Arnaldur Indriðason Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arnaldur Indriðason Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Arnaldur Indriðason urodził się w 1961 roku. To islandzki pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Największy sukces przyniosła mu seria z detektywem Erlendurem Sveinssonem w roli głównej. Indriðason z wykształcenia jest historykiem, ukończył Uniwersytet Islandzki. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy pisarskiej zajmował się dziennikarstwem i krytyką filmową. Według badań czytelniczych Indriðason jest najpopularniejszym islandzkim pisarzem. Jego książki ukazały się w blisko trzydziestu krajach na całym świecie. Tłumaczone były m.in. na niemiecki, polski, duński, niemiecki, angielski, włoski, czeski, słowacki, norweski, holenderski, fiński czy francuski. Kilkakrotnie otrzymywał najważniejsze wyróżnienie przyznawane najlepszej islandzkiej kryminalnej powieści roku.

Dorobek literacki Arnaldura Indriðasona

Indriðason debiutował w 1997 roku powieścią „Synir duftsins”, w której po raz pierwszy pojawia się postać Erlendura Sveinssona. Do tej pory ukazało się 11 tomów cyklu z charyzmatycznym śledczym w roli głównej, z czego osiem dostępnych jest w polskim tłumaczeniu. Na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukazały się do tej pory: „W bagnie”, „Grobowa cisza”, „Głos”, „Jezioro”, „Zimny wiatr”, „Hipotermia”, „Ciemna rzeka” i „Czarne powietrza”. Ponadto Indriðason napisał trzy powieści o młodości i początkach śledczej kariery Sveinssona.

Po raz pierwszy polscy czytelnicy mogli poznać Sveinssona dzięki książce „W bagnie”. Śledczy ma wówczas pięćdziesiąt lat. Jest rozwodnikiem z dwójką dzieci, które mierzą się różnego rodzaju problemami. Choć inspektor Sveinsson jest niezwykle błyskotliwym i skutecznym policjantem, to ma dosyć ponurą naturę. Jest aspołeczny i nie lubi, gdy ktoś wtyka nos w jego życie prywatne. Sveinsson w przerwach między prowadzeniem śledztw zapoznaje się z dokumentacją ludzi zaginionych na Islandii. Głównym powodem jego obsesji jest ogromna pustka i poczucie winy po zaginięciu w dzieciństwie jego młodszego brata. Sveinsson uważa, że to z jego powodu doszło do zniknięcia członka rodziny. Ponadto śledczy mierzy się z innym poczuciem winy. Wiąże się ono z obojętnością, z jaką traktował własne dzieci, gdy te dorastały. Obecnie nie potrafią stworzyć trwałych relacji i założyć rodziny.

„W bagnie” to pierwszy tom cyklu dostępny w języku polskim, ale stanowi trzecią odsłonę oryginalnej serii. Fabuła kryminału rozpoczyna się w 2001 roku. W trakcie typowej islandzkiej jesieni, gdy dni są krótkie i ciemne, a za oknem panuje fatalna pogoda, dochodzi do morderstwa. W suterenie jednego z mieszkań w Reykjaviku znaleziono ciało niejakiego Holberga. Ofiarą jest siedemdziesięcioletni samotnik. Mężczyzna zginął uderzony w głowę szklaną popielniczką. Wszystko wskazywałoby na kolejne przypadkowe zabójstwo. Jednak uwagę śledczych przykuwa tajemnicze zdanie napisane na kartce pozostawionej przy ciele. Sprawę przejmuje Erlendur Sveinsson, niemłody, ale za to niezwykle doświadczony policjant z Reykjaviku.

W kolejnym tomie pt. „Grobowa cisza” Sveinsson podejmuje się rozwiązania dawnej zbrodni. Największym wrogiem śledczego z Reykjaviku jest czas, bowiem większość śladów i świadków już nie ma.

„Głos”, piąty tom oryginalnej serii, to jedna z najciekawszych książek ze Sveinssonem w roli głównej. W Boże Narodzenie dochodzi zagadkowej śmierci portiera hotelowego. Mężczyzna przed laty był wybitnym śpiewakiem. Zbrodnia w święto okazuje się kłopotem dla wszystkich – nie tylko dla śledczych, ale również dla obsługi hotelu. W szczególności dla dyrektora, który drży o reputację zarządzanego przez siebie obiektu.

W szóstej odsłonie cyklu pt. „Jezioro” w dawnej bazie amerykańskiej dochodzi do odkrycia szkieletu z dziurą w czaszce. Na dodatek do zwłok przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po wnikliwych badań udaje się ustalić, że to aparatura nasłuchowa pochodząca ze Związku Radzieckiego.

W kolejnej powieści Indriðason pt. „Zimny wiatr” w mroźny styczniowy dzień policja przyjeżdża na zamknięte osiedle. W ogrodzie znaleziono ciało ciemnoskórego chłopca. Stan zwłok nie pozostawia złudzeń, że dokonano brutalnego morderstwa. Na ciele widać ślady zadane nożem. Niedługo po rozpoczęciu śledztwa znika przyrodni brat ofiary.

W „Hipotermii” komisarz Erlendur mierzy się z historią tajemniczego samobójstwa. Śledczy nie wierzy, że Maria targnęła się na swoje życie. Na początku dziewiątego tomu cyklu pt. „Ciemna rzeka” zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Ciało znajduje się w jego mieszkaniu w kałuży krwi. Nie ma żadnych śladów włamania. Denat ubrany jest w kobiecą koszulkę, a na stoliku leży fiolka po tzw. pigułkach gwałtu. Wiele wskazuje na to, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Sprawa trafia w ręce zdolnej policjantki detektyw Elinborg.

Do tej pory ostatnim tomem serii przetłumaczonym na język polski jest powieść „Czarne powietrza”. W centrum wydarzeń znajduje się Sigurdur Oli, który po spotkaniu z okazji rocznicy matury wpada w problemy. Mężczyzna czuje, że odstaje od ludzi, z którymi kiedyś chodził do klasy. Dawny kolega prosi go o pomoc, jest bowiem szantażowany po tym, jak wziął udział w sesji organizowanej przez swingersów. Sigurdur się zgadza i rusza do mieszkania szantażystki. Na miejscu znajduje kobietę leżącą w kałuży krwi.

Indriðason nazywany jest „islandzkim Henningiem Mankellem” i należy do grona najciekawszych autorów kryminałów z północnej Europy. Łącznie powieści Indriðasona sprzedały się na świecie w nakładzie przeszło 14 milionów egzemplarzy.

Książki Arnaldura Indriðasona na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arnaldura Indriðasona we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły „Czarne powietrza”, „Hipotermia” i „Ciemna rzeka”.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!