Barbara Wachowicz Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Siedziby wielkich Polaków, Książka | Barbara Wachowicz

    Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni – Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic – Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, jezioro ...

Barbara Wachowicz Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Wachowicz, a właściwie Barbara Wachowicz-Napiórkowska, to polska reportażystka, biografka, fotograficzka, a także scenarzystka i publicystka. Wielu znana jest z napisanych przez siebie biografii wielkich Polaków.

Życie prywatne i kariera Wachowicz

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie, a wychowywała na Podlasiu, w dworku Krzymosze-Bajki. Jej rodzice byli żołnierzami 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mała Barbara dorastała więc w otoczeniu przepełnionym tradycjami AK oraz powstania warszawskiego. Wachowicz studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Studium Historii i Teorii Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wyszła za mąż za scenografa telewizyjnego i teatralnego, Józefa Napiórkowskiego. Teksty pisarki pojawiały się w takich czasopismach jak „Ekrany”, „Przekrój”, „Świat”, „Kontrasty” czy „Nasz Dziennik”.

Czytelniczkom i czytelnikom Barbara Wachowicz znana jest przede wszystkim jako autorka reportaży, opowieści i prac o życiu oraz twórczości takich polskich osobistości jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Stefan Żeromski. Była ona także autorką różnorakich scenariuszy telewizyjnych i filmowych, audycji radiowych czy widowisk scenicznych, wśród nich między innymi „Wigilii polskich”. Autorka była również członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS. Zmarła 7 czerwca 2018 roku w Warszawie, gdzie została pochowana w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Dzieła literackie Barbary Wachowicz

Liczne dzieła biograficzne, reportaże oraz prace zarówno zajmujących się twórczością znanych Polaków, jak również osobistości harcerskich stanowią bogaty dorobek literacki Barbary Wachowicz. „Wielcy twórcy. Moniuszko, Conrad, Szekspir i inni”, wydana nakładem Wydawnictwa Rytm, opowiada o wspomnianych w tytule Stanisławie Moniuszce, Josephie Conradzie, Williamie Szekspirze, a także o pałacu Makbeta, Edwardzie Griegu w Troldhaugen, Sigrid Undset w Lillehammer oraz o walkach Brygady Strzelców Podhalańskich w Narviku. Z kolei „Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii” to historie Fryderyka Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Żeromskiego czy Conrada przebywających zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Lekko poprowadzone, a przy tym pięknie napisane opowieści przybliżają czytelniczkom i czytelnikom postaci znanych Polaków. Barbara Wachowicz zajmowała się także Polkami jak chociażby w książce „Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne”, gdzie pisarka kreśli portrety osiemnastu kobiet walczących w powstaniu. Prezentuje losy między innymi Danuty Szaflarskiej i Aliny Janowskiej, a także kobiet mniej znanych, uczestniczek, łączniczek i komendantek powstania, w tym Lidii Markiewicz-Ziental, Haliny Dunin-Karwickiej, Danuty Zdanowicz-Rossmanowej czy Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej. Kobietami Barbara Wachowicz zajmuje się także w książce „Matki Wielkich Polaków”. Wśród sylwetek tych kobiet żyjących od XVII do XX wieku znajdują się chociażby Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa – matka Jana Kasprowicza, Maria Kossakowa – matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Stefania z Zieleńczyków Baczyńska – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Postaci te pokazane są w dużej mierze z perspektywy ich dzieci.

Poza książkami biograficznymi Barbara Wachowicz jest także autorką takich pozycji jak: „Filmowe przygody małego rycerza”, „Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach Kamieni na szaniec”, serii „Siedziby wielkich Polaków”, „Ogród miłości” czy „Ciebie jedną kocham”. Znajdziecie je na Woblinku – podobnie jak inne książki biograficzne i gawędy o ważnych postaciach polskiej historii i kultury. Wszystkie w różnych, dogodnych formatach – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).