Arnaldur Indriðason II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arnaldur Indriðason II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Arnaldur Indriðason urodził się w 1961 roku. To islandzki pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Największy sukces przyniosła mu seria z detektywem Erlendurem Sveinssonem w roli głównej. Indriðason z wykształcenia jest historykiem, ukończył Uniwersytet Islandzki. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy pisarskiej zajmował się dziennikarstwem i krytyką filmową. Według badań czytelniczych Indriðason jest najpopularniejszym islandzkim pisarzem. Jego książki ukazały się w blisko trzydziestu krajach na całym świecie. Tłumaczone były m.in. na niemiecki, polski, duński, niemiecki, angielski, włoski, czeski, słowacki, norweski, holenderski, fiński czy francuski. Kilkakrotnie otrzymywał najważniejsze wyróżnienie przyznawane najlepszej islandzkiej kryminalnej powieści roku.

Dorobek literacki Arnaldura Indriðasona

Indriðason debiutował w 1997 roku powieścią „Synir duftsins”, w której po raz pierwszy pojawia się postać Erlendura Sveinssona. Do tej pory ukazało się 11 tomów cyklu z charyzmatycznym śledczym w roli głównej, z czego osiem dostępnych jest w polskim tłumaczeniu. Na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukazały się do tej pory: „W bagnie”, „Grobowa cisza”, „Głos”, „Jezioro”, „Zimny wiatr”, „Hipotermia”, „Ciemna rzeka” i „Czarne powietrza”. Ponadto Indriðason napisał trzy powieści o młodości i początkach śledczej kariery Sveinssona.

Po raz pierwszy polscy czytelnicy mogli poznać Sveinssona dzięki książce „W bagnie”. Śledczy ma wówczas pięćdziesiąt lat. Jest rozwodnikiem z dwójką dzieci, które mierzą się różnego rodzaju problemami. Choć inspektor Sveinsson jest niezwykle błyskotliwym i skutecznym policjantem, to ma dosyć ponurą naturę. Jest aspołeczny i nie lubi, gdy ktoś wtyka nos w jego życie prywatne. Sveinsson w przerwach między prowadzeniem śledztw zapoznaje się z dokumentacją ludzi zaginionych na Islandii. Głównym powodem jego obsesji jest ogromna pustka i poczucie winy po zaginięciu w dzieciństwie jego młodszego brata. Sveinsson uważa, że to z jego powodu doszło do zniknięcia członka rodziny. Ponadto śledczy mierzy się z innym poczuciem winy. Wiąże się ono z obojętnością, z jaką traktował własne dzieci, gdy te dorastały. Obecnie nie potrafią stworzyć trwałych relacji i założyć rodziny.

„W bagnie” to pierwszy tom cyklu dostępny w języku polskim, ale stanowi trzecią odsłonę oryginalnej serii. Fabuła kryminału rozpoczyna się w 2001 roku. W trakcie typowej islandzkiej jesieni, gdy dni są krótkie i ciemne, a za oknem panuje fatalna pogoda, dochodzi do morderstwa. W suterenie jednego z mieszkań w Reykjaviku znaleziono ciało niejakiego Holberga. Ofiarą jest siedemdziesięcioletni samotnik. Mężczyzna zginął uderzony w głowę szklaną popielniczką. Wszystko wskazywałoby na kolejne przypadkowe zabójstwo. Jednak uwagę śledczych przykuwa tajemnicze zdanie napisane na kartce pozostawionej przy ciele. Sprawę przejmuje Erlendur Sveinsson, niemłody, ale za to niezwykle doświadczony policjant z Reykjaviku.

W kolejnym tomie pt. „Grobowa cisza” Sveinsson podejmuje się rozwiązania dawnej zbrodni. Największym wrogiem śledczego z Reykjaviku jest czas, bowiem większość śladów i świadków już nie ma.

„Głos”, piąty tom oryginalnej serii, to jedna z najciekawszych książek ze Sveinssonem w roli głównej. W Boże Narodzenie dochodzi zagadkowej śmierci portiera hotelowego. Mężczyzna przed laty był wybitnym śpiewakiem. Zbrodnia w święto okazuje się kłopotem dla wszystkich – nie tylko dla śledczych, ale również dla obsługi hotelu. W szczególności dla dyrektora, który drży o reputację zarządzanego przez siebie obiektu.

W szóstej odsłonie cyklu pt. „Jezioro” w dawnej bazie amerykańskiej dochodzi do odkrycia szkieletu z dziurą w czaszce. Na dodatek do zwłok przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po wnikliwych badań udaje się ustalić, że to aparatura nasłuchowa pochodząca ze Związku Radzieckiego.

W kolejnej powieści Indriðason pt. „Zimny wiatr” w mroźny styczniowy dzień policja przyjeżdża na zamknięte osiedle. W ogrodzie znaleziono ciało ciemnoskórego chłopca. Stan zwłok nie pozostawia złudzeń, że dokonano brutalnego morderstwa. Na ciele widać ślady zadane nożem. Niedługo po rozpoczęciu śledztwa znika przyrodni brat ofiary.

W „Hipotermii” komisarz Erlendur mierzy się z historią tajemniczego samobójstwa. Śledczy nie wierzy, że Maria targnęła się na swoje życie. Na początku dziewiątego tomu cyklu pt. „Ciemna rzeka” zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Ciało znajduje się w jego mieszkaniu w kałuży krwi. Nie ma żadnych śladów włamania. Denat ubrany jest w kobiecą koszulkę, a na stoliku leży fiolka po tzw. pigułkach gwałtu. Wiele wskazuje na to, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Sprawa trafia w ręce zdolnej policjantki detektyw Elinborg.

Do tej pory ostatnim tomem serii przetłumaczonym na język polski jest powieść „Czarne powietrza”. W centrum wydarzeń znajduje się Sigurdur Oli, który po spotkaniu z okazji rocznicy matury wpada w problemy. Mężczyzna czuje, że odstaje od ludzi, z którymi kiedyś chodził do klasy. Dawny kolega prosi go o pomoc, jest bowiem szantażowany po tym, jak wziął udział w sesji organizowanej przez swingersów. Sigurdur się zgadza i rusza do mieszkania szantażystki. Na miejscu znajduje kobietę leżącą w kałuży krwi.

Indriðason nazywany jest „islandzkim Henningiem Mankellem” i należy do grona najciekawszych autorów kryminałów z północnej Europy. Łącznie powieści Indriðasona sprzedały się na świecie w nakładzie przeszło 14 milionów egzemplarzy.

Książki Arnaldura Indriðasona na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arnaldura Indriðasona we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły „Czarne powietrza”, „Hipotermia” i „Ciemna rzeka”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).