Anne Frank Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anne Frank Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Anne Frank, a właściwie Annelies Marie Frank, była dziewczyną żydowskiego pochodzenia, której dzienniki związane z ukrywaniem się w Amsterdamie w czasie prześladowań Żydów rozpętanych przez Hitlera stały się jednym z najpopularniejszych dzieł związanych z Zagładą. “ Dziennik Anne Frank" do dziś znajduje się wśród najważniejszych dzieł literatury okresu wojennego, a w 2009 roku dzieło to zostało wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO jako jeden z najbardziej wartościowych dokumentów świata. 

Kim była Anne Frank?

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem jako młodsza córka Edith Frank oraz Otto Franka. Miała także starszą siostrę Margot Betti. Z całej czwórki przeżył tylko ojciec rodziny. Po przejęciu przez Hitlera władzy w Niemczech rodzina Franków przeniosła się w 1934 roku do Amsterdamu, jednak prześladowania Żydów rozpoczęły się także tam wraz z napaścią Niemiec na Holandię w maju 1940 roku. Dwa lata później rodzina Franków stanęła przed realnym zagrożeniem wywiezienia do obozu koncentracyjnego. W obliczu tego niebezpieczeństwa Otto Frank z pomocą pracowników swojego przedsiębiorstwa zorganizował kryjówkę w dawnej oficynie. Cała rodzina ukrywała się tam od 6 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944. Te prawie dwa lata życia w ciągłym napięciu nastoletnia Anne Frank opisywała w swoich notatkach, których kompilacja została później wydana jako “ Dziennik Anne Frank”. 

Historia dziennika Anne Frank

Na swoje trzynaste urodziny, chwilę przed wymuszonym ukrywaniem się, Anne dostała w prezencie album, w którym zaczęła spisywać dziennik. Znalazły się w nim opisy wszystkiego, co ją otaczało i co działo się w tym trudnym dla Franków czasie. Przemyślenia, poglądy i obserwacje zawarte w “Dzienniku” ukazują jego autorkę jako dopiero wchodzącą w życie, wrażliwą i pełną marzeń oraz nadziei dziewczynę. Wśród zawieruchy prześladowań i pomimo traumatycznych przeżyć Anne jawi się jako pełna optymizmu. Chętnie notuje drobne wydarzenia codziennego życia - sprzeczki między ukrywającymi się ludźmi, pierwsze oznaki zainteresowania chłopcami, codzienne radości i smutki. “Dziennik Anne Frank” znajdziecie na Woblink w licznych wydaniach - jako książkę papierową lub ebooka.

Kto zdradził Anne Frank?

Tragizm “Dziennika Anne Frank” uderza tym mocniej, że pomimo całego optymizmu jego autorki jej własna historia skończyła się tragicznie. 4 sierpnia 1944 roku po tym, jak jeden ze znajomych zdradził Anne Frank i jej rodzinę, wskazując miejsce ich kryjówki, wszyscy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Niedługo potem Anne i Margot zostały przewiezione do obozu Bergen-Belsen. Jedyną osobą, która przetrwała czas II wojny światowej był Otto Frank. Matka Anne zmarła pierwsza, następnie jej siostra. Sama Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 roku, niedługo przed wyzwoleniem obozu przez Brytyjczyków. Wraz z Frankami poniosło śmierć także kilka innych osób, które wspólnie z nimi ukrywały się w oficynie. 

Po śmierci Anne Frank

Zapiski Anne Frank zostały przechowane przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób, które pomagały rodzinie Franków się ukrywać. Po raz pierwszy zostały opublikowane przez Otto Franka w 1947 roku wraz z epilogiem dopisanym przez przyjaciela rodziny, w którym ten wyjaśniał dalsze losy autorki. Z czasem “Dziennik Anne Frank” został przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, w tym hiszpański, włoski, japoński, rosyjski czy grecki. Został także przeniesiony na ekran, deski teatrów oraz stał się inspiracją dla wielu innych dzieł kultury. Dzieło to stało się jednym z symboli historii cywilów zabitych przez nazistów, niekiedy jest także nazywane ikoną żydowskiego cierpienia w okupowanej przez Hitlera Europie. Dla upamiętnienia historii Anne Frank Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jedną z planetoid oraz kraterów na Wenus. W domu w Amsterdamie, w którym wraz z rodziną ukrywała się Anne, obecnie znajduje się poświęcone jej muzeum. W stolicy Holandii rośnie także wspomniany kilkakrotnie w Dziennikach kasztanowiec, nazywany drzewem Anny Frank. Anne Frank Tree to także nazwa interaktywnego projektu, który został zorganizowany przez Dom Anny Frank w roku 2006, kiedy to muzeum zostało otwarte przez Emmę Thompson. Goście mogą umieścić swoje nazwisko oraz miejsce zamieszkania wirtualnym liściu z drzewa Anne Frank.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.