Arturo Pérez-Reverte Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzień gniewu, Książka | Arturo Pérez-Reverte

    2 maja 1808 roku. Madryt wrze. Wściekłość trawi hiszpański lud, który wstępuje na barykady. Przeciwko Napoleonowi, jego żołnierzom i zdradzie, której dopuścili się Francuzi. Szewcy, ślusarze, prostytutki, dzieci i starcy bronią Ojczyzny. W imieniu Hiszpanii sprzeciwiają się swojemu uległemu rządowi, broniąc honoru, godności i Króla. Arturo Pérez-Reverte, dzięki reporterskiemu zmysłowi korespondenta wojennego z rozmachem opowiada historię, którą znamy z obrazów Goi. Historię,...

    Promocja
    okładka Cierpliwy snajper, Książka | Arturo Pérez-Reverte

    Madryt, Lizbona, Werona, Neapol – kolejne miasta stają się polami bitwy. To wojna, w której prawo walczy z wolnością. Konflikt, w której street art mierzy się ze Sztuką. Spór, w którym miejska partyzantka ściera się z publicznym porządkiem. Pościg trwa, znaczony nowymi graffiti i śmiertelnym zagrożeniem. Każda ściana to pole do demonstracji, każdy wpis to szansa na przebudzenie zastygłych w letargu ludzi. Za tym wszystkim stoi On. Cierpliwy Snajper. Nikt nie widział jego ...

    Promocja
    okładka Mężczyzna, który tańczył tango, Książka | Arturo Pérez-Reverte

    Max jest tancerzem, bawidamkiem i oszustem. Mecha – żoną sławnego i bogatego kompozytora. Spotkają się tylko trzy razy – zawsze w innym miejscu, zawsze w innych okolicznościach: w roku 1928 podczas rejsu do Buenos Aires, w 1937 na Lazurowym Wybrzeżu i w 1966 nieopodal Neapolu. Każde z tych spotkań to odsłona ich burzliwego namiętnego związku, szpiegowskiej afery politycznej i międzynarodowych rozgrywek w szachy. "Mężczyzna, który tańczył tango" to najbardziej szelmowska i z...

    Promocja
    okładka Batalista, Książka | Arturo Pérez-Reverte

    Faulques przed laty był słynnym fotografem wojennym. Teraz na ścianie wieży maluje niezwykły obraz – panoramę bitwy, dzieło swojego życia. Pewnego dnia odwiedza go tajemniczy gość, którego twarz uchwycił w kadrze podczas wojny w Jugosławii. Ivo Marković przychodzi ze wspomnieniem kobiety, którą niegdyś kochał Faulques, i z pewną misją. Zamierza go zabić. "Batalista" to mroczna i niepokojąca powieść o losach człowieka zaplątanego w machinę wojenną. Szukasz pomysłu na prezen...

    Promocja
    okładka Klub Dumas, Książka | Arturo Pérez-Reverte

    W Klubie Dumas autor wprowadza czytelnika w rzeczywistość nie do końca jasną do określenia – postaci książkowe mieszają się z bohaterami realistycznymi i światem demonów. Wraz z głównym bohaterem, bibliofilem Corsem, będziemy poszukiwać klucza do rozwiązania zagadki tajemniczych morderstw związanych ze średniowieczną satanistyczną księgą. Intryga, zagadka kryminalna, powieść akcji i hołd składany Książce i Czytelnikom. Twórczość Péreza-Reverte nie bez przyczyny porównuje się...

Arturo Pérez-Reverte Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Arturo Pérez-Reverte urodził się w południowej Hiszpanii, w rodzinie o tradycjach marynarskich. Już w dzieciństwie Arturo wykazywał zainteresowanie literaturą – z pasją czytał powieści wyszperane w bibliotece dziadka. Poznał wówczas klasyków powieści przygodowej – m.in. Aleksandra Dumas, Josepha Conrada czy Roberta L. Stevensona. W przyszłości ci wybitni pisarze stali się dla niego wzorami do naśladowania.

Życiorys Arturo Péreza-Reverte

Pérez-Reverte studiował politologię i dziennikarstwo, jako specjalizację wybrał konflikty zbrojne. Swoje literackie szlaki przecierał w madryckim dzienniku „Pueblo”, w którym rozpoczął pracę na początku lat 70. W 1977 roku Pérez-Reverte założył magazyn poświęcony historii militariów, armii i wojen pt. „Defensa”. Niestety musiał porzucić pracę nad własnym projektem, ponieważ praca korespondenta zajmowała zbyt dużo czasu. Przez przeszło 20 lat Pérez-Reverte relacjonował konflikty zbrojne – pisał między innymi z Cypru, Libanu, Erytrei, Salwadoru, Nikaragui, Rumunii, Tunezji. Ponadto autor „Klubu Dumas” relacjonował wojnę w Zatoce Perskiej oraz konflikt na Bałkanach. Wielokrotnie ryzykował życiem, ponieważ nieraz znajdował się na pierwszej linii ognia. W 1977 roku podczas wojny w Erytrei został uznany za zaginionego, ostatecznie został uratowany przez partyzantów. Doświadczenia wyciągnięte z lat spędzonych za granicą i na froncie rzecz jasna znajdują odzwierciedlenie w jego powieściach. Pérez-Reverte wiele razy podejmował temat bezsensowności, brutalności i bezwzględności wojny.

