Barbara Kosmowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zachmurzenie umiarkowane, Książka | Barbara Kosmowska

    Pełna emocji i refleksji lektura o tym, że odejście od przyzwyczajenia bywa zbawienne i daje szansę na głębsze poznanie siebie i drugiego człowieka. Pojawił się cały system tajemnych znaków, sugerujących, że poza rzeczywistością, na którą Karol już dawno wyraził milczącą zgodę, istnieje inne życie. I codziennie utwierdzał się w przekonaniu, że ono jest wszędzie tam, gdzie nie ma Róży. fragment książki „Bardzo lubię twórczość Basi Kosmowskiej, bo jest mistrzynią i wielką znawc...

    Promocja
    okładka Zachmurzenie umiarkowane, Książka | Barbara Kosmowska

    W sylwestrowy wieczór emerytowany weterynarz, Karol Polny, po angielsku wychodzi z domu, zostawiając w nim ukochane drzewka bonsai, nową sofę, stare wędki, a przede wszystkim Różę, swoją wieloletnią żonę, redaktorkę kiepskich romansów. Co kryje się za decyzją męża, który zamienia słoneczne mieszkanie na stary domek w ogródkach działkowych? I czy Róża kiedykolwiek zaakceptuje fakt, że została rzucona… dla nikogo? W życiu niczego nie można być pewnym. Nic nie jest dane raz na z...

Barbara Kosmowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Kosmowska to polska filolożka, pisarka i poetka tworząca zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Większość jej twórczości przeznaczona jest jednak dla dzieci i młodzieży. Dla nich tworzy także słuchowiska radiowe. Kosmowska jest laureatką licznych nagród oraz wyróżnień za swoją twórczość literacką, w tym za powieści „Buba”, „Teren prywatny” czy „Pozłacana rybka”. Ta ostatnia zdobyła między innymi nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (ang. International Board on Books for Young People, Międzynarodowa Rada ds. Książek dla Młodzieży). „Pozłacana rybka” została także wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Życie prywatne Barbary Kosmowskiej

Barbara Kosmowska urodziła się 24 stycznia 1958 roku w Bytowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończyła filologię polską. Przez jakiś czas pracowała w rodzinnej miejscowości jako nauczycielka języka polskiego. Później, w 1999 roku, na tej samej gdańskiej uczelni otrzymała tytuł doktora za pracę pt. „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej”. Obecnie Kosmowska pracuje w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest także kuratorem społecznym oraz radną w rodzinnym Bytowie, współpracuje także z czasopismem „Guliwer”. Prywatnie Barbara Kosmowska jest mężatką oraz matką dwóch córek.

Kariera literacka Barbary Kosmowskiej – „Buba”

Barbara Kosmowska debiutowała literacko jako licealistka jeszcze w latach 70. XX wieku na łamach czasopisma „Na przełaj”. Lata 80. przyniosły jej wiele nagród oraz wyróżnień w konkursach poetyckich. Debiut powieściowy Kosmowskiej przypadł na 2000 rok, kiedy to ukazała się jej książka „Głodna kotka”. Niedługo potem do księgarń trafiły kolejne książki jej autorstwa: „Teren prywatny”, „Prowincja”, „Gobelin” czy „Buba”. „Teren prywatny” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Dziennik polskiej Bridget Jones” (zorganizowany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka), a także znalazł się na liście bestsellerów czasopisma „Rzeczpospolita”. Z kolei „Buba” zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży zorganizowanym w 2002 roku przez wydawnictwa Muza oraz Media Rodzina. Książka ta opowiada o tytułowej Bubie, która wydaje się mieć absolutnie wszystko, co jest do szczęścia potrzebne: rodziców, dziadka, martensy, ukochane dżinsy i własny pokój. Nastoletnia Buba jednak walczy o więcej – o rodzinne szczęście. Bo jej do własnego szczęścia konieczne jest szczęście innych. I choć na jej głowę spada niemało problemów, wrodzony optymizm pomaga jej zawsze wyjść z nich cało. „Bubę” znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook.

„Samotni.pl” Barbary Kosmowskiej

Jedną z najnowszych powieści Barbary Kosmowskiej są „Samotni.pl”. Opowiada ona historię Joanny, kobiety zdecydowanie rzucającej się w oczy. Burza rudych włosów, wojskowe spodnie i fioletowy szalik, trudno jej nie zauważyć. Mogłoby się wydawać, że już na pierwszy rzut oka wszystko się o niej wie, a jednak kobieta obok kolekcji płyt z muzyką rockową chowa pudełko z nigdy niewysłanymi listami do mamy. Z mamą związany jest także Wiktor, a jego znakiem rozpoznawczym jest znoszony angielski sweter będący jedyną pamiątką po rodzicielce, która w poszukiwaniu szczęścia wyjechała za granicę. Co wydarzy się, kiedy ta dwójka się spotka i połączy ich tęsknota za najbliższymi? Do czego posunie się Wiktor, by zdobyć pieniądze dla chorej babci, z którą mieszka? Czy z samotności da się wyleczyć? Te niełatwe kwestie Barbara Kosmowska porusza z wyczuciem, a przy tym z wielką pogodą ducha. „Samotnych.pl” z łatwością znajdziecie na Woblink.

Inne książki Barbary Kosmowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki czeka na Was wiele książek dla dzieci i młodzieży, wśród nich także wiele tytułów autorstwa Barbary Kosmowskiej. Znajdziecie tu „Tru Love Story”, „Niezłe ziółko”, „Gorzko”, „Niebieski autobus”, „Dziewczynę z parku” czy „Kolorowy szalik”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).