Artur Urbanowicz Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Artur Urbanowicz Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Artur Urbanowicz to polski pisarz specjalizujący się w horrorach i literaturze grozy. Jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi Nagroda Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za książkę „Gałęziste” oraz trzykrotnie Złotego Kościeja kolejno za „Gałęziste”, „Inkuba”, i „Paradoks”. Jest także stypendystą miasta Gdańsk i miasta Suwałk w ramach swojej działalności artystycznej.

Przyszedł na świat w 1990 roku w Suwałkach, studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest matematykiem, a z zawodu wykładowcą akademickim. Uczy kreatywnego pisania, a w swoim dorobku ma również komediowy monolog „Słowo horroru”, w którym aktywnie zachęca młodych ludzi do czytania. Powieści Urbanowicza były czytane w Polskim Radiu. Prywatnie jest perfekcjonistą, pilnym obserwatorem oraz słuchaczem.

Książki Artura Urbanowicza

Autor „Inkuba” odkrył w sobie pociąg do literatury już w dzieciństwie, a pierwszą powieść napisał w wieku zaledwie czternastu lat. W swoich opowieściach nie stroni ani od grozy, ani od rozbudowanych wątków obyczajowych, które pozwalają lepiej poznać bohaterów powieści, a także skłaniają do refleksji. Zdaniem Urbanowicza literatura w dużej mierze pełni funkcję rozrywki, dlatego też w swoich książkach stawia na element zaskoczenia, lekkie pióro.

W swoim dorobku literackim ma obecnie cztery powieści: „Gałęziste” (2016), „Grzesznik” (2017), „Inkub” (2019) i „Paradoks” (2020). Większość tytułów Urbanowicza została wydana nakładem wydawnictwa Vesper i nie posiada wersji elektronicznych. Autor zapowiedział premierę kolejnej książki pt. „Deman”, która ma ukazać się w 2021 roku.

„Gałęziste” to pełna mitów, słowiańskich wierzeń i demonów powieść opisywana na thriller osadzony na baśniowej Suwalszczyźnie. Z kolei „Grzesznik” jest połączeniem horroru z opowieścią gangsterską klimatem przywołującą kultowych „Chłopców z ferajny”. W „Inkubie” Urbanowicz prezentuje horror z wątkiem kryminalnym, a w najnowszym „Paradoksie”, łącząc thriller psychologiczny z horrorem i science-fiction, opowiada o chorobliwym dążeniu do doskonałości oraz o mrocznym sobowtórze.

Opowiadania Urbanowicza

Oprócz powieści Artur Urbanowicz pisze także opowiadania. „Dodatkowe nakrycie” znalazło się w antologii „Zabójcze święta”, a „87 centymetrów” w antologii „Upiorne święta”. Oba tytuły są u nas dostępne w formie ebooka i papierowej.

Jak twierdzi sam autor, wszystkie jego książki to zupełnie oddzielne opowieści. Można swobodnie czytać je bez lektury pozostałych. Jednak akcja każdej z nich umiejscowiona jest w tym samym uniwersum, dzięki czemu uważni czytelnicy odnajdą na kartach książek wiele smaczków i nawiązań do innych tytułów jego autorstwa. Na swoim profilu na Facebooku Artur Urbanowicz zaleca następującą kolejność: „Gałęziste”, „Grzesznik”, „Inkub” i „Paradoks”.

Zapowiedź nowej powieści pt. „Deman”

Artur Urbanowicz zapowiedział już premierę swojej kolejnej książki zatytułowanej „Deman”. To horror, którego motywem przewodnim będą egzorcyzmy. Główny bohater imieniem Dorian skrywa mroczny sekret – jest młodym warszawskim wikarym i jednocześnie ojcem. Nikt, nawet matka dziecka, nie wie, że to właśnie on jest tatą poczętego na alkoholowej imprezie dziecka. Dorian nie ma w sobie tyle odwagi, żeby się ujawnić. Zamiast tego w tajemnicy chodzi do psychologia, obserwuje i pomaga z ukrycia swojej „rodzinie”. Pewnego razu mężczyzna bierze udział w egzorcyzmie, który kończy się śmiercią opętanej dziewczyny. To kolejna trauma, z jaką Dorian musi spróbować sobie poradzić. Zaczynają dręczyć do lęki, koszmary i napady agresji. Stopniowo do bohatera dochodzi, że to objaw czegoś zupełnie innego – zwłaszcza, że Dorian zyskuje coraz to nowe, przerażające zdolności…

Książka planowo ma ukazać się na jesień 2021 roku nakładem wydawnictwa Vesper.

Nagrody i wyróżnienia

Artur Urbanowicz jest laureatem wielu nagród literackich. Jego „Gałęziste” zostało uhonorowane Nagrodą Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2016 rok i Złotym Kościejem 2016 w kategorii „Thriller roku”. Dodatkowo powieść była nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Wydany rok później „Grzesznik” otrzymał Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2017 roku, a „Inkub” z 2019 roku został uhonorowany Złotym Kościejem 2019 w kategorii „Krajowy Hit roku”. Powieść była także nominowana do nagrody popkulturalnej MISIE w kategorii „Wstrząsnęło”. Jego najnowsza książka pt. „Paradoks” otrzymała Złotego Kościeja 2020 w kategorii „Thriller roku”.

Dodatkowo za promowanie swoimi powieściami rodzinnej Suwalszczyzny został uhonorowany nominacją w plebiscycie „Przystanek Młodzi” Gazety Wyborczej. Jest stypendystą miasta Suwałk oraz miasta Gdańska w ramach działalności artystycznej.

Książki Artura Urbanowicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Artura Urbanowicza w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!