Bill Bass Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bill Bass Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Bill Bass, a właściwie William Marvin Bass III, to amerykański antropolog sądowy. Największą popularność przyniosły mu badania nad osteologią i rozkładem ludzkich zwłok. Bass pomagał także w identyfikacji ciał oraz udzielał konsultacji w sprawach dotyczących rozkładu zwłok, zarówno organizacjom lokalnym i federalnym, jak i władzom spoza terytorium Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Pomimo tego, że obecnie przebywa na emeryturze, nadal jest aktywny i odgrywa ważną rolę przy badaniach w założonym przez siebie Antropologicznym Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Tennessee. Miejsce to jest znane pod nazwą „Trupia Farma”. Bill Bass napisał wspólnie z dziennikarzem i filmowcem dokumentalistą Jonem Jeffersonem kilka książek dotyczących pracy nad rozkładem ludzkich zwłok oraz najciekawszymi sprawami, przy jakich pracował. Dwie z nich dotyczą ściśle pracy w ośrodku badawczym („Trupia Farma” i „Trupia Farma. Nowe śledztwa”). Pierwsza z publikacji okazała się międzynarodowym bestsellerem. Pozostałe pozycje to powieści kryminalne. Działalność Bassa zainspirowała Patricię Cornwell do napisania kryminału zatytułowanego „Trupia farma”, który znalazł się na liście najlepiej sprzedawanych książek według „New York Timesa”.

Bass urodził się w Staunton w Wirginii. Studiował na Uniwersytecie Wirginii. Uzyskał tam stopień licencjata, a na Uniwersytecie w Kentucky zdobył stopień magistra. W 1961 roku ukończył doktorat z antropologii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Swoją karierę zaczął od wykopalisk archeologicznych w latach 50. Badał groby rdzennych mieszkańców Ameryki. Jak sam wspomina w swojej książce „Trupia Farma”, z powodu tego zajęcia jeden z indiańskich aktywistów ochrzcił go mianem „grabieżcy indiańskich grobów numer jeden”. Nigdy jednak nie doszło do poważniejszych spięć między Bassem a Indianami. Antropolog żenił się trzykrotnie. Jego pierwsze dwie żony zmarły na raka.

Trupia Farma - pionierski projekt Billa Bassa

Trupia farma to miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę oraz medycynę sądową. Prace badawcze prowadzi się tam na zróżnicowanym terenie. Ciała są zakopane w ziemi, pozostawione na powierzchni, zanurzone w wodzie itp., co pozwala sprawdzić jak dokładnie przebiega rozkład ludzkiego ciała z uwzględnieniem takich czynników jak temperatura, rodzaj gleby, wilgotność powietrza. Dodatkowo, przy ustalaniu momentu zgonu pomocna jest obserwacja rozwoju larw w zwłokach. Wszystkie uzyskane w ten sposób informacje są bardzo przydatne w medycynie sądowej, a powstanie takich farm usprawniło pracę nad sprawami kryminalnymi.

Najsłynniejsza trupia farma to ta założona przez amerykańskiego antropologa. Ośrodek ten jest wyjątkowym i pionierskim projektem naukowym Billa Bassa, który na jego terenie bada, co dzieje się z ciałami ludzi po śmierci, kiedy to natura przejmuje stery. Farma znajduje się w Knoxville i jest częścią Uniwersytetu Tennessee. Mężczyzna był pracownikiem uniwersytetu i często pomagał służbom w sprawach kryminalnych wymagających ekspertyzy dotyczącej rozkładu ciał. Zauważył, że nikt nie prowadzi badań rozkładu w naturalnych warunkach. Postanowił założyć taką placówkę i dokonał tego w 1981 roku. Teren ośrodka to zalesiona działka o powierzchni jednego hektara. Od momentu powstania zakładu wiele osób dobrowolnie przekazało swoje ciała na rzecz badań na Trupiej Farmie.

Inne miejsca, w których prowadzi się badania tego typu to: Western Carolina University, Texas State University, Sam Houston State University i California University of Pennsylvania

Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem napisali dwie książki o Trupiej Farmie. W pierwszej z nich autorzy przybliżają historię powstania farmy i opisują wybrane przypadki kryminalistyczne, nad jakimi pracował Bass. Druga publikacja dotyczy wyłącznie samych spraw – najciekawszych i najbardziej pamiętnych w całej karierze antropologa. Obie książki zostały wydane nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. Cieszą się dużą popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także ebookowej.

