Ben H. Winters Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ben H. Winters Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ben H. Winters urodził się w 1976 roku. Jest amerykańskim pisarzem, autorem dziesięciu powieści, kilku zbiorów poezji oraz scenariuszy sztuk teatralnych. Jest twórcą serii z Henrym Palacem w roli głównej. Do tej pory w Polsce swoją premierę miały trzy tomy cyklu – „Ostatni policjant”, „Opuszczone miasto” i „Utracony świat”. Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazała się książka „Podziemne Linie Lotnicze”. W liceum Winters grał w zespole punkowym Corm. W 1998 roku ukończył Uniwersytet Waszyngtoński w St. Louis.

Ben H. Winters debiutował w 2009 roku książką „Rozważna, romantyczna i morskie potwory”. To parodia książki Jane Austen, w której Winters wykorzystał postaci i motywy ze słynnej powieści brytyjskiej pisarki. W świecie znanym z książki Austen pojawiają się jednak stworzenia morskie, które zwracają się przeciwko ludzkości. Na dodatek, pod wpływem niewyjaśnionych okoliczności, zaczynają rodzić się liczne potwory – węże morskie, gigantyczne homary i meduzy zjadające ludzi. Henry Dashwood zostaje zabity przez rekina młota, a jego majątek zamiast trafić w ręce żony i jej trzech córek, przechodzi w poczet jego syna z pierwszego małżeństwa – Johna.

Ben H. Winters ma na swoim koncie również parodię „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja. „Android Karenina” to książka będąca połączeniem klasycznej powieści z science-fiction i fantastyką. Świat przedstawiony przez Tołstoja został przez Wintersa wzbogacony o elementy steampunkowe. Społeczeństwo, w którym żyją hrabia Wroński, Anna Karenina i Konstanty Lewin, jest zaawansowane technologicznie. Roboty służą ludziom – zajmują się praktycznie wszystkim, od zwalczania szkodników po edukację dzieci. Mąż Anny jest przeciwny powszechnemu posiadaniu robotów. W książce pojawiają się również inne motywy znane z powieści fantastycznych – podróże w czasie, walka z kosmitami oraz potworami.

Trylogia Benego H. Wintersa z Henrym Palacem

Powieść „Ostatni policjant” – pierwszy tom trylogii z detektywem Henrym Palacem w roli głównej ukazała się w 2012 roku. To cykl z pogranicza kryminału i science fiction. Palace jest detektywem policji z New Hampshire. Czytelnicy poznają go, gdy prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, które na pierwszy rzut oka wygląda jak samobójstwo. Jego wysiłki w dążeniu do rozwiązania sprawy komplikują przygotowania ludzkości do uderzenia asteroidy, która ma zderzyć się z Ziemią w przeciągu 6 miesięcy. Winters bardzo rzetelnie przygotował się do pisania tej książki – w trakcie konsultował się z ekspertami w dziedzinach astronomii, ekonomii, psychologii oraz technik policyjnych. Książka okazała się dużym sukcesem i szybko stała się bestsellerem. Za „Ostatniego policjanta” Winters otrzymał prestiżową Nagrodę Edgara Allana Poe.

Druga powieść z trylogii pt. „Opuszczone miasto” ukazała się w 2013 roku. W kontynuacji „Ostatniego policjanta” Winters opisuje świat jeszcze bliższy katastrofy. Do zderzenia z asteroidą pozostało zaledwie 77 dni. W okolicy brakuje żywności, kończą się zapasy, mnożą się włamania, napady i morderstwa. Ponadto wielu naciągaczy oferuje ludziom ocalenie w zamian za pieniądze. Okręty z imigrantami szukającymi ratunku w bezpieczniejszych częściach świata pękają w szwach. Były policjant Henry Palace nie widzi już sensu w życiu. Aż do momentu, gdy znajoma z przeszłości prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionego męża. Za tę powieść Winters otrzymał prestiżową nagrodę im. Philipa Dicka.

Ostatni tom trylogii pt. „Utracony świat” ukazał się w 2014 roku. Do apokalipsy pozostało siedem dni. Zagrożenie wyzwala w ludziach nieograniczone pokłady egoizmu, brutalności, bezwzględności i psychozy. Na straży sprawiedliwości staje nieustraszony Henry Palace. Tym razem mężczyzna wyrusza w drogę, by odnaleźć swoją zaginioną siostrę. Jego głównym celem jest odpokutowanie za błędy przeszłości. Na bohaterów książki czeka wiele niebezpieczeństw i niedogodności – głód, pragnienie, zagrożenie ze strony sfrustrowanych ludzi. Za tę książkę Winters ponownie nominowany był do Nagrody Edgara Allana Poe.

Podziemne Linie Lotnicze

W 2016 roku premierę miała dziewiąta powieść Wintersa pt. „Podziemne Linie Lotnicze”. To alternatywna wersja historii Stanów Zjednoczonych, w której nie doszło do wojny secesyjnej. W czterech stanach nie zniesiono niewolnictwa. Mieszkańcy pozostałej części USA tatuują się w wyrazie solidarności z niewolnikami. W wielu miejscach, restauracjach, sklepach znajdują się oznaczenia, że używane tam produkty nie pochodzą z Twardej Czwórki. Jednym z bohaterów książki jest Victor, były niewolnik, który ściga ludzi chcących zbiec z obszarów niewolniczych. W zamian za wolność świadczy swoje usługi agencji US Marshals Service. Jego zadaniem jest śledzenie tajnej komórki abolicjonistycznego ruchu tzw. Podziemnych Linii Lotniczych. Poszukiwania doprowadzają go do sekretów, których Twarda Czwórka chce bronić za wszelką cenę.

Książki Bena H. Wintersa na Woblinku

Książki Bena H. Wintersa dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).