Barbara Kosmowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Kosmowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Kosmowska to polska filolożka, pisarka i poetka tworząca zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Większość jej twórczości przeznaczona jest jednak dla dzieci i młodzieży. Dla nich tworzy także słuchowiska radiowe. Kosmowska jest laureatką licznych nagród oraz wyróżnień za swoją twórczość literacką, w tym za powieści „Buba”, „Teren prywatny” czy „Pozłacana rybka”. Ta ostatnia zdobyła między innymi nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (ang. International Board on Books for Young People, Międzynarodowa Rada ds. Książek dla Młodzieży). „Pozłacana rybka” została także wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Życie prywatne Barbary Kosmowskiej

Barbara Kosmowska urodziła się 24 stycznia 1958 roku w Bytowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończyła filologię polską. Przez jakiś czas pracowała w rodzinnej miejscowości jako nauczycielka języka polskiego. Później, w 1999 roku, na tej samej gdańskiej uczelni otrzymała tytuł doktora za pracę pt. „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej”. Obecnie Kosmowska pracuje w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest także kuratorem społecznym oraz radną w rodzinnym Bytowie, współpracuje także z czasopismem „Guliwer”. Prywatnie Barbara Kosmowska jest mężatką oraz matką dwóch córek.

Kariera literacka Barbary Kosmowskiej – „Buba”

Barbara Kosmowska debiutowała literacko jako licealistka jeszcze w latach 70. XX wieku na łamach czasopisma „Na przełaj”. Lata 80. przyniosły jej wiele nagród oraz wyróżnień w konkursach poetyckich. Debiut powieściowy Kosmowskiej przypadł na 2000 rok, kiedy to ukazała się jej książka „Głodna kotka”. Niedługo potem do księgarń trafiły kolejne książki jej autorstwa: „Teren prywatny”, „Prowincja”, „Gobelin” czy „Buba”. „Teren prywatny” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Dziennik polskiej Bridget Jones” (zorganizowany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka), a także znalazł się na liście bestsellerów czasopisma „Rzeczpospolita”. Z kolei „Buba” zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży zorganizowanym w 2002 roku przez wydawnictwa Muza oraz Media Rodzina. Książka ta opowiada o tytułowej Bubie, która wydaje się mieć absolutnie wszystko, co jest do szczęścia potrzebne: rodziców, dziadka, martensy, ukochane dżinsy i własny pokój. Nastoletnia Buba jednak walczy o więcej – o rodzinne szczęście. Bo jej do własnego szczęścia konieczne jest szczęście innych. I choć na jej głowę spada niemało problemów, wrodzony optymizm pomaga jej zawsze wyjść z nich cało. „Bubę” znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook.

„Samotni.pl” Barbary Kosmowskiej

Jedną z najnowszych powieści Barbary Kosmowskiej są „Samotni.pl”. Opowiada ona historię Joanny, kobiety zdecydowanie rzucającej się w oczy. Burza rudych włosów, wojskowe spodnie i fioletowy szalik, trudno jej nie zauważyć. Mogłoby się wydawać, że już na pierwszy rzut oka wszystko się o niej wie, a jednak kobieta obok kolekcji płyt z muzyką rockową chowa pudełko z nigdy niewysłanymi listami do mamy. Z mamą związany jest także Wiktor, a jego znakiem rozpoznawczym jest znoszony angielski sweter będący jedyną pamiątką po rodzicielce, która w poszukiwaniu szczęścia wyjechała za granicę. Co wydarzy się, kiedy ta dwójka się spotka i połączy ich tęsknota za najbliższymi? Do czego posunie się Wiktor, by zdobyć pieniądze dla chorej babci, z którą mieszka? Czy z samotności da się wyleczyć? Te niełatwe kwestie Barbara Kosmowska porusza z wyczuciem, a przy tym z wielką pogodą ducha. „Samotnych.pl” z łatwością znajdziecie na Woblink.

Inne książki Barbary Kosmowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki czeka na Was wiele książek dla dzieci i młodzieży, wśród nich także wiele tytułów autorstwa Barbary Kosmowskiej. Znajdziecie tu „Tru Love Story”, „Niezłe ziółko”, „Gorzko”, „Niebieski autobus”, „Dziewczynę z parku” czy „Kolorowy szalik”.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).