Barbara Wachowicz Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Wachowicz Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Wachowicz, a właściwie Barbara Wachowicz-Napiórkowska, to polska reportażystka, biografka, fotograficzka, a także scenarzystka i publicystka. Wielu znana jest z napisanych przez siebie biografii wielkich Polaków.

Życie prywatne i kariera Wachowicz

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie, a wychowywała na Podlasiu, w dworku Krzymosze-Bajki. Jej rodzice byli żołnierzami 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mała Barbara dorastała więc w otoczeniu przepełnionym tradycjami AK oraz powstania warszawskiego. Wachowicz studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Studium Historii i Teorii Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wyszła za mąż za scenografa telewizyjnego i teatralnego, Józefa Napiórkowskiego. Teksty pisarki pojawiały się w takich czasopismach jak „Ekrany”, „Przekrój”, „Świat”, „Kontrasty” czy „Nasz Dziennik”.

Czytelniczkom i czytelnikom Barbara Wachowicz znana jest przede wszystkim jako autorka reportaży, opowieści i prac o życiu oraz twórczości takich polskich osobistości jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Stefan Żeromski. Była ona także autorką różnorakich scenariuszy telewizyjnych i filmowych, audycji radiowych czy widowisk scenicznych, wśród nich między innymi „Wigilii polskich”. Autorka była również członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS. Zmarła 7 czerwca 2018 roku w Warszawie, gdzie została pochowana w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Dzieła literackie Barbary Wachowicz

Liczne dzieła biograficzne, reportaże oraz prace zarówno zajmujących się twórczością znanych Polaków, jak również osobistości harcerskich stanowią bogaty dorobek literacki Barbary Wachowicz. „Wielcy twórcy. Moniuszko, Conrad, Szekspir i inni”, wydana nakładem Wydawnictwa Rytm, opowiada o wspomnianych w tytule Stanisławie Moniuszce, Josephie Conradzie, Williamie Szekspirze, a także o pałacu Makbeta, Edwardzie Griegu w Troldhaugen, Sigrid Undset w Lillehammer oraz o walkach Brygady Strzelców Podhalańskich w Narviku. Z kolei „Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii” to historie Fryderyka Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Żeromskiego czy Conrada przebywających zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Lekko poprowadzone, a przy tym pięknie napisane opowieści przybliżają czytelniczkom i czytelnikom postaci znanych Polaków. Barbara Wachowicz zajmowała się także Polkami jak chociażby w książce „Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne”, gdzie pisarka kreśli portrety osiemnastu kobiet walczących w powstaniu. Prezentuje losy między innymi Danuty Szaflarskiej i Aliny Janowskiej, a także kobiet mniej znanych, uczestniczek, łączniczek i komendantek powstania, w tym Lidii Markiewicz-Ziental, Haliny Dunin-Karwickiej, Danuty Zdanowicz-Rossmanowej czy Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej. Kobietami Barbara Wachowicz zajmuje się także w książce „Matki Wielkich Polaków”. Wśród sylwetek tych kobiet żyjących od XVII do XX wieku znajdują się chociażby Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa – matka Jana Kasprowicza, Maria Kossakowa – matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Stefania z Zieleńczyków Baczyńska – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Postaci te pokazane są w dużej mierze z perspektywy ich dzieci.

Poza książkami biograficznymi Barbara Wachowicz jest także autorką takich pozycji jak: „Filmowe przygody małego rycerza”, „Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach Kamieni na szaniec”, serii „Siedziby wielkich Polaków”, „Ogród miłości” czy „Ciebie jedną kocham”. Znajdziecie je na Woblinku – podobnie jak inne książki biograficzne i gawędy o ważnych postaciach polskiej historii i kultury. Wszystkie w różnych, dogodnych formatach – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

„Dom / Wnętrze / Ogród” to kategoria, w której znaleźć możemy mnóstwo interesujących pozycji z wielu różnych dziedzin skoncentrowanych wokół życia i domu – zarówno jego wnętrza, jak i otoczenia. Książki te poświęcone są konkretnym zagadnieniom – mieszczą się tu publikacje, których tematem przewodnim jest projektowanie domu i wnętrza, czyli książki architektoniczne, oraz związane z dekoracją i aranżowaniem. Ponadto warto zwrócić uwagę na tytuły traktujące o roślinach – o projektowaniu ogrodu i pielęgnacji zieleni w domu. Nie zabraknie tu również pozycji dla pasjonatów, osób chcących rozpocząć lub rozwijać swoje hobby i spędzać czas w ciekawy sposób. Dział zawiera również poradniki, które pozwolą na zdobycie wiedzy z wielu ciekawych dziedzin oraz pomogą w doskonaleniu zawodowym i osobistym. W kategorii „Dom / wnętrze / ogród” odnaleźć można książki dla każdego miłośnika przyrody – początkującego, który dopiero uczy się „Jak nie zabić swoich roślin”, ale także tego, który chce się czegoś dowiedzieć o „Inteligencji kwiatów”. Wśród wielu pozycji znajdą się również te dla osób zainteresowanych minimalizmem, jak „Chcieć mniej” Katarzyny Kędzierskiej, autorki bloga Simplicite, dla zafascynowanych DIY, których zaciekawić mogą „Majsterki” Sylwii Czubkowskiej, Alicji Rzeczkowskiej i Barbary Sowy, czy dla fanów astrologii, jak przewodnik „Znaki. Spójrz w gwiazdy i odkryj siebie” Carolyne Faulkner. Swoje miejsce znalazły tu również pozycje dotyczące stylu życia, jak „Lawendowy dom”, w którym autorka Beata Lipov przedstawia swoje pomysły na życie – na piękny dom, dobrą kuchnię, wspaniałe przyjęcia, prezenty i wiele innych, czy też „Suma drobnych radości” Agnieszki Burskiej-Wojtkuńskiej, w której autorka tłumaczy, jak wieść zwyczajne życie i jednocześnie odnaleźć w nim szczęście.