Anne Frank Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziennik, Ebook | Anne Frank

    Dziennik Anne Frank należy do ścisłego kanonu literatury światowej. Został spisany w latach wojny w formie pamiętnika przez nastoletnią Holenderkę pochodzenia żydowskiego. Dziennik żyjącej w ukryciu dziewczynki uważany jest dzisiaj za najbardziej przemawiające do naszej wyobraźni i do naszych uczuć świadectwo o tym, czym była hitlerowska okupacja podczas II wojny światowej. Jak to się stało, że to właśnie relację z przerwanego życia Anne Frank historia wybrała na symbol okale...

Anne Frank Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Anne Frank, a właściwie Annelies Marie Frank, była dziewczyną żydowskiego pochodzenia, której dzienniki związane z ukrywaniem się w Amsterdamie w czasie prześladowań Żydów rozpętanych przez Hitlera stały się jednym z najpopularniejszych dzieł związanych z Zagładą. “ Dziennik Anne Frank" do dziś znajduje się wśród najważniejszych dzieł literatury okresu wojennego, a w 2009 roku dzieło to zostało wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO jako jeden z najbardziej wartościowych dokumentów świata. 

Kim była Anne Frank?

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem jako młodsza córka Edith Frank oraz Otto Franka. Miała także starszą siostrę Margot Betti. Z całej czwórki przeżył tylko ojciec rodziny. Po przejęciu przez Hitlera władzy w Niemczech rodzina Franków przeniosła się w 1934 roku do Amsterdamu, jednak prześladowania Żydów rozpoczęły się także tam wraz z napaścią Niemiec na Holandię w maju 1940 roku. Dwa lata później rodzina Franków stanęła przed realnym zagrożeniem wywiezienia do obozu koncentracyjnego. W obliczu tego niebezpieczeństwa Otto Frank z pomocą pracowników swojego przedsiębiorstwa zorganizował kryjówkę w dawnej oficynie. Cała rodzina ukrywała się tam od 6 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944. Te prawie dwa lata życia w ciągłym napięciu nastoletnia Anne Frank opisywała w swoich notatkach, których kompilacja została później wydana jako “ Dziennik Anne Frank”. 

Historia dziennika Anne Frank

Na swoje trzynaste urodziny, chwilę przed wymuszonym ukrywaniem się, Anne dostała w prezencie album, w którym zaczęła spisywać dziennik. Znalazły się w nim opisy wszystkiego, co ją otaczało i co działo się w tym trudnym dla Franków czasie. Przemyślenia, poglądy i obserwacje zawarte w “Dzienniku” ukazują jego autorkę jako dopiero wchodzącą w życie, wrażliwą i pełną marzeń oraz nadziei dziewczynę. Wśród zawieruchy prześladowań i pomimo traumatycznych przeżyć Anne jawi się jako pełna optymizmu. Chętnie notuje drobne wydarzenia codziennego życia - sprzeczki między ukrywającymi się ludźmi, pierwsze oznaki zainteresowania chłopcami, codzienne radości i smutki. “Dziennik Anne Frank” znajdziecie na Woblink w licznych wydaniach - jako książkę papierową lub ebooka.

Kto zdradził Anne Frank?

Tragizm “Dziennika Anne Frank” uderza tym mocniej, że pomimo całego optymizmu jego autorki jej własna historia skończyła się tragicznie. 4 sierpnia 1944 roku po tym, jak jeden ze znajomych zdradził Anne Frank i jej rodzinę, wskazując miejsce ich kryjówki, wszyscy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Niedługo potem Anne i Margot zostały przewiezione do obozu Bergen-Belsen. Jedyną osobą, która przetrwała czas II wojny światowej był Otto Frank. Matka Anne zmarła pierwsza, następnie jej siostra. Sama Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 roku, niedługo przed wyzwoleniem obozu przez Brytyjczyków. Wraz z Frankami poniosło śmierć także kilka innych osób, które wspólnie z nimi ukrywały się w oficynie. 

Po śmierci Anne Frank

Zapiski Anne Frank zostały przechowane przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób, które pomagały rodzinie Franków się ukrywać. Po raz pierwszy zostały opublikowane przez Otto Franka w 1947 roku wraz z epilogiem dopisanym przez przyjaciela rodziny, w którym ten wyjaśniał dalsze losy autorki. Z czasem “Dziennik Anne Frank” został przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, w tym hiszpański, włoski, japoński, rosyjski czy grecki. Został także przeniesiony na ekran, deski teatrów oraz stał się inspiracją dla wielu innych dzieł kultury. Dzieło to stało się jednym z symboli historii cywilów zabitych przez nazistów, niekiedy jest także nazywane ikoną żydowskiego cierpienia w okupowanej przez Hitlera Europie. Dla upamiętnienia historii Anne Frank Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jedną z planetoid oraz kraterów na Wenus. W domu w Amsterdamie, w którym wraz z rodziną ukrywała się Anne, obecnie znajduje się poświęcone jej muzeum. W stolicy Holandii rośnie także wspomniany kilkakrotnie w Dziennikach kasztanowiec, nazywany drzewem Anny Frank. Anne Frank Tree to także nazwa interaktywnego projektu, który został zorganizowany przez Dom Anny Frank w roku 2006, kiedy to muzeum zostało otwarte przez Emmę Thompson. Goście mogą umieścić swoje nazwisko oraz miejsce zamieszkania wirtualnym liściu z drzewa Anne Frank.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).