Pérez-Reverte ma na swoim koncie również pracę w radiu i telewizji. Niestety rozczarowało go podejście producentów do materiałów i programów poświęconych wojnie. Dlatego w 1995 roku porzucił pracę w mediach na rzecz całkowitego poświęcenia się literaturze.

Arturo Pérez-Reverte debiutował literacko w 1986 roku powieścią „Huzar. Kolejne jego książki to „Fechtmistrz” (1988) i „Szachownica flamandzka” (1990). Jedną z najważniejszych książek w jego dorobku jest wydana w 1993 roku powieść „Klub Dumas”. Głównym bohaterem „Klubu Dumas” jest Lucas Corso, miłośnik starych książek. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia i porównania trzech egzemplarzy księgi, która podobno przywołuje samego Szatana. Wkrótce wyrusza na poszukiwania dwóch egzemplarzy „Dziewięciorga Wrót do Królestwa Cieni”. Na jego drodze staje jednak pewien mężczyzna, któremu Corso nadaje przydomek Rochefort. Następnie spotyka tajemniczą Milady, wówczas Corso orientuje się, że fabuła znana z „Trzech Muszkieterów” Dumasa przeplata się z jego rzeczywistością.

Na podstawie „Klubu Dumas” Roman Polański nakręcił w 1999 roku film „Dziewiąte wrota”, w którym wystąpili m.in. Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Polański postanowił jednak całkowicie pozbyć się nawiązań do twórczości Aleksandra Dumas. Nie wszystkie książki hiszpańskiego pisarza doczekały się polskich tłumaczeń. W 1993 roku ukazała się jego „La sombra del águila”. Rok później odbyła się premiera „Terytorium Komanczów” i „Un asunto de honor”, „Obra breve” i „Ostatniej bitwy Templariusza”. Na przełomie XX i XXI wieku ukazało się „Cmentarzysko bezimiennych statków”. Kolejne powieści hiszpańskiego pisarza to „Królowa Południa” (2002), „Cabo Trafalgar” (2004), „Batalista” (2006), Dzień gniewu (2007), „Ojos azules” (2009), „Oblężenie” (2010).

W drugiej dekadzie XXI wieku ukazały się trzy książki, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Pierwsza z nich to „Mężczyzna, który tańczył tango” z 2012 roku. Max – tancerz, kobieciarz, oszust i Mecha – żona słynnego i bogatego kompozytora po raz pierwszy spotykają się na statku w Buenos Aires. Namiętne tango rodzi między nimi pożądanie. Kolejne „przypadkowe” spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i Neapolu odkrywają przed czytelnikami kulisy ich namiętnego związku, turnieju szachowego i szpiegowskiej intrygi. W 2013 roku ukazał się kolejny głośny tytuł – „Cierpliwy snajper”. Akcja powieści rozgrywa się na ulicach kilku dużych europejskich miast – Madrytu, Lizbony, Werony i Neapolu. Pojawia się w nich tajemniczy i nikomu nieznany Cierpliwy Snajper – bóg graffiti. Choć bohater ma swoich wyznawców, którzy za wszelką cenę będą go bronić, to na jego drodze pojawia się osoba, przed którą mogą go nie uchronić – dziewczyna o imieniu Alejandra Varela - Lex. Na dodatek nikt nie wie, na czyje zlecenie działa.

Dobra passa Arturo Péreza-Reverte przyniosła kolejną dobrze przyjętą powieść – w 2015 roku ukazała się „Misja: Encyklopedia”. Tym razem w centrum akcji jest słynna francuska Encyklopedia. Fabuła powieści rozgrywa się w ostatnich latach XVIII wieku. Dwóch akademików wyrusza z Madrytu do stolicy Francji z tajną misją. Ich celem jest zdobycie słynnej Encyklopedii, która dla jednych jest dziełem absolutnym, dla drugich dziełem wyklętym, heretyckim i potępionym przez Kościół.

W kolejnych latach Pérez-Reverte napisał „La guerra civil contada a los jóvenes” (2015) i „Los perros duros no bailan” (2018).

Ponadto hiszpański pisarz jest autorem serii o przygodach kapitana Alatriste: „Kapitan Alatriste” (1996), „W cieniu inkwizycji” (1997), „Słońce nad Bredą” (1998), „Złoto króla” (2000), „Kawaler w żółtym kaftanie” (2003), „Korsarze Lewantu” (2006), „El puente de los Asesinos” (2011).

Drugim cyklem pisarz jest seria Falcó – „Falcó” (2016), „Eva” (2017), „Sabotaje” (2018).

Do tego Artur Pérez-Reverte wydał kilka zbiorów artykułów i felietonów prasowych – „Patente de corso” (1998), „Życie jak w Madrycie” (2001), „A w Madrycie nadal znakomicie” (2005), „Cuando éramos honrados mercenarios” (2009), „Los barcos se pierden en tierra” (2011), „Perros e hijos de perra” (2014), „Una Historia de España” (2019).

Książki Arturo Péreza-Reverte w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele książek hiszpańskiego pisarza we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).