Arturo Pérez-Reverte Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arturo Pérez-Reverte Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Arturo Pérez-Reverte urodził się w południowej Hiszpanii, w rodzinie o tradycjach marynarskich. Już w dzieciństwie Arturo wykazywał zainteresowanie literaturą – z pasją czytał powieści wyszperane w bibliotece dziadka. Poznał wówczas klasyków powieści przygodowej – m.in. Aleksandra Dumas, Josepha Conrada czy Roberta L. Stevensona. W przyszłości ci wybitni pisarze stali się dla niego wzorami do naśladowania.

Życiorys Arturo Péreza-Reverte

Pérez-Reverte studiował politologię i dziennikarstwo, jako specjalizację wybrał konflikty zbrojne. Swoje literackie szlaki przecierał w madryckim dzienniku „Pueblo”, w którym rozpoczął pracę na początku lat 70. W 1977 roku Pérez-Reverte założył magazyn poświęcony historii militariów, armii i wojen pt. „Defensa”. Niestety musiał porzucić pracę nad własnym projektem, ponieważ praca korespondenta zajmowała zbyt dużo czasu. Przez przeszło 20 lat Pérez-Reverte relacjonował konflikty zbrojne – pisał między innymi z Cypru, Libanu, Erytrei, Salwadoru, Nikaragui, Rumunii, Tunezji. Ponadto autor „Klubu Dumas” relacjonował wojnę w Zatoce Perskiej oraz konflikt na Bałkanach. Wielokrotnie ryzykował życiem, ponieważ nieraz znajdował się na pierwszej linii ognia. W 1977 roku podczas wojny w Erytrei został uznany za zaginionego, ostatecznie został uratowany przez partyzantów. Doświadczenia wyciągnięte z lat spędzonych za granicą i na froncie rzecz jasna znajdują odzwierciedlenie w jego powieściach. Pérez-Reverte wiele razy podejmował temat bezsensowności, brutalności i bezwzględności wojny.

Pérez-Reverte ma na swoim koncie również pracę w radiu i telewizji. Niestety rozczarowało go podejście producentów do materiałów i programów poświęconych wojnie. Dlatego w 1995 roku porzucił pracę w mediach na rzecz całkowitego poświęcenia się literaturze.

Arturo Pérez-Reverte debiutował literacko w 1986 roku powieścią „Huzar. Kolejne jego książki to „Fechtmistrz” (1988) i „Szachownica flamandzka” (1990). Jedną z najważniejszych książek w jego dorobku jest wydana w 1993 roku powieść „Klub Dumas”. Głównym bohaterem „Klubu Dumas” jest Lucas Corso, miłośnik starych książek. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia i porównania trzech egzemplarzy księgi, która podobno przywołuje samego Szatana. Wkrótce wyrusza na poszukiwania dwóch egzemplarzy „Dziewięciorga Wrót do Królestwa Cieni”. Na jego drodze staje jednak pewien mężczyzna, któremu Corso nadaje przydomek Rochefort. Następnie spotyka tajemniczą Milady, wówczas Corso orientuje się, że fabuła znana z „Trzech Muszkieterów” Dumasa przeplata się z jego rzeczywistością.

Na podstawie „Klubu Dumas” Roman Polański nakręcił w 1999 roku film „Dziewiąte wrota”, w którym wystąpili m.in. Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Polański postanowił jednak całkowicie pozbyć się nawiązań do twórczości Aleksandra Dumas. Nie wszystkie książki hiszpańskiego pisarza doczekały się polskich tłumaczeń. W 1993 roku ukazała się jego „La sombra del águila”. Rok później odbyła się premiera „Terytorium Komanczów” i „Un asunto de honor”, „Obra breve” i „Ostatniej bitwy Templariusza”. Na przełomie XX i XXI wieku ukazało się „Cmentarzysko bezimiennych statków”. Kolejne powieści hiszpańskiego pisarza to „Królowa Południa” (2002), „Cabo Trafalgar” (2004), „Batalista” (2006), Dzień gniewu (2007), „Ojos azules” (2009), „Oblężenie” (2010).

W drugiej dekadzie XXI wieku ukazały się trzy książki, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Pierwsza z nich to „Mężczyzna, który tańczył tango” z 2012 roku. Max – tancerz, kobieciarz, oszust i Mecha – żona słynnego i bogatego kompozytora po raz pierwszy spotykają się na statku w Buenos Aires. Namiętne tango rodzi między nimi pożądanie. Kolejne „przypadkowe” spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i Neapolu odkrywają przed czytelnikami kulisy ich namiętnego związku, turnieju szachowego i szpiegowskiej intrygi. W 2013 roku ukazał się kolejny głośny tytuł – „Cierpliwy snajper”. Akcja powieści rozgrywa się na ulicach kilku dużych europejskich miast – Madrytu, Lizbony, Werony i Neapolu. Pojawia się w nich tajemniczy i nikomu nieznany Cierpliwy Snajper – bóg graffiti. Choć bohater ma swoich wyznawców, którzy za wszelką cenę będą go bronić, to na jego drodze pojawia się osoba, przed którą mogą go nie uchronić – dziewczyna o imieniu Alejandra Varela - Lex. Na dodatek nikt nie wie, na czyje zlecenie działa.

Dobra passa Arturo Péreza-Reverte przyniosła kolejną dobrze przyjętą powieść – w 2015 roku ukazała się „Misja: Encyklopedia”. Tym razem w centrum akcji jest słynna francuska Encyklopedia. Fabuła powieści rozgrywa się w ostatnich latach XVIII wieku. Dwóch akademików wyrusza z Madrytu do stolicy Francji z tajną misją. Ich celem jest zdobycie słynnej Encyklopedii, która dla jednych jest dziełem absolutnym, dla drugich dziełem wyklętym, heretyckim i potępionym przez Kościół.

W kolejnych latach Pérez-Reverte napisał „La guerra civil contada a los jóvenes” (2015) i „Los perros duros no bailan” (2018).

Ponadto hiszpański pisarz jest autorem serii o przygodach kapitana Alatriste: „Kapitan Alatriste” (1996), „W cieniu inkwizycji” (1997), „Słońce nad Bredą” (1998), „Złoto króla” (2000), „Kawaler w żółtym kaftanie” (2003), „Korsarze Lewantu” (2006), „El puente de los Asesinos” (2011).

Drugim cyklem pisarz jest seria Falcó – „Falcó” (2016), „Eva” (2017), „Sabotaje” (2018).

Do tego Artur Pérez-Reverte wydał kilka zbiorów artykułów i felietonów prasowych – „Patente de corso” (1998), „Życie jak w Madrycie” (2001), „A w Madrycie nadal znakomicie” (2005), „Cuando éramos honrados mercenarios” (2009), „Los barcos se pierden en tierra” (2011), „Perros e hijos de perra” (2014), „Una Historia de España” (2019).

Książki Arturo Péreza-Reverte w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele książek hiszpańskiego pisarza we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.