Ben Kane II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ben Kane II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Ben Kane jest irlandzkim chirurgiem weterynaryjnym, ale także pisarzem znanym przede wszystkim z beletrystycznych powieści historycznych, w których przenosi czytelnika w czasy starożytnego Rzymu. Jego najpopularniejszymi seriami powieściowymi są „Zapomniany Legion” oraz „Hannibal. Wróg Rzymu”. Sześć z ośmiu jego książek znalazło się na liście bestsellerów „Sunday Timesa”. Zostały również przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. włoski, hiszpański, grecki, rosyjski czy polski.

Po wielu podróżach, w czasie których poszukiwał swojego miejsca na ziemi, autor osiadł w North Somerset w Anglii. Mieszka tam ze swoją żoną Sarah, synem o imieniu Ferdia i córką.

Ben Kane – wielki miłośnik książek

Autor urodził się 6 marca 1970 roku w Nairobi, gdzie jego ojciec pracował jako weterynarz dla rządu Kenii. Do Irlandii Kane przeprowadził się w wieku 7 lat i rozpoczął naukę w Dundalk, mieście położonym około 80 kilometrów na północ od Dublina. Od dziecka namiętnie pochłaniał literaturę, wydając całe kieszonkowe na książki, przede wszystkim beletrystykę historyczną i książki militarne. Trudno było go wygonić z biblioteki.

Wśród jego ulubionych autorów znajdują się m.in. Henry Treece („The Viking Saga”), Rosemary Sutcliff („Dziewiąty legion”, „Srebrna gałąź”), T.H White, Sir Arthur Conan Doyle (opowieści średniowieczne jak „Sir Nigel” czy „The White Company” oraz „Sherlock Holmes”). Jako nastolatek zaczytywał się również powieściach Bernarda Cornwella i Wilbura Smitha, ale najsilniejszą reprezentację stanowili autorzy fantastyki – J. R. R. Tolkien („Władca Pierścieni”), Julian May, Susan Cooper, Ursula le Guin, Ann McCaffrey, Roger Zelazny, Guy Gavriel Kay, Michael Scott Rohan czy Stephen Donaldson.

Mimo ogromnej ilości czasu spędzonej na czytaniu, nigdy nie przyszło mu do głowy, by studiować literaturę angielską czy historię. Kochał zwierzęta i to im, tak jak wcześniej jego ojciec, chciał się poświęcić. Studiował medycynę weterynaryjną na University College Dublin. W 1992 roku zdobył tytuł chirurga i rozpoczął praktykę weterynaryjną. W 1996 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, by skupić się na opiece nad małymi zwierzętami.

Podróż do Turkmenistanu i początek kariery pisarskiej

Kane od dziecka marzył o podróżach, chciał zobaczyć świat. W 1997 roku wyruszył w trzymiesięczną podróż częścią starożytnego Szlaku Jedwabnego (Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, wschodnie Chiny oraz Pakistan). Odwiedziny w ruinach starożytnego miasta Merv w Turkmenistanie na nowo rozbudziły w nim fascynację Starożytnym Rzymem i kampaniami przeciwko Partom. Po wizycie w miejscu narodzin Aleksandra Wielkiego w Pelli oraz muzeum w Salonikach ponownie zaczytywał się w beletrystyce historycznej. Wtedy też zaczął zastanawiać się, czym jeszcze, poza byciem weterynarzem, mógłby się zajmować.

Podczas prawie trzyletniej podróży dookoła świata, w którą wyruszył w 1998 roku, aktywnie prowadził dziennik z wyprawy, z którego zapisami dzielił się z rodziną i przyjaciółmi. Wtedy to zakiełkował w jego głowie pierwszy pomysł na powieść, jednak ten, który wziął pod uwagę, narodził się w 2002 roku w Northumberland podczas opanowywania wirusa pryszczycy u zwierząt gospodarskich. Mimo ciężkiej i niewdzięcznej pracy, Kane miał możliwość codziennie patrzeć na Mur Hadriana. Poczuł przypływ weny i w 2003 roku zaczął konstruować swoją pierwszą powieść o centurionie żyjącym na Murze Hadriana.W krótkim czasie autor musiał przemodelować swoje życie – to, co wcześniej było jedynie pasją, stało się pracą na pełen etat. Przeszedł również kurs kreatywnego pisania w The Arvon Foundation. W 2007 roku dzięki pomocy agenta Charliego Vineya podpisał kontrakt z Random House na trylogię „Kroniki zapomnianego Legionu”. Prawa do publikacji zostały sprzedane m.in. do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Rosji, Hiszpanii czy Polski. Pierwsza część serii „Zapomniany Legion” sprzedała się w ilości ponad 800 tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Ben Kane – autor poczytnych serii książek historycznych

Mimo upływającego czasu Ben Kane nie zwalnia od czasu debiutu. Autor ma bardzo zajęty grafik, prócz pisania pojawia się także na festiwalach (York Roman Festival), podpisuje książki, ale także udziela się charytatywnie. W 2013 oraz w 2014 roku wraz z dwoma przyjaciółmi przeszedł cały mur Hadriana w pełnym rzymskim rynsztunku. Zebrali prawie 45 500£ dla organizacji „Combat Stress” oraz „Medicins Sans Frontieres”. O ich spacerze powstał nawet film dokumentalny „The Road to Rome” z narracją sir Iana McKellena.

