Bernard Cornwell Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zwiastun burzy. , Ebook | Bernard Cornwell

    Jak „Gra o tron”, ale prawdziwa.„The Observer”Bernard Cornwell tworzy najlepsze sceny batalistyczne spośród wszystkich pisarzy, których czytałem.George R.R. MartinDrugi tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial „Upadek królestwa”.Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. R...

    Promocja
    okładka Strażnik ognia, Ebook | Bernard Cornwell

    Jak „Gra o tron”, ale prawdziwa.„The Observer”Bernard Cornwell tworzy najlepsze sceny batalistyczne spośród wszystkich pisarzy, których czytałem.George R.R. MartinDziesiąty tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial „Upadek królestwa”.Mercja i Northumbria zawarły rozejm. Uhtred wyrusza na północ. Zamierza odzyskać Bebbanburg i ziemie, które zagrabił przed laty jego zdradzi...

Bernard Cornwell Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Bernard Cornwell jest brytyjskim pisarzem, autorem thrillerów i powieści historycznych, z których najbardziej znanymi pozostają historie przygód angielskiego żołnierza Richarda Sharpe’a. Jego książki pełne są militarnych opisów, za których mistrza uchodzi. W powieściach historycznych Cornwella fakty z przeszłości przeplatają się z umiejętnie dopasowaną do nich fikcją. Wśród najpopularniejszych historycznych dzieł tego Brytyjczyka znajdziemy między innymi „Trylogię Świętego Graala” („Hallequin”, „Wagabunda” i „Heretyk”) czy „Trylogię Arturiańską” („Zimowy monarcha”, „Nieprzyjaciel Boga” i „Excalibur”). W 2006 roku Bernard Cornwell został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

Początki kariery Bernarda Cornwella

Cornwell urodził się w Londynie w 23 lutego 1944 roku. Jego matka była Angielką, a ojciec kanadyjskim lotnikiem. Jeszcze w dzieciństwie został adoptowany przez angielską rodzinę i swoją karierę zaczynał jako dziennikarz telewizji BBC. Kiedy jednak zakochał się w Amerykance, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nie uzyskał tam pozwolenia na pracę. W efekcie Cornwell, by podjąć się zajęcia, które nie wymagało posiadania tamtejszej zielonej karty, zajął się pisaniem.

Cykl książek o Richardzie Sharpe

Najbardziej znanym bohaterem powieści autorstwa Bernarda Cornwella pozostaje angielski żołnierz Richard Sharpe, którego przygody rozgrywają się w czasach napoleońskich. Jak dotąd w tym cyklu ukazało się dwadzieścia jeden powieści i trzy zbiory opowiadań, z czego na język polski przetłumaczono siedem. Są to: „Tygrys”, „Triumf”, „Forteca”, „Trafalgar”, „Łupy”, „Strzelcy” i „Spustoszenie”. Książki te zostały sprzedane na całym świecie w ponad 10 milionach egzemplarzy. Początkowo Cornwell zakładał, że napisze jakieś dziesięć, może jedenaście części serii, jednak popularność Sharpe’a oraz prośby czytelników sprawiły, że powstało ich znacznie więcej. Powieści obejmują najpierw przygody żołnierza w Europie, później cofają się w czasie do pobytu Sharpe’a w Indiach. Cykl ten doczekał się także ekranizacji. W latach 90. XX wieku telewizja ITV plc wyprodukowała 15 filmów, w których główną rolę grał Sean Bean.

„Wojny Wikingów”

Zachęcony sukcesem powieści o Richardzie Sharpe Bernard Cornwell stworzył inne cykle historyczne. Jednym z nich są „Wojny Wikingów”, na który składa się trzynaście tomów. Są to: „Ostatnie królestwo”, „Zwiastun burzy”, „Panowie Północy”, „Pieśń miecza”, „Płonące ziemie”, „Śmierć królów”, „Pogański pan”, „Pusty tron”, „Wojownicy burzy”, „Strażnik ognia”, „Wojna Wilka”, „Miecz królów” oraz „Pan wojny”. „Wojny Wikingów” opowiadają historię Uhtreda z Babbanburga i rozgrywają się w Anglii w wieku IX. Uhtred został jako dziecko wzięty do niewoli i patrzył na śmierć swojego ojca, ealdormana Northumbrii, w bitwie. Dorastając w obozie wroga, jarla Ragnara, uczy się jego zasad i sposobów działania, a z czasem staje się niezwyciężonym wojownikiem. Pewnego dnia musi stanąć przed wyborem: pozostać po stronie Wikingów, z którymi się wychował, czy poprzeć Sasów, którzy zmierzają do pokonania najeźdźców? Wszystkie tomy „Wojen Wikingów” Bernarda Cornwella zostały wydane w wydane przez Wydawnictwo Otwarte i czekają na Was na Woblink w formie książek papierowych i ebooków.

„Trylogia Arturiańska”

Kolejnym udanym mariażem pomiędzy historią a fikcją autorstwa Bernarda Cornwella jest „Trylogia Arturiańska”. Składają się na nią „Zimowy monarcha”, „Nieprzyjaciel Boga” i „Excalibur”. Osadzona w znanych realiach legend Arturiańskich historia rozpoczyna się w momencie śmierci króla Brytanii, Uthera, który nie ma następcy. Jego państwo ogarnia chaos i ciągłe wewnętrzne podziały. Jakby tego było mało, saskie armie szykują się na podbój Brytanii. Jedyną osobą, która jest w stanie zapobiec całkowitemu upadkowi tego kraju jest Artur. Uzbrojony w dar od Merlina, wyjątkowy miecz Excalibur, walczy nie tylko z najeźdźcami, przeciwnikami wśród Brytów, ale także z uczuciami do pięknej Ginewry. „Trylogia Arturiańska” Bernarda Cornwella czeka na Was na Woblink jako książka papierowa, ebook lub audiobook.

Inne książki Bernarda Cornwella w księgarni internetowej Woblink

Oprócz powieści składających się na cykle o Richardzie Sharpe, „Wojny Wikingów” oraz „Trylogia Arturiańska” na Woblink znajdziecie także inne tytuły autorstwa Bernarda Cornwella. Jest wśród nich na przykład „Łotr”. To historia Paula Shanahana, Amerykanina o irlandzkich korzeniach i jego zmagań w czasie, gdy Saddam Hussein zaatakował Kuwejt w sierpniu 1990 roku. Książki Bernarda Cornwella, jak również inne światowe bestsellery z gatunki thrillerów i powieści historycznych, czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!