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

W książce „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie” Bill Bass i Jon Jeffersonem zabierają czytelników w niezwykłą podróż w leśne ostępy Tennessee. Właśnie w tym miejscu znajduje się wyjątkowy projekt naukowy Bassa: na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki w różnym stadium rozkładu. Są zakopane w ziemi, zanurzone w wodzie, zatopione na bagnach itp. Antropolog opowiada jak blisko trzeba być rozkładającego ciała, żeby je poczuć oraz w jaki sposób ślady malutkich owadów przyczyniły się do skazania pewnego mordercy. Odpowiada także na pytanie o to, czy ciało rozkłada się dłużej w ciężarówce, czy na tylnym siedzeniu samochodu.

Trupia Farma. Nowe Śledztwa

W książce „Trupia Farma. Nowe Śledztwa” Bill Bass przedstawia kilkanaście nowych spraw ze swojego legendarnego archiwum. Autorzy kolejni raz zabierają czytelników w przyprawiającą o gęsią skórkę wycieczkę po zakątkach Trupiej Farmy. Odkrywają kolejne interesujące tajemnice ludzkich zwłok i przybliżają najbardziej fascynujące śledztwa w karierze amerykańskiego antropologa. Z publikacji można dowiedzieć się czy ślady zębów na końcu cygara mogą wskazać mordercę, w jaki sposób zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków i dlaczego muchy oraz larwy to sprzymierzeńcy antropologa sądowego.

Cykl powieści kryminalnych Billa Bassa i Jona Jeffersona

Oprócz dwóch książek non-fiction Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem, napisał cykl powieści kryminalnych. Głównych bohaterem serii jest antropolog sądowy Bill Brockton, który pomaga służbom z całego świata w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych zagadek kryminalnych. Całość została wydana pod pseudonimem Jefferson Bass. Przykładowe tytuły z cyklu, które ukazały się w Polsce to „Kości z Awinionu”, „Złodziej Kości” i „Kości zdrady”. Wszystkie trzy powieści zostały wydane nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Billa Bassa w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kryminał i Sensacja

Czym są książki sensacyjne? 

Książki sensacyjne są z nami nie od dziś - już w średniowieczu, kiedy królowały romanse rycerskie, wciągające, pełne intryg fabuły były niezwykle popularne. Obecnie ebooki należące do tego gatunku są niezmiennie jednymi z najchętniej czytanych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Książki sensacyjne pełne są wartkiej, pełnej zwrotów akcji fabuły oraz częstych wątków kryminalnych. Dodatkowo napisane są przystępnym, często lekkim językiem, który sprawia, że jesteśmy w stanie spędzić długie godziny, podążając za kolejnymi odkryciami i niespodziewanymi wydarzeniami w życiu bohaterów. Choć niektórzy uważają książki sensacyjne za mało ambitną literaturę, której celem jest przede wszystkim dostarczenie emocji i silnych wrażeń, trudno się z tą opinią w pełni zgodzić. Często sięgają one także po political fiction, tworząc nieistniejące w realnym życiu scenariusze oparte na napięciach i rozgrywkach politycznych. 

Najlepsze ebooki sensacyjne

Powieści sensacyjne z najwyższej półki potrafią zaskoczyć czytelnika na każdym kroku, wciągają w tajemnicę oraz wielowątkowe fabuły osadzone w realistycznym świecie pozbawionym wątków fantastycznych. Do takich historii należy chociażby seria powieści autorstwa Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa, która składa się z tomów “Mentalista” oraz “Kult”. W pierwszej części policja zostaje wezwana do mocno nietypowego znaleziska - skrzyni ze zwłokami młodej kobiety, która przebita jest mieczami. Brutalne morderstwo czy nieudana magiczna sztuczka? Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę, który jest ekspertem od mowy ciała oraz świata iluzji. Wspólnie szybko udaje im się odnaleźć wcześniejszą, bardzo podobną sprawę, co prowadzi do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Tym bardziej więc muszą się spieszyć, by powstrzymać go, nim pojawią się kolejne ofiary… 

