Artur Urbanowicz Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Artur Urbanowicz Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Artur Urbanowicz to polski pisarz specjalizujący się w horrorach i literaturze grozy. Jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi Nagroda Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za książkę „Gałęziste” oraz trzykrotnie Złotego Kościeja kolejno za „Gałęziste”, „Inkuba”, i „Paradoks”. Jest także stypendystą miasta Gdańsk i miasta Suwałk w ramach swojej działalności artystycznej.

Przyszedł na świat w 1990 roku w Suwałkach, studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest matematykiem, a z zawodu wykładowcą akademickim. Uczy kreatywnego pisania, a w swoim dorobku ma również komediowy monolog „Słowo horroru”, w którym aktywnie zachęca młodych ludzi do czytania. Powieści Urbanowicza były czytane w Polskim Radiu. Prywatnie jest perfekcjonistą, pilnym obserwatorem oraz słuchaczem.

Książki Artura Urbanowicza

Autor „Inkuba” odkrył w sobie pociąg do literatury już w dzieciństwie, a pierwszą powieść napisał w wieku zaledwie czternastu lat. W swoich opowieściach nie stroni ani od grozy, ani od rozbudowanych wątków obyczajowych, które pozwalają lepiej poznać bohaterów powieści, a także skłaniają do refleksji. Zdaniem Urbanowicza literatura w dużej mierze pełni funkcję rozrywki, dlatego też w swoich książkach stawia na element zaskoczenia, lekkie pióro.

W swoim dorobku literackim ma obecnie cztery powieści: „Gałęziste” (2016), „Grzesznik” (2017), „Inkub” (2019) i „Paradoks” (2020). Większość tytułów Urbanowicza została wydana nakładem wydawnictwa Vesper i nie posiada wersji elektronicznych. Autor zapowiedział premierę kolejnej książki pt. „Deman”, która ma ukazać się w 2021 roku.

„Gałęziste” to pełna mitów, słowiańskich wierzeń i demonów powieść opisywana na thriller osadzony na baśniowej Suwalszczyźnie. Z kolei „Grzesznik” jest połączeniem horroru z opowieścią gangsterską klimatem przywołującą kultowych „Chłopców z ferajny”. W „Inkubie” Urbanowicz prezentuje horror z wątkiem kryminalnym, a w najnowszym „Paradoksie”, łącząc thriller psychologiczny z horrorem i science-fiction, opowiada o chorobliwym dążeniu do doskonałości oraz o mrocznym sobowtórze.

Opowiadania Urbanowicza

Oprócz powieści Artur Urbanowicz pisze także opowiadania. „Dodatkowe nakrycie” znalazło się w antologii „Zabójcze święta”, a „87 centymetrów” w antologii „Upiorne święta”. Oba tytuły są u nas dostępne w formie ebooka i papierowej.

Jak twierdzi sam autor, wszystkie jego książki to zupełnie oddzielne opowieści. Można swobodnie czytać je bez lektury pozostałych. Jednak akcja każdej z nich umiejscowiona jest w tym samym uniwersum, dzięki czemu uważni czytelnicy odnajdą na kartach książek wiele smaczków i nawiązań do innych tytułów jego autorstwa. Na swoim profilu na Facebooku Artur Urbanowicz zaleca następującą kolejność: „Gałęziste”, „Grzesznik”, „Inkub” i „Paradoks”.

Zapowiedź nowej powieści pt. „Deman”

Artur Urbanowicz zapowiedział już premierę swojej kolejnej książki zatytułowanej „Deman”. To horror, którego motywem przewodnim będą egzorcyzmy. Główny bohater imieniem Dorian skrywa mroczny sekret – jest młodym warszawskim wikarym i jednocześnie ojcem. Nikt, nawet matka dziecka, nie wie, że to właśnie on jest tatą poczętego na alkoholowej imprezie dziecka. Dorian nie ma w sobie tyle odwagi, żeby się ujawnić. Zamiast tego w tajemnicy chodzi do psychologia, obserwuje i pomaga z ukrycia swojej „rodzinie”. Pewnego razu mężczyzna bierze udział w egzorcyzmie, który kończy się śmiercią opętanej dziewczyny. To kolejna trauma, z jaką Dorian musi spróbować sobie poradzić. Zaczynają dręczyć do lęki, koszmary i napady agresji. Stopniowo do bohatera dochodzi, że to objaw czegoś zupełnie innego – zwłaszcza, że Dorian zyskuje coraz to nowe, przerażające zdolności…

Książka planowo ma ukazać się na jesień 2021 roku nakładem wydawnictwa Vesper.

Nagrody i wyróżnienia

Artur Urbanowicz jest laureatem wielu nagród literackich. Jego „Gałęziste” zostało uhonorowane Nagrodą Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2016 rok i Złotym Kościejem 2016 w kategorii „Thriller roku”. Dodatkowo powieść była nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Wydany rok później „Grzesznik” otrzymał Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2017 roku, a „Inkub” z 2019 roku został uhonorowany Złotym Kościejem 2019 w kategorii „Krajowy Hit roku”. Powieść była także nominowana do nagrody popkulturalnej MISIE w kategorii „Wstrząsnęło”. Jego najnowsza książka pt. „Paradoks” otrzymała Złotego Kościeja 2020 w kategorii „Thriller roku”.

Dodatkowo za promowanie swoimi powieściami rodzinnej Suwalszczyzny został uhonorowany nominacją w plebiscycie „Przystanek Młodzi” Gazety Wyborczej. Jest stypendystą miasta Suwałk oraz miasta Gdańska w ramach działalności artystycznej.

Książki Artura Urbanowicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Artura Urbanowicza w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.