Barbara Wachowicz Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Wachowicz Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Wachowicz, a właściwie Barbara Wachowicz-Napiórkowska, to polska reportażystka, biografka, fotograficzka, a także scenarzystka i publicystka. Wielu znana jest z napisanych przez siebie biografii wielkich Polaków.

Życie prywatne i kariera Wachowicz

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie, a wychowywała na Podlasiu, w dworku Krzymosze-Bajki. Jej rodzice byli żołnierzami 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mała Barbara dorastała więc w otoczeniu przepełnionym tradycjami AK oraz powstania warszawskiego. Wachowicz studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Studium Historii i Teorii Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wyszła za mąż za scenografa telewizyjnego i teatralnego, Józefa Napiórkowskiego. Teksty pisarki pojawiały się w takich czasopismach jak „Ekrany”, „Przekrój”, „Świat”, „Kontrasty” czy „Nasz Dziennik”.

Czytelniczkom i czytelnikom Barbara Wachowicz znana jest przede wszystkim jako autorka reportaży, opowieści i prac o życiu oraz twórczości takich polskich osobistości jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Stefan Żeromski. Była ona także autorką różnorakich scenariuszy telewizyjnych i filmowych, audycji radiowych czy widowisk scenicznych, wśród nich między innymi „Wigilii polskich”. Autorka była również członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS. Zmarła 7 czerwca 2018 roku w Warszawie, gdzie została pochowana w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Dzieła literackie Barbary Wachowicz

Liczne dzieła biograficzne, reportaże oraz prace zarówno zajmujących się twórczością znanych Polaków, jak również osobistości harcerskich stanowią bogaty dorobek literacki Barbary Wachowicz. „Wielcy twórcy. Moniuszko, Conrad, Szekspir i inni”, wydana nakładem Wydawnictwa Rytm, opowiada o wspomnianych w tytule Stanisławie Moniuszce, Josephie Conradzie, Williamie Szekspirze, a także o pałacu Makbeta, Edwardzie Griegu w Troldhaugen, Sigrid Undset w Lillehammer oraz o walkach Brygady Strzelców Podhalańskich w Narviku. Z kolei „Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii” to historie Fryderyka Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Żeromskiego czy Conrada przebywających zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Lekko poprowadzone, a przy tym pięknie napisane opowieści przybliżają czytelniczkom i czytelnikom postaci znanych Polaków. Barbara Wachowicz zajmowała się także Polkami jak chociażby w książce „Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne”, gdzie pisarka kreśli portrety osiemnastu kobiet walczących w powstaniu. Prezentuje losy między innymi Danuty Szaflarskiej i Aliny Janowskiej, a także kobiet mniej znanych, uczestniczek, łączniczek i komendantek powstania, w tym Lidii Markiewicz-Ziental, Haliny Dunin-Karwickiej, Danuty Zdanowicz-Rossmanowej czy Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej. Kobietami Barbara Wachowicz zajmuje się także w książce „Matki Wielkich Polaków”. Wśród sylwetek tych kobiet żyjących od XVII do XX wieku znajdują się chociażby Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa – matka Jana Kasprowicza, Maria Kossakowa – matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Stefania z Zieleńczyków Baczyńska – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Postaci te pokazane są w dużej mierze z perspektywy ich dzieci.

Poza książkami biograficznymi Barbara Wachowicz jest także autorką takich pozycji jak: „Filmowe przygody małego rycerza”, „Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach Kamieni na szaniec”, serii „Siedziby wielkich Polaków”, „Ogród miłości” czy „Ciebie jedną kocham”. Znajdziecie je na Woblinku – podobnie jak inne książki biograficzne i gawędy o ważnych postaciach polskiej historii i kultury. Wszystkie w różnych, dogodnych formatach – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).