Bill Bass II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bill Bass II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Bill Bass, a właściwie William Marvin Bass III, to amerykański antropolog sądowy. Największą popularność przyniosły mu badania nad osteologią i rozkładem ludzkich zwłok. Bass pomagał także w identyfikacji ciał oraz udzielał konsultacji w sprawach dotyczących rozkładu zwłok, zarówno organizacjom lokalnym i federalnym, jak i władzom spoza terytorium Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Pomimo tego, że obecnie przebywa na emeryturze, nadal jest aktywny i odgrywa ważną rolę przy badaniach w założonym przez siebie Antropologicznym Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Tennessee. Miejsce to jest znane pod nazwą „Trupia Farma”. Bill Bass napisał wspólnie z dziennikarzem i filmowcem dokumentalistą Jonem Jeffersonem kilka książek dotyczących pracy nad rozkładem ludzkich zwłok oraz najciekawszymi sprawami, przy jakich pracował. Dwie z nich dotyczą ściśle pracy w ośrodku badawczym („Trupia Farma” i „Trupia Farma. Nowe śledztwa”). Pierwsza z publikacji okazała się międzynarodowym bestsellerem. Pozostałe pozycje to powieści kryminalne. Działalność Bassa zainspirowała Patricię Cornwell do napisania kryminału zatytułowanego „Trupia farma”, który znalazł się na liście najlepiej sprzedawanych książek według „New York Timesa”.

Bass urodził się w Staunton w Wirginii. Studiował na Uniwersytecie Wirginii. Uzyskał tam stopień licencjata, a na Uniwersytecie w Kentucky zdobył stopień magistra. W 1961 roku ukończył doktorat z antropologii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Swoją karierę zaczął od wykopalisk archeologicznych w latach 50. Badał groby rdzennych mieszkańców Ameryki. Jak sam wspomina w swojej książce „Trupia Farma”, z powodu tego zajęcia jeden z indiańskich aktywistów ochrzcił go mianem „grabieżcy indiańskich grobów numer jeden”. Nigdy jednak nie doszło do poważniejszych spięć między Bassem a Indianami. Antropolog żenił się trzykrotnie. Jego pierwsze dwie żony zmarły na raka.

Trupia Farma - pionierski projekt Billa Bassa

Trupia farma to miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę oraz medycynę sądową. Prace badawcze prowadzi się tam na zróżnicowanym terenie. Ciała są zakopane w ziemi, pozostawione na powierzchni, zanurzone w wodzie itp., co pozwala sprawdzić jak dokładnie przebiega rozkład ludzkiego ciała z uwzględnieniem takich czynników jak temperatura, rodzaj gleby, wilgotność powietrza. Dodatkowo, przy ustalaniu momentu zgonu pomocna jest obserwacja rozwoju larw w zwłokach. Wszystkie uzyskane w ten sposób informacje są bardzo przydatne w medycynie sądowej, a powstanie takich farm usprawniło pracę nad sprawami kryminalnymi.

Najsłynniejsza trupia farma to ta założona przez amerykańskiego antropologa. Ośrodek ten jest wyjątkowym i pionierskim projektem naukowym Billa Bassa, który na jego terenie bada, co dzieje się z ciałami ludzi po śmierci, kiedy to natura przejmuje stery. Farma znajduje się w Knoxville i jest częścią Uniwersytetu Tennessee. Mężczyzna był pracownikiem uniwersytetu i często pomagał służbom w sprawach kryminalnych wymagających ekspertyzy dotyczącej rozkładu ciał. Zauważył, że nikt nie prowadzi badań rozkładu w naturalnych warunkach. Postanowił założyć taką placówkę i dokonał tego w 1981 roku. Teren ośrodka to zalesiona działka o powierzchni jednego hektara. Od momentu powstania zakładu wiele osób dobrowolnie przekazało swoje ciała na rzecz badań na Trupiej Farmie.

Inne miejsca, w których prowadzi się badania tego typu to: Western Carolina University, Texas State University, Sam Houston State University i California University of Pennsylvania

Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem napisali dwie książki o Trupiej Farmie. W pierwszej z nich autorzy przybliżają historię powstania farmy i opisują wybrane przypadki kryminalistyczne, nad jakimi pracował Bass. Druga publikacja dotyczy wyłącznie samych spraw – najciekawszych i najbardziej pamiętnych w całej karierze antropologa. Obie książki zostały wydane nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. Cieszą się dużą popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także ebookowej.

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

W książce „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie” Bill Bass i Jon Jeffersonem zabierają czytelników w niezwykłą podróż w leśne ostępy Tennessee. Właśnie w tym miejscu znajduje się wyjątkowy projekt naukowy Bassa: na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki w różnym stadium rozkładu. Są zakopane w ziemi, zanurzone w wodzie, zatopione na bagnach itp. Antropolog opowiada jak blisko trzeba być rozkładającego ciała, żeby je poczuć oraz w jaki sposób ślady malutkich owadów przyczyniły się do skazania pewnego mordercy. Odpowiada także na pytanie o to, czy ciało rozkłada się dłużej w ciężarówce, czy na tylnym siedzeniu samochodu.

Trupia Farma. Nowe Śledztwa

W książce „Trupia Farma. Nowe Śledztwa” Bill Bass przedstawia kilkanaście nowych spraw ze swojego legendarnego archiwum. Autorzy kolejni raz zabierają czytelników w przyprawiającą o gęsią skórkę wycieczkę po zakątkach Trupiej Farmy. Odkrywają kolejne interesujące tajemnice ludzkich zwłok i przybliżają najbardziej fascynujące śledztwa w karierze amerykańskiego antropologa. Z publikacji można dowiedzieć się czy ślady zębów na końcu cygara mogą wskazać mordercę, w jaki sposób zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków i dlaczego muchy oraz larwy to sprzymierzeńcy antropologa sądowego.

Cykl powieści kryminalnych Billa Bassa i Jona Jeffersona

Oprócz dwóch książek non-fiction Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem, napisał cykl powieści kryminalnych. Głównych bohaterem serii jest antropolog sądowy Bill Brockton, który pomaga służbom z całego świata w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych zagadek kryminalnych. Całość została wydana pod pseudonimem Jefferson Bass. Przykładowe tytuły z cyklu, które ukazały się w Polsce to „Kości z Awinionu”, „Złodziej Kości” i „Kości zdrady”. Wszystkie trzy powieści zostały wydane nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Billa Bassa w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).