B.A. Paris Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

B.A. Paris Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

B.A. Paris, a właściwie Bernadette McDougall, to brytyjska autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Jak sama tłumaczy „B.A.” to skrót od jej imion – Bernadette Anne. Nazwisko „Paris” wybrała, gdyż przez prawie 40 lat mieszkała w Paryżu. Zdecydowała się na tworzenie pod pseudonimem, gdyż prawdziwe imię i nazwisko chciała zachować dla literatury dziecięcej, którą pisała przed międzynarodowym sukcesem książki „Za zamkniętymi drzwiami”. Powieść ta do dziś pozostaje najpopularniejszą książką autorki.

Życie prywatne

Autorka „Dylematu” wychowała się w Anglii, jednak prawie całe swoje dorosłe życie spędziła we Francji. Pracowała tam jako przedstawiciel handlowy w banku. Posiada wykształcenie pedagogiczne i razem z mężem prowadziła szkołę językową. Jest mamą pięciu córek. Zanim książki B.A. Paris zaczęły zdobywać rzesze czytelników na całym świecie, kobieta pisała do szuflady, sporadycznie kontaktując się z wydawcami. Jednak odmowy nie zniechęcały jej. Momentem przełomowym dla kariery Paris była sugestia córki, która zachęciła matkę do wzięcia udziału w konkursie i pisania prozy dla dorosłych. Także dorastanie dzieci pozwoliło autorce znaleźć więcej czasu na pisanie.

Debiut

B.A. Paris zadebiutowała w 2016 roku powieścią „Za zamknięty drzwiami”, która z miejsca stała się międzynarodowym bestsellerem. Tylko w Wielkiej Brytanii została sprzedana w liczbie ponad miliona egzemplarzy i przez wiele tygodni nie znikała z listy bestsellerów „New York Timesa”. „Za zamkniętymi drzwiami” była dwukrotnie nominowana w plebiscycie Goodread Choice Award (kategoria Kryminał i Thriller, a także Debiut). Prawa do jej ekranizacji zostały wykupione niemal zaraz po premierze. W swojej debiutanckiej książce będącej elektryzującym thrillerem psychologicznym połączonym z domestic noir opowiada historię kobiety uwikłanej w pozornie idealny związek. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna niż można by przypuszczać na pierwszy rzut oka.

Książki B.A. Paris

Po sukcesie, jaki odniosła debiutancką książką, postanowiła nie przerywać pisania. Już rok później, w 2017 roku, wydała kolejną powieść „Na skraju załamania”. Autorka kolejny raz postawiła na thriller psychologiczny, co ponownie okazało się sukcesem. Główna bohaterka, Cass Anderson, wracając do domu leśną drogą, nie zatrzymała się, aby sprawdzić, czy kobieta siedząca w zaparkowanym na poboczu samochodzie nie potrzebuje pomocy. Teraz okazuje się, że nieznajoma nie żyje, a Cass zaczyna czuć się obserwowana. Trzecia książka autorki, „Pozwól mi wrócić”, to pełna mroku i niepokoju historia Finna, którego dziewczyna znika bez żadnego śladu podczas powrotu ze wspólnych wakacji we Francji. Najnowsza powieść B.A. Paris „Dylemat” została wydana w Polsce w marcu 2020 roku. Tym razem autorka postawiła w większym stopniu na dramat niż thriller, jednak jak zawsze przygotowała dla czytelników dużą dozę emocji i napięcia. „Dylemat” to opowieść o parze małżonków, których życiowe dramaty rozgrywają się w cieniu hucznego przyjęcia.

Wszystkie książki B.A. Paris ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

Jeśli chcecie przeczytać pełen napięcia thriller psychologiczny, od którego nie będziecie mogli się oderwać, sięgnijcie po powieści B.A. Paris. Nie zawiedziecie się! Wszystkie książki autorki znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com – w formie ebooków, audiobooków i książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).