Arturo Pérez-Reverte II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arturo Pérez-Reverte II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Arturo Pérez-Reverte urodził się w południowej Hiszpanii, w rodzinie o tradycjach marynarskich. Już w dzieciństwie Arturo wykazywał zainteresowanie literaturą – z pasją czytał powieści wyszperane w bibliotece dziadka. Poznał wówczas klasyków powieści przygodowej – m.in. Aleksandra Dumas, Josepha Conrada czy Roberta L. Stevensona. W przyszłości ci wybitni pisarze stali się dla niego wzorami do naśladowania.

Życiorys Arturo Péreza-Reverte

Pérez-Reverte studiował politologię i dziennikarstwo, jako specjalizację wybrał konflikty zbrojne. Swoje literackie szlaki przecierał w madryckim dzienniku „Pueblo”, w którym rozpoczął pracę na początku lat 70. W 1977 roku Pérez-Reverte założył magazyn poświęcony historii militariów, armii i wojen pt. „Defensa”. Niestety musiał porzucić pracę nad własnym projektem, ponieważ praca korespondenta zajmowała zbyt dużo czasu. Przez przeszło 20 lat Pérez-Reverte relacjonował konflikty zbrojne – pisał między innymi z Cypru, Libanu, Erytrei, Salwadoru, Nikaragui, Rumunii, Tunezji. Ponadto autor „Klubu Dumas” relacjonował wojnę w Zatoce Perskiej oraz konflikt na Bałkanach. Wielokrotnie ryzykował życiem, ponieważ nieraz znajdował się na pierwszej linii ognia. W 1977 roku podczas wojny w Erytrei został uznany za zaginionego, ostatecznie został uratowany przez partyzantów. Doświadczenia wyciągnięte z lat spędzonych za granicą i na froncie rzecz jasna znajdują odzwierciedlenie w jego powieściach. Pérez-Reverte wiele razy podejmował temat bezsensowności, brutalności i bezwzględności wojny.

Pérez-Reverte ma na swoim koncie również pracę w radiu i telewizji. Niestety rozczarowało go podejście producentów do materiałów i programów poświęconych wojnie. Dlatego w 1995 roku porzucił pracę w mediach na rzecz całkowitego poświęcenia się literaturze.

Arturo Pérez-Reverte debiutował literacko w 1986 roku powieścią „Huzar. Kolejne jego książki to „Fechtmistrz” (1988) i „Szachownica flamandzka” (1990). Jedną z najważniejszych książek w jego dorobku jest wydana w 1993 roku powieść „Klub Dumas”. Głównym bohaterem „Klubu Dumas” jest Lucas Corso, miłośnik starych książek. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia i porównania trzech egzemplarzy księgi, która podobno przywołuje samego Szatana. Wkrótce wyrusza na poszukiwania dwóch egzemplarzy „Dziewięciorga Wrót do Królestwa Cieni”. Na jego drodze staje jednak pewien mężczyzna, któremu Corso nadaje przydomek Rochefort. Następnie spotyka tajemniczą Milady, wówczas Corso orientuje się, że fabuła znana z „Trzech Muszkieterów” Dumasa przeplata się z jego rzeczywistością.

Na podstawie „Klubu Dumas” Roman Polański nakręcił w 1999 roku film „Dziewiąte wrota”, w którym wystąpili m.in. Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Polański postanowił jednak całkowicie pozbyć się nawiązań do twórczości Aleksandra Dumas. Nie wszystkie książki hiszpańskiego pisarza doczekały się polskich tłumaczeń. W 1993 roku ukazała się jego „La sombra del águila”. Rok później odbyła się premiera „Terytorium Komanczów” i „Un asunto de honor”, „Obra breve” i „Ostatniej bitwy Templariusza”. Na przełomie XX i XXI wieku ukazało się „Cmentarzysko bezimiennych statków”. Kolejne powieści hiszpańskiego pisarza to „Królowa Południa” (2002), „Cabo Trafalgar” (2004), „Batalista” (2006), Dzień gniewu (2007), „Ojos azules” (2009), „Oblężenie” (2010).

W drugiej dekadzie XXI wieku ukazały się trzy książki, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Pierwsza z nich to „Mężczyzna, który tańczył tango” z 2012 roku. Max – tancerz, kobieciarz, oszust i Mecha – żona słynnego i bogatego kompozytora po raz pierwszy spotykają się na statku w Buenos Aires. Namiętne tango rodzi między nimi pożądanie. Kolejne „przypadkowe” spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i Neapolu odkrywają przed czytelnikami kulisy ich namiętnego związku, turnieju szachowego i szpiegowskiej intrygi. W 2013 roku ukazał się kolejny głośny tytuł – „Cierpliwy snajper”. Akcja powieści rozgrywa się na ulicach kilku dużych europejskich miast – Madrytu, Lizbony, Werony i Neapolu. Pojawia się w nich tajemniczy i nikomu nieznany Cierpliwy Snajper – bóg graffiti. Choć bohater ma swoich wyznawców, którzy za wszelką cenę będą go bronić, to na jego drodze pojawia się osoba, przed którą mogą go nie uchronić – dziewczyna o imieniu Alejandra Varela - Lex. Na dodatek nikt nie wie, na czyje zlecenie działa.

Dobra passa Arturo Péreza-Reverte przyniosła kolejną dobrze przyjętą powieść – w 2015 roku ukazała się „Misja: Encyklopedia”. Tym razem w centrum akcji jest słynna francuska Encyklopedia. Fabuła powieści rozgrywa się w ostatnich latach XVIII wieku. Dwóch akademików wyrusza z Madrytu do stolicy Francji z tajną misją. Ich celem jest zdobycie słynnej Encyklopedii, która dla jednych jest dziełem absolutnym, dla drugich dziełem wyklętym, heretyckim i potępionym przez Kościół.

W kolejnych latach Pérez-Reverte napisał „La guerra civil contada a los jóvenes” (2015) i „Los perros duros no bailan” (2018).

Ponadto hiszpański pisarz jest autorem serii o przygodach kapitana Alatriste: „Kapitan Alatriste” (1996), „W cieniu inkwizycji” (1997), „Słońce nad Bredą” (1998), „Złoto króla” (2000), „Kawaler w żółtym kaftanie” (2003), „Korsarze Lewantu” (2006), „El puente de los Asesinos” (2011).

Drugim cyklem pisarz jest seria Falcó – „Falcó” (2016), „Eva” (2017), „Sabotaje” (2018).

Do tego Artur Pérez-Reverte wydał kilka zbiorów artykułów i felietonów prasowych – „Patente de corso” (1998), „Życie jak w Madrycie” (2001), „A w Madrycie nadal znakomicie” (2005), „Cuando éramos honrados mercenarios” (2009), „Los barcos se pierden en tierra” (2011), „Perros e hijos de perra” (2014), „Una Historia de España” (2019).

Książki Arturo Péreza-Reverte w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele książek hiszpańskiego pisarza we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).