Arnaldur Indriðason zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arnaldur Indriðason zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Arnaldur Indriðason urodził się w 1961 roku. To islandzki pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Największy sukces przyniosła mu seria z detektywem Erlendurem Sveinssonem w roli głównej. Indriðason z wykształcenia jest historykiem, ukończył Uniwersytet Islandzki. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy pisarskiej zajmował się dziennikarstwem i krytyką filmową. Według badań czytelniczych Indriðason jest najpopularniejszym islandzkim pisarzem. Jego książki ukazały się w blisko trzydziestu krajach na całym świecie. Tłumaczone były m.in. na niemiecki, polski, duński, niemiecki, angielski, włoski, czeski, słowacki, norweski, holenderski, fiński czy francuski. Kilkakrotnie otrzymywał najważniejsze wyróżnienie przyznawane najlepszej islandzkiej kryminalnej powieści roku.

Dorobek literacki Arnaldura Indriðasona

Indriðason debiutował w 1997 roku powieścią „Synir duftsins”, w której po raz pierwszy pojawia się postać Erlendura Sveinssona. Do tej pory ukazało się 11 tomów cyklu z charyzmatycznym śledczym w roli głównej, z czego osiem dostępnych jest w polskim tłumaczeniu. Na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukazały się do tej pory: „W bagnie”, „Grobowa cisza”, „Głos”, „Jezioro”, „Zimny wiatr”, „Hipotermia”, „Ciemna rzeka” i „Czarne powietrza”. Ponadto Indriðason napisał trzy powieści o młodości i początkach śledczej kariery Sveinssona.

Po raz pierwszy polscy czytelnicy mogli poznać Sveinssona dzięki książce „W bagnie”. Śledczy ma wówczas pięćdziesiąt lat. Jest rozwodnikiem z dwójką dzieci, które mierzą się różnego rodzaju problemami. Choć inspektor Sveinsson jest niezwykle błyskotliwym i skutecznym policjantem, to ma dosyć ponurą naturę. Jest aspołeczny i nie lubi, gdy ktoś wtyka nos w jego życie prywatne. Sveinsson w przerwach między prowadzeniem śledztw zapoznaje się z dokumentacją ludzi zaginionych na Islandii. Głównym powodem jego obsesji jest ogromna pustka i poczucie winy po zaginięciu w dzieciństwie jego młodszego brata. Sveinsson uważa, że to z jego powodu doszło do zniknięcia członka rodziny. Ponadto śledczy mierzy się z innym poczuciem winy. Wiąże się ono z obojętnością, z jaką traktował własne dzieci, gdy te dorastały. Obecnie nie potrafią stworzyć trwałych relacji i założyć rodziny.

„W bagnie” to pierwszy tom cyklu dostępny w języku polskim, ale stanowi trzecią odsłonę oryginalnej serii. Fabuła kryminału rozpoczyna się w 2001 roku. W trakcie typowej islandzkiej jesieni, gdy dni są krótkie i ciemne, a za oknem panuje fatalna pogoda, dochodzi do morderstwa. W suterenie jednego z mieszkań w Reykjaviku znaleziono ciało niejakiego Holberga. Ofiarą jest siedemdziesięcioletni samotnik. Mężczyzna zginął uderzony w głowę szklaną popielniczką. Wszystko wskazywałoby na kolejne przypadkowe zabójstwo. Jednak uwagę śledczych przykuwa tajemnicze zdanie napisane na kartce pozostawionej przy ciele. Sprawę przejmuje Erlendur Sveinsson, niemłody, ale za to niezwykle doświadczony policjant z Reykjaviku.

W kolejnym tomie pt. „Grobowa cisza” Sveinsson podejmuje się rozwiązania dawnej zbrodni. Największym wrogiem śledczego z Reykjaviku jest czas, bowiem większość śladów i świadków już nie ma.

„Głos”, piąty tom oryginalnej serii, to jedna z najciekawszych książek ze Sveinssonem w roli głównej. W Boże Narodzenie dochodzi zagadkowej śmierci portiera hotelowego. Mężczyzna przed laty był wybitnym śpiewakiem. Zbrodnia w święto okazuje się kłopotem dla wszystkich – nie tylko dla śledczych, ale również dla obsługi hotelu. W szczególności dla dyrektora, który drży o reputację zarządzanego przez siebie obiektu.

W szóstej odsłonie cyklu pt. „Jezioro” w dawnej bazie amerykańskiej dochodzi do odkrycia szkieletu z dziurą w czaszce. Na dodatek do zwłok przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po wnikliwych badań udaje się ustalić, że to aparatura nasłuchowa pochodząca ze Związku Radzieckiego.

W kolejnej powieści Indriðason pt. „Zimny wiatr” w mroźny styczniowy dzień policja przyjeżdża na zamknięte osiedle. W ogrodzie znaleziono ciało ciemnoskórego chłopca. Stan zwłok nie pozostawia złudzeń, że dokonano brutalnego morderstwa. Na ciele widać ślady zadane nożem. Niedługo po rozpoczęciu śledztwa znika przyrodni brat ofiary.

W „Hipotermii” komisarz Erlendur mierzy się z historią tajemniczego samobójstwa. Śledczy nie wierzy, że Maria targnęła się na swoje życie. Na początku dziewiątego tomu cyklu pt. „Ciemna rzeka” zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Ciało znajduje się w jego mieszkaniu w kałuży krwi. Nie ma żadnych śladów włamania. Denat ubrany jest w kobiecą koszulkę, a na stoliku leży fiolka po tzw. pigułkach gwałtu. Wiele wskazuje na to, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Sprawa trafia w ręce zdolnej policjantki detektyw Elinborg.

Do tej pory ostatnim tomem serii przetłumaczonym na język polski jest powieść „Czarne powietrza”. W centrum wydarzeń znajduje się Sigurdur Oli, który po spotkaniu z okazji rocznicy matury wpada w problemy. Mężczyzna czuje, że odstaje od ludzi, z którymi kiedyś chodził do klasy. Dawny kolega prosi go o pomoc, jest bowiem szantażowany po tym, jak wziął udział w sesji organizowanej przez swingersów. Sigurdur się zgadza i rusza do mieszkania szantażystki. Na miejscu znajduje kobietę leżącą w kałuży krwi.

Indriðason nazywany jest „islandzkim Henningiem Mankellem” i należy do grona najciekawszych autorów kryminałów z północnej Europy. Łącznie powieści Indriðasona sprzedały się na świecie w nakładzie przeszło 14 milionów egzemplarzy.

Książki Arnaldura Indriðasona na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arnaldura Indriðasona we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły „Czarne powietrza”, „Hipotermia” i „Ciemna rzeka”.

Co znajdziesz w kategorii: zintegrowana

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.