Barbara Wysoczańska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Wysoczańska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Wysoczańska jest polską pisarką, a także historyczką, autorką takich powieści jak “Siła kobiet” czy “Rozdzieliła nas wojna”. Ta pasjonatka historii, dobrej literatury, muzyki i kina zadebiutowała w 2021 roku powieścią “Narzeczona nazisty” wydaną nakładem Wydawnictwa Filia. Od tego czasu tworzy kolejne historie rozgrywające się w XX wieku i skupiające się na kobiecych postaciach próbujących poradzić sobie z przeciwnościami właściwymi tym trudnym czasom.Na Woblinkowym blogu znajdziecie nie tylko wywiad z Barbarą Wysoczańską, ale także fragment jej powieści “Siła kobiet”.

Debiutancka “Narzeczona nazisty” Barbary Wysoczańskiej

W swojej pierwszej powieści Barbara Wysoczańska opowiada historię Polki Hani Wolińskiej, studentki germanistyki, która w końcu sierpnia 1938 roku próbuje wieść w miarę normalne życie jako dama do towarzystwa pewnej zamożnej niemieckiej hrabiny. Podczas jednego ze spotkań w posiadłości von Richterów w Monachium poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richtera. Wzajemna fascynacja obydwojga rozwija się równolegle z hitlerowskim nazizmem, który powoli obejmuje całe Niemcy, a następnie niechybnie rozlewa się po Europie. Hania zostaje narzeczoną Johanna i w tej roli wkracza na niemieckie salony, gdzie poznaje najwyższych przywódców III Rzeszy. Takiej okazji nie mogą przegapić polskie władze, które werbują Hanię do misji przekazywania im tajnych planów Hitlera. Zarówno Hania, jak i Johann zmuszeni są walczyć o swoją miłość, która przekracza wojenne barykady…

“Siła kobiet” Barbary Wysoczańskiej

W swojej drugiej książce Barbara Wysoczańska umieszcza swoją historię w dwudziestoleciu międzywojennym. Trzy różne kobiety i jeden mężczyzna - co zgotował im los? Jedna z nich to Rozalia Lubowidzka, młoda wdowa, która na nowo układa sobie życie po okresie małżeńskiego piekła. Pewnego dnia otrzymuje list z błaganiem o pomoc. Jej nadawczynią jest kochanka zmarłego męża Rozalii, która prosi za swoją córką. Równocześnie do Warszawy przybywa siostra dwóch szanowanych w tym czasie braci, Ada Lubowidzka, która chce zawalczyć o swoje wyższe wykształcenie. Wszystkie trzy bohaterki łączy postać Ignacego Lubowidzkiego, posła na Sejm II Rzeczypospolitej, który pewnej nocy zginął tragicznie w wyniku zamachu. Czy uda im się odwrócić swój los i pokonać przeszkody?

Barbara Wysoczańska - “Rozdzieliła nas wojna”

W najnowszej powieści Barbary Wysoczańskiej utracone marzenia, nadzieje i przerwane koleje losu splatają się z niegasnącą miłością i ciepłem ostatnich dni sierpnia 1939 roku. Jeszcze przez chwilę wydawało się, że wszystko jest możliwe, a nadmorskie kurorty tętniły życiem. Tylko nad Sopotem zawisła jakaś chmura, jakby napięcie w oczekiwaniu przed nieuchronną tragedią… Początek września zmienia wszystko, a plany i sny ustępują strachowi, cierpieniu i obawie o najbliższych. Czy w tych warunkach może nadal rozkwitać miłość, która nie podda się okrucieństwu wojny? Czy przetrwa pomimo otaczającego ją bólu?

Książki Barbary Wysoczańskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was wszystkie wydane przez Wydawnictwo Filia książki autorstwa Barbary Wysoczańskiej. Dostępne są we wszystkich formatach - książek papierowych, ebooków lub audiobooków, a także pakietów składających się z poszczególnych dzieł.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!