Innym przykładem wciągającej serii powieści sensacyjnych jest kultowy już cykl “ Jack Reacher Lee Childa - ponad dwadzieścia tomów historii związanych z życiem emerytowanego majora żandarmerii wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, który wychowywał się i uczył całe życie w bazach wojskowych. Służył w 110. Specjalnej Jednostce Dochodzeniowej, gdzie zajmował się szczególnie wymagającymi sprawami żołnierzy Armii Amerykańskiej. Kiedy odszedł z wojska, Reacher rozpoczął życie jako włóczęga, a przez wrodzoną ciekawość często pakował się w różne intrygi, pościgi oraz tajemnice. Jack Reacher mierzy się z kolejnymi wyzwaniami i zagadkami, a także niejednym fałszywym oskarżeniem. Na serię składają się tytuły: "Poziom śmierci", "Umrzeć próbując" (także znane jako "Uprowadzony"), "Wróg bez twarzy", "Podejrzany", "Echo w płomieniach", "Bez pudła", "Siła perswazji", "Nieprzyjaciel", “Jednym strzałem”, "Bez litości", "Elita zabójców", "Nic do stracenia", "Jutro możesz zniknąć", "61 godzin", "Czasami warto umrzeć", "Ostatnia sprawa", "Poszukiwany", “Nigdy nie wracaj”, "Sprawa osobista", "Zmuś mnie", "Sto milionów dolarów", "Adres nieznany" oraz "Nocna runda". Znajdziecie je wszystkie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Jak odróżnić kryminał od sensacji? 

Czasami pojawia się poważny dylemat - czy mamy do czynienia z sensacją, czy z kryminałem? Granice pomiędzy tymi dwoma gatunkami bywają bardzo nieostre, postaramy się jednak pomóc. Obydwa opierają się na niespodziewanych rozwiązaniach fabularnych, jednak kryminał odróżnia od sensacji przede wszystkim fakt, że jego głównym wątkiem niezmiennie pozostaje zbrodnia, której zagadkę próbują z reguły rozwiązać bohaterowie powieści. Kryminały są zatem bardziej oparte na rozważaniach dotyczących sensu życia, wartości czy ludzkich działań niż doświadczeń zmysłowych, które z kolei są głównym elementem wyróżniającym literaturę sensacyjną. Tutaj czytelnik aktywnie zaangażowany jest przede wszystkim w odczuwanie fizycznych doświadczeń, jakich doświadczają zaprezentowani w książce ludzie. Wszystko dzieje się tam dynamicznie, znacznie mniej niż w kryminale jest tu także skupienia na wyglądzie bohaterów czy opisach miejsc, a racjonalnie zbudowana zagadka rozwiązuje się wraz z końcem historii. To oczywiście dzieje się także w kryminałach, tu jednak dość często zakończenie ma gorzki smak - choć zabójca zostaje odnaleziony, nie przynosi to upragnionej satysfakcji i zadośćuczynienia. Tak dzieje się chociażby w klasycznych już kryminałach noir autorstwa Raymonda Chandlera, takich jak “Wysokie okno”, “Głęboki sen” czy “Żegnaj laleczko”, które znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do jednych z najbardziej uznanych autorów polskich kryminałów należą z pewnością Katarzyna Bonda (“Urodzony morderca”, “Do cna”, seria “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”) oraz Remigiusz Mróz ( seria z Joanną Chyłką, "Widmo Brockenu ", "Langer"), którzy od wielu lat zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerowych powieści. Z kolei kryminały retro, osadzone w przeszłości, tworzy w Polsce chociażby Marek Krajewski - do nich należy jego seria powieści Eberhardzie Mocku, na którą składają się między innymi “Śmierć w Breslau”, “Mock. Golem” czy “Błaganie o śmierć”. 

Jakie są typy kryminałów?

Szukacie czegoś z dreszczykiem, a przy tym dużą dawką humoru? Komedie kryminalne to coś dla Was! Sięgnijcie po książki autorstwa Maryli Szymiczkowej - pod tym pseudonimem kryją się pisarze Jacek Denhel oraz Piotr Tarczyński. Stworzone przez nich powieści to także kryminały retro, które opowiadają o licznych zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje fikcyjna krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska. Wśród dzieł Marii Szymiczkowej znajdują się takie tytuły jak: “Seans w domu egipskim”, “Złoty róg” czy “Rozdarta zasłona” pełne nie tylko tajemnic i intryg, ale także charakterystycznego poczucia humoru i lekkości. 

Niewątpliwie ważnymi pozycjami wśród ebooków kryminalnych są te zaliczane do kryminału skandynawskiego. Pełne elementów charakterystycznych dla powieści noir, trudnych tematów oraz nierzadko atmosfery ciężkiej od wzajemnych podejrzeń, niepewności i wrogości kryminały skandynawskie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Wśród nich warto wskazać na Jo Nesbø i jego seria z Harrym Holem, niepokornym i nieuznającym kompromisów policjantem stosującym niekonwencjonalne metody, dzięki którym ma tyle samo przyjaciół, co wrogów. Jego zmagania znajdziecie w tomach “Człowiek-nietoperz", "Karaluchy", "Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg", "Pancerne serce", "Upiory", "Policja", "Pragnienie" czy "Nóż". Szukajcie ich wszystkich na Woblink!