Ben Kane poświęca każdorazowo wiele czasu na merytoryczne przygotowania do pisania. Wertuje książki i skrypty dedykowane historii Rzymu, republiki i wojskowości. Jak sam twierdzi, jego „rzymska biblioteka” jest już zdecydowanie większa od tej weterynaryjnej. Jednak przygotowanie weterynaryjne również wnosi dużą wartość w jego twórczość. Pomaga mu na przykład w trakcie opisywania walki, zadawanych ran czy ich leczenia. Jak sam przyznaje, niezwykle denerwuje go, gdy inni autorzy opisują tego typu rzeczy niezgodnie z rzeczywistością. Cała ta praca i świadomość technik pisarskich sprawiają, że jego książki są błyskotliwe, fascynujące i pełne napięcia, które kochają fani na całym świecie.

Na koncie pisarza znajduje się wiele cykli książkowych inspirowanych przede wszystkim historią Starożytnego Rzymu. Są to: „Trylogia Zapomnianego Legionu”, seria „Hannibal”, seria „Spartakus”, seria „Orły Rzymu”, seria „Clash of Empires” oraz seria „The Lionheart”. Wszystkie książki, które do tej pory pojawiły się w polskim tłumaczeniu, zostały wydane sumptem krakowskiego Wydawnictwa Znak Horyzont (w nawiasach znajdują się daty polskich wydań książek).

Kroniki Zapomnianego Legionu

Na trylogię składają się książki „Zapomniany Legion” (2015), „Srebrny Orzeł” (2015) oraz „Droga do Rzymu” (2016). Historia opisana w serii rozgrywa się od okresu rządów triumwiratu zawiązanego pomiędzy Cezarem, Pompejuszem i Krassusem aż do zamachu na wielkiego wodza. Walki polityczne są tu jednak jedynie tłem dla dramatów zwykłych ludzi, niewolników i służących, którzy od chwili narodzin są zmuszeni do walki o swoje życie. Bunt jednak nie wchodzi w grę, wszyscy pamiętają klęskę powstania Spartakusa. W książkach śledzimy losy Tarkwiniusza – etruskiego wojownika i wróżbity, Brennusa – galijskiego wojownika sprzedanego do szkoły gladiatorów, a także Fabioli i Romulusa – bliźniąt będących owocem gwałtu na ich matce. Losy tej czwórki nieustannie splatają się ze sobą. Czy będą w stanie zachować przyjaźń i ocalić swoje życie?

„Zapomniany Legion” był nominowany w kategorii „powieść historyczna” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl.

Na oficjalnej stronie autora można znaleźć krótkie historie powiązane z bohaterami „Zapomnianego Legionu” do pobrania za darmo.

Seria Hannibal

Seria o Hannibalu, na którą składają się „Hannibal. Wróg Rzymu” (2018), „Hannibal. Pola krwi” (2018), „Hannibal. Chmury wojny” (2019) oraz opowiadanie „Hannibal. The Patrol” (2013 UK) toczy się w czasach drugiej wojny punickiej. Opowiada historię Hannibala, wielkiego wodza kartagińskiego, który kierowany żądzą zemsty na Rzymie szykuje się do wojny i unicestwienia wroga. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy jego syn zostaje porwany i sprzedany piratom jako niewolnik. Legiony Rzymskie nie są bezbronnym przeciwnikiem. Szala zwycięstwa przechyla się raz to na jedną, raz na drugą stronę.

Krótka historia „Hannibal. The Patrol” nie została przetłumaczona na język polski.

Seria Spartakus

„Spartakus” to dwutomowa opowieść o legendarnym wodzu, zbiegłym gladiatorze, który niemal zmienił bieg historii – Spartakusie z Tracji. Ben Kane i tym razem nie zawodzi, serwując czytelnikom wspaniałe opisy bitew i potyczek.

„Gladiator” pojawił się na polskim rynku w 2018 a „Rebelia” w 2019 roku, sześć i siedem lat po premierze książki w Wielkiej Brytanii.

Seria Cesarskie Orły

Do tej pory w serii „Cesarskie Orły” (2020) w polskim tłumaczeniu pojawiły się dwa tomy: „Ciemne chmury” oraz „Insygnium” (2021). Część zamykająca trylogię, „Eagles in the Storm”, swoją polską premierę będzie najprawdopodobniej miała w 2022 roku. Wchodzące w cykl krótkie historie towarzyszące nie zostały przetłumaczone na język polski. Są to „The Shrine” oraz „The Arena”.

Ben Kane wykorzystuje w serii legendę o jednej z największych poniesionej przez imperium rzymskie klęsk militarnych – bitwie w Teutoburskim Lesie, która rozpoczęła siedmioletnią wojnę i ustanowiła nową granicę Cesarstwa Rzymskiego. Rozegrała się ona w 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą dotychczasowego sojusznika Rzymu – Arminiusa, wodza ze szczepu Cherusków, a dowodzonymi przez Publiusza Kwintyliusza Warusa legionami rzymskimi.

W pierwszym tomie jesteśmy świadkami bitwy i upadku legionów rzymskich pod wodzą centuriona Lucjusza Tullusa. „Insygnium” przenosi nas w czasie o pięć lat, gdy owładnięty żądzą zemsty centurion planuje pomścić śmierć 15 000 legionistów i odzyskać Orła należącego do nieistniejącego już legionu Tullusa.

Pozostałe serie

Ben Kane jest również autorem serii „The Clash of Empires”, w skład której wchodzą „Clash of Empires” (2018 UK) oraz „The Falling Sword” (2019 UK) i dwutomowej serii „The Lionheart” – „Lionheart” (2020 UK), „Crusader” (2021 UK). Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że również te serie zostaną wydane przez Wydawnictwo Znak, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Ben Kane w księgarni internetowej Woblink

Wszystkie opublikowane w języku polskim książki Bena Kane’a znajdziecie w księgarnii Woblink.com w formacie ebooka, większość jest także dostępna w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).