Anna Kańtoch Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Czarne, Książka | Anna Kańtoch

    Czarne to letnisko, gdzie spędza wakacje rodzina bohaterki książki. Opowieść, w którą wplatają się dramatyczne losy pięknej aktorki Jadwigi Rathe – muzy ojca narratorki, rozgrywa się w letnie miesiące lat: 1893, 1914 i 1935. Warszawskie kawiarnie, spotkania w Towarzystwie Spirytystycznym, leniwa atmosfera podwieczorków w starym dworku i budzący się erotyzm nastolatki tworzą niepowtarzalny klimat powieści. Czytelnik powoli odkrywa, czym są tak naprawdę wspomnienia narratorki ...

    Promocja
    okładka Diabeł w maszynie, Ebook | Anna Kańtoch

    Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru. I łącząca je postać Domenica Jordana – medyka, socjopaty, błyskotliwego detektywa, tropiciela magii i spraw nierozwiązanych. Nastrojowe intrygi i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

Anna Kańtoch Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Anna Kańtoch to polska autorka specjalizująca się w takich gatunkach jak fantastyka i kryminał. Pisze zarówno dla dorosłych czytelników, jak i dla młodzieży. Jest pięciokrotną laureatką Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Na swoim koncie ma także takie nagrody jak Kryminalna Piła, Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej oraz Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego. Anna Kańtoch znana jest także pod pseudonimem Anneke. Jest autorką takich powieści jak „Wiara”, „Łaska”, „Tajemnica Diabelskiego Kręgu”, „Diabeł na wieży” czy najnowsza „Wiosna zaginionych”.

Pisarka przyszła na świat w 1976 roku w Katowicach. Ukończyła orientalistykę, ze specjalnością z arabistyki, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do rodzinnego miasta, gdzie rozpoczęła pracę w biurze podróży. W 2003 roku dołączyła do Śląskiego Klubu Fantastyki, gdzie na dobre rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem.

Literackie początki Kańtoch

Anna Kańtoch zaczęła pisać już w szkole podstawowej, jednak jak sama twierdzi, nie były to dobre teksty. Zadebiutowała w 2004 roku opowiadaniem „Diabeł na wieży¨, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Fiction”. Pisała także recenzje książek oraz filmów do internetowego magazynu „Avatarae”. W 2005 roku swoją premierę miał zbiór opowiadań „Diabeł na wieży” otwierający cykl o Domenicu Jordanie. Pozostałe książki z tej serii to „Zabawki diabła”, „Majstersztyk“ i „Diabeł w maszynie”. Powieściowym debiutem autorki była książka „Miasto w zieleni i błękicie”. Akcja powieści ma miejsce w tym samym świecie co seria opowiadań o Domenicu Jordanie.

Tajemnica Diabelskiego Kręgu

„Tajemnica Diabelskiego Kręgu” to seria powieści dla młodzieży pełnych magii, przygód i grozy. Cykl zaliczany jest do fantastyki i liczy trzy tomy „Tajemnica diabelskiego kręgu”, „Tajemnica nawiedzonego lasu” oraz „Tajemnica godziny trzynastej”. Główną bohaterką jest bardzo inteligentna nastolatka Nina, której towarzyszą Tamara, Hubert i Jacek.

Czarne

„Czarne” to pełna oniryzmu opowieść, która wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom gatunkowym. Główna bohaterka razem ze swoją rodziną spędza wakacje w letnisku o nazwie „Czarne”. W opowieść wplecione są dramatyczne losy muzy ojca narratorki. Czytelnik stopniowo odkrywa czym są wspomnienia narratorki i jaką tajemnicę skrywa rok Powstania.

Nagrody

W 2007 roku Anna Kańtoch została uhonorowana nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego twórcy młodego pokolenia. Jest również pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za powieść kryminalną „Czarne” została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Pierwsza powieść autorki pozbawiona jakichkolwiek elementów fantastycznych, czyli „Łaska”, była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Powieść ta otrzymała nagrodę Kryminalna Piła. Z kolei „Wiara” zdobyła Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Anna Kańtoch – kryminały

Oprócz fantastyki Anna Kańtoch pisze również kryminały. Pierwszą powieścią kryminalną autorki była wspomniana już „Łaska” z 2016 roku. To pełna mroku historia Marysi, która jako dziecko zaginęła w lesie i odnalazła się z plamami zaschniętej krwi na ciele. Nie pamiętała nic z czasu zaginięcia. Lata później jako dorosła kobieta musi zmierzyć się ze śmiercią swojego ucznia otwierającą serię tajemniczych morderstw. Kolejne kryminały pióra Kańtoch to „Wiara” z 2017 i „Pokuta” z 2019 roku. W pierwszej z powieści na torach kolejowych odkryte zostaje ciało młodej dziewczyny. Nikt nie wie kim była i jak zginęła. Śledztwo prowadzone przez kapitana Witczaka budzi niespokojne duchy z przeszłości. W „Pokucie” mężczyzna, który pojawia się niespodziewanie na komendzie, przyznaje się do zamordowania młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Jednak sprawcę tej zbrodni już ujęto i skazano. Czy mężczyzna jest szaleńcem czy niebezpiecznym zbrodniarzem? Wszystkie kryminały Anny Kańtoch dostępne są w formie elektronicznej - ebooka i audiobooka.

Wiosna zaginionych

Wiosna zaginionych” to najnowsza powieść Anny Kańtoch. Ukazała się we wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Główna bohaterka powieści, emerytowana policjantka Krystyna, jako młoda dziewczyna straciła brata w zagadkowych okolicznościach. W 1963 roku dwie studentki i trzech studentów wyruszyło w Tatry. Troje z nich znaleziono martwych, jeden powrócił, a brat Krystyny zaginął bez śladu. Teraz, po kilkudziesięciu latach, kobieta spotyka w okolicznym sklepie jedynego ocalałego z ówczesnej tragedii. Krystyna postanawia odwiedzić go i dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w Tatrach. Jednak na miejscu okazuje się, że mężczyzna został zamordowany... „Wiosna zaginionych” to pierwszy tom otwierający nową trylogię kryminalną autorki. Szukacie pełnych napięcia, klimatycznych kryminałów? A może interesującej powieści fantasty? W obu przypadkach zachęcamy do sięgnięcia po powieści Anny Kańtoch. Znajdziecie je w księgarni internetowej Woblink.com - nie tylko w postaci książek papierowych, ale także w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).