Czy thrillery to też kryminały?

Zarówno w thrillerach, jak i kryminałach mamy do czynienia z jakąś zagadką i tajemnicą, napięciem, a także silnymi emocjami. Czym zatem różnią się od siebie te dwa gatunki literackie? W niektórych wypadkach trudno jednoznacznie przyporządkować powieść do któregoś z nich. W kryminale mamy do czynienia ze śledztwem i łamigłówką kryminalną, którą próbuje rozwikłać detektyw lub policjant. W thrillerze także spotkamy się z różnego typu tajemnicami, jednak nad ich rozwiązaniem pracują nie tylko ci funkcjonariusze - tak dzieje się na przykład w thrillerze prawniczym, gdzie głównymi bohaterami są osoby związane ze środowiskiem prawniczym takie jak sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy. Należy do nich na przykład bardzo popularny cykl powieści autorstwa Remigiusza Mroza oparty na postaci Joanny Chyłki. Bezwzględna i bezkompromisowa prawniczka staje w szranki z niesprawiedliwością nie tylko na salach sądowych, ale także na miejscach zbrodni. Jej historia zawarta jest w powieściach: “Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens¨, „Afekt”, „Egzekucja” czy „Skazanie”, wszystkich dostępnych na Woblink. Innym znanym komisarzem, który jest głównym bohaterem powieści Mroza, jest Wiktor Forst, który mierzy się z licznymi zbrodniami przede wszystkim w okolicach Tatr. Znajdziecie je w tomach: „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”, „Zerwa”, „Halny” bądź „Przepaść”.

Thrillery medyczne

Obok thrillerów psychologicznych innym chętnie czytanym podtypem tego gatunku jest thriller medyczny. Ich akcja rozgrywa się w środowisku medycznym i często dotyczy zaskakujących zbrodni popełnianych właśnie wśród jego przedstawicieli. Akcja obejmuje często zagrożenia z zakresu biologii medycznej, inżynierii genetycznej lub biotechnologii. Jedną z czołowych przedstawicielek tego nurtu jest Tess Gerritsen. Jej cykl książek o detektyw Jane Rizzoli i doktor Laurze Isles, na podstawie którego powstał serial “Partnerki”, rozpoczyna powieść “Chirurg”. Jej akcja rozgrywa się w Bostonie, po którym grasuje nieznany morderca polujący na samotne młode kobiety, nazywany przez prasę Chirurgiem z racji swoich okrutnych metod. Policja odnajduje trop - podobne zbrodnie miały miejsce dwa lata wcześniej, tyle że sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, jedyną ofiarę, której udało się przeżyć. Teraz znów czuje się jak w potrzasku - jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się być Thomas Moore, który wraz z Jane Rizzoli prowadzi to śledztwo. Czy jednak uda mu się ocalić Cordell przed genialnym skalpelem mordercy? Dowiedzcie się, sięgając po “Chirurga”, którego znajdziecie na Woblink jako ebook w formacie epub, mobi lub pdf. Innym niezwykle popularnym twórcą thrillerów medycznych jest Robin Cook, uważany za mistrza tego gatunku. Głównymi bohaterami jego bestsellerowego cyklu powieści są patolog Jack Stapleton i jego współpracowniczka Laurie Montgomery. Spotkacie ich w takich tomach jak: “Interwencja”, “Marker”, “Ciało obce” czy “Niebezpieczna gra”. 

Thrillery psychologiczne

Amy Engel, B. A. Paris, Fiona Barton, Jenny Blackhurst czy Sharon Bolton - to tylko kilka nazwisk spośród wielu autorów i autorek, którzy tworzą thrillery psychologiczne. Skupiają się one przede wszystkim na motywacjach i przeżyciach bohaterów. Często za punkt wyjścia obierają zwyczajnego, niczym nie wyróżniającego się człowieka, który niespodziewanie zostaje wrzucony w wir zagadkowych, zaskakujących, często mocno niepokojących wydarzeń. F abuły thrillerów psychologicznych do końca trzymają nas w ogromnym napięciu i niepewności. Zaliczyć można do nich “Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza kojarzonego bardziej z kryminałami, sięgającego jednak również do bogactwa nurtu thrillerów psychologicznych. Także “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn, “Jedno po drugim” Ruth Ware, “Złota klatka” Camilli Läckberg czy “Nieznajomy” Harlana Cobena należą do tego podgatunku. Te i wiele innych kryminałów, sensacji oraz thrillerów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf) - dajcie się porwać pełnym napięcia i emocji historiom!