Antoine de Saint-Exupéry Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Der Kliny Fjyśt, Książka | Antoine de Saint-Exupéry

    Język wilamowski w końcu XX wieku uznawany był przez naukowców za prawie wymarły. Jego genezy należy szukać wsród XIII-wiecznych osadników z Zachodniej Europy, którzy przybyli na tereny dzisiejszego miasta Wilamowice – małego miasteczka na pograniczu Śląska i Małopolski. Język rozwijał się w tej osadzie do 1945 roku, kiedy to na skutek powojennych prześladowań został oficjalnie zakazany. Kary za jego używanie oraz groźba wywózki na Ural lub do powojennych obozów sprawiła, że ...

Antoine de Saint-Exupéry Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry urodził się w 1900 roku we Francji. To francuski pilot, poeta i pisarz, autor siedmiu książek, w tym „Małego Księcia”, jednego z najważniejszych utworów XX wieku.

Życiorys Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry pochodził z arystokratycznej rodziny z Lyonu. Był synem hrabiego Jeana de Saint-Exupéry’ego, który zmarł gdy Antoine miał cztery lata. Wówczas chłopiec, jego matka i rodzeństwo zamieszkali w zamku u ciotki. Od dzieciństwa Antonie marzył o tym, żeby zostać pilotem. W wieku 12 lat po raz pierwszy odbył swój lot jako pasażer. Planował wstąpić do szkoły morskiej, jednak nie zdał egzaminu wstępnego. W 1919 rozpoczął studiowanie na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych. W 1921 roku spełniło się jedno z jego największych marzeń – otrzymał kwalifikacje pilota cywilnego, a następnie pilota wojskowego. Niestety w skutek wypadku został przeniesiony do rezerwy w stopniu podporucznika. W połowie lat 20. XX wieku pracował jako pilot przewożący pocztę między Europą a Afryką, na trasie Tuluza – Casablanca – Dakar. Później pracował w Argentynie i często latał do Brazylii. W trakcie wojny domowej w Hiszpanii był francuskim korespondentem prasowym. W czasie swojej kariery wielokrotnie ulegał wypadkom, m.in. w czasie próby lotów do Sajgonu i do Ziemi Ognistej. Te doświadczenia mocno wpłynęły na jego dorobek literacki.

Pierwsze opowiadanie Exupéry’ego

Pierwsze opowiadanie Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Lotnik” ukazało się w 1926 roku. Dwa lata później napisał „Pocztę na południe”. W 1931 roku premierę miał z kolei „Nocny lot”.

Za wydaną w 1939 roku „Ziemię, planetę ludzi” otrzymał Grand Prix Akademii Francuskiej. W trakcie II wojny światowej Antoine latał we francuskim dywizjonie rozpoznawczym, wykonywał również loty bojowe. Po upadku Francji w 1940 roku przedostał się do Algieru, a następnie przez Portugalię do Stanów Zjednoczonych. Tam zajął się pisarstwem. Na emigracji napisał „Pilota wojennego”, „List do zakładnika” i swoje największe dzieło „Małego Księcia”. Po blisko trzyletniej przerwie w lataniu, mimo zaawansowanego, jak na pilota wieku, został ponownie zmobilizowany. Ostatniego dnia lipca 1944 roku wystartował do lotu bojowego z zadaniem wykonania zdjęć niemieckiego wojska zlokalizowanego wokół Lyonu. Niestety z lotu już nie powrócił. Przez wiele lat jego śmierć była tajemnicą, ale przeprowadzone na początku XXI wieku badania potwierdziły, że znaleziony na dnie Morza Śródziemnego wrak to samolot, którym leciał Antoine de Saint-Exupéry.

Mały Książę najważniejsza książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

„Mały Książę” to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Została przetłumaczona na blisko trzysta języków i dialektów. Sprzedała się na świecie w łącznej liczbie przeszło 140 milionów egzemplarzy. „Mały Książę” jest powiastką filozoficzną dla dzieci, choć od samego początku autor podkreślał, że jest dedykowana dorosłemu odbiorcy. Narracja jest utrzymana w baśniowym tonie, jednak pod warstwą bajkową kryje się realistyczna, wieloznaczna opowieść psychologiczna.

Głównym bohaterem jest tytułowy Mały Książę przemierzający różne planety, na których spotyka postaci, zwierzęta i przedmioty symbolizujące różne zachowania i cechy ludzkie. Czytelnik ma szansę śledzić rozwój głównego bohatera, jego dorastanie i mierzenie się z własnymi słabościami, przemyśleniami i opiniami. Wielu badaczy doszukuje się w głównej postaci samego autora, który w dzieciństwie nazywany był „królem-słońce”, co miało związek z jego arystokratycznym pochodzeniem. W pewnym momencie Mały Książę spotyka Pilota – to symboliczna rozmowa pisarza z samym sobą, jednocześnie jest to powrót do korzeni i konfrontacja z własną tożsamością.

Antoine de Saint-Exupéry był nie tylko autorem tekstu, ale również ilustracji. Książka doczekała się gigantycznej ilości interpretacji, adaptacji i ekranizacji. Mały Książę to postać kultowa – jego wizerunek pojawia się w grach, na gadżetach, koszulkach, długopisach, notatnikach, skarpetkach i w wielu innych miejscach. W Hakone znajduje się nawet Muzeum Małego Księcia, gdzie można znaleźć fragmenty rękopisów, szkice postaci oraz figurę Małego Księcia.

„Mały Książę” znajduje się na wielu listach najważniejszych książek w historii literatury. Wśród nich warto wyróżnić listę „100 książek XX wieku wg magazynu „Le Monde””.

Mały Princ, czyli Mały Książę po śląsku

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Media Rodzina, ukazało się śląskie tłumaczenie „Małego Księcia”, którego autorem jest Grzegorz Kulik. „Mały Princ” jest jednym z kilku tłumaczeń klasycznych dzieł literatury Kulika na śląski. Oprócz „Małego Księcia” przełożył m.in. „Alicję w Krainie Czarów” („Alicyjo we Kraju Dziwōw”), „Kubusia Puchatka” („Niedźwiodek Puch”) oraz „Opowieść wigilijną” („Godniŏ Pieśń”).

Książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego we wszystkich formatach (audiobook, ebook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.