Bogusław Wołoszański Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bogusław Wołoszański Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Bogusław Wołoszański urodził się w 1950 roku. To polski dziennikarz, pisarz, prawnik i popularyzator historii, autor blisko czterdziestu publikacji książek i zeszytów o tematyce historycznej. Pisał zarówno książki naukowe, popularnonaukowe, jak i powieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Wołoszański był autorem i prowadzącym program „Sensacje XX wieku”. Specjalizuje się w tematyce II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii III Rzeszy. Wołoszański przez wiele lat pracy dziennikarskiej współpracował z Telewizją Polską, Radiem Zet, telewizją Polsat, Polsat Play oraz National Geographic.

Zainteresowanie II wojną światową Wołoszański najprawdopodobniej wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec brał udział w kampanii wrześniowej – służył w 25. Pułku Piechoty jako dowódca plutonu przeciwpancernego. Marian Wołoszański walczył m.in. pod Częstochową. Po rozwiązaniu jego jednostki dołączył do AK, gdzie przyjął pseudonim Orzeł.

Bogusław Wołoszański ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczął również seminarium doktoranckie oraz uczył się w podyplomowym Instytucie Dziennikarstwa na UW. W latach 70. związał się z Telewizją Polską, gdzie prowadził program „Telewizyjny Ekran Młodych”. Przełomowy był dla niego rok 1973 – wówczas Bogusław Wołoszański rozpoczął pracę przy swoim sztandarowym programie – „Sensacje XX wieku”.

Dorobek literacki Bogusława Wołoszańskiego

Na początku lat 90. ukazała się pierwsza publikacja będąca zapisem programów telewizyjnych pt. „Sensacje XX wieku”. Od tamtej pory Wołoszański wydał około czterdziestu książek i zeszytów. W skład zeszytowego cyklu „Sensacje XX wieku” weszło piętnaście pozycji: „Pojedynek na pustyni: Rommel contra Montgomery”, „Piekło i niebo: opowieść o samolotach które pokonały Japonię”, „Skazani: 6 tysięcy żołnierzy wysłanych na śmierć”, „Śmierć marszałka: jak zginął Michaił Tuchaczewski”, „Zemsta OAS: tajna organizacja, która chciała zniszczyć Francję”, „Tajemnica „Overlord””, „Kryptonim: „Cycero”, „Czarna orkiestra”, „Komandosi”, „Sprawa Żukowa”, „Śmiertelny pojedynek Chruszczow – Beria”, „Narodziny siły: tajna historia radzieckiej bomby atomowej”, „Na krawędzi: kryzys kubański 1962”, „Korea w ogniu: miejsce, od którego mógł zapłonąć świat”, „U-2 zaginął: lot samolotu szpiegowskiego, który zmienił politykę mocarstw”.

Drugą książką Wołoszańskiego był „Ten okrutny wiek”, który ukazał się w 1995 roku. To pasjonująca opowieść o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych minionego wieku. Wołoszański opisał w niej okres pomiędzy 1914 a 1990 rokiem. W 1996 roku ukazała się druga część „Tego okrutnego wieku”. Następne dwie książki historyka to „Sensacje XX wieku” – jedna z nich opowiada o II wojnie światowej, a druga o okresie po jej zakończeniu.

W 1997 roku ukazała się obszerna, dwutomowa „Encyklopedia II wojny światowej”. W tym samym czasie swoją premierę miała „Tajna wojna Hitlera”, w której opisał niezwykłe intrygi, spiski, zamachy, które toczyły się nie tylko w tajnych kwaterach Fuhrera, ale również w szpiegowskich melinach. Analogiczną książką do „Tajnej wojny Hitlera” była wydana w 1999 roku „Tajna wojna Stalina”, która podejmuje podobne wątki, tylko napisane z perspektywy gabinetu przywódcy Związku Radzieckiego. W „Drodze do piekła” z 2000 roku Wołoszański opowiada o okrutnej i przebiegłej polityce Stalina, dyktatora, którego rządzę władzy przypłaciło życiem wiele milionów ludzi. Kolejna książka Wołoszańskiego, „Władcy ognia”, jest rozprawą na temat Zimnej Wojny – nuklearnego wyścigu zbrojeń dwóch supermocarstw,: Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, którego stawką było panowanie nad światem. W 2002 roku ukazała się „Tajna wojna Churchilla” – kolejna książka z cyklu poświęconego najważniejszym politykom II wojny światowej.

W 2004 ukazała się jedna z najgłośniejszych powieści Wołoszańskiego – „Twierdza szyfrów”. To powieść sensacyjna osadzona w realiach II wojny światowej. W Zamku Tzschocha znajduje się tajna baza hitlerowców, w której przebywają naukowcy i znajduje się urządzenie o nazwie „Aparat”, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe. Radziecki wywiad podejmuje próbę przejęcia maszyny. Do wyścigu dołącza amerykańsko-polski zespół, który chce wyprzedzić Rosjan. Na jej podstawie powstał trzynastoodcinkowy serial telewizyjny emitowany w TVP1. W produkcji wystąpiła gwiazdorska obsada – Marcin Bosak, Marcin Dorociński, Cezary Żak, Paweł Deląg, Paweł Małaszyński, Piotr Zelt, Jan Frycz, Danuta Stenka, Jan Peszek i wielu innych.

Rok przestrzeni kolejnych czterech lat ukazały się kolejne powieści Wołoszańskiego: „Operacja Talos” (2005), „Sieć – ostatni bastion SS” (2006) i „Testament Odessy” (2008).

W drugiej dekadzie XXI wieku Wołoszański wydał jeszcze „Honor żołnierza 1939” (2010), „Wojna, miłość, zdrada” (2010), „Największy wróg Hitlera” (2012) i „Wiek krwi” (2016).

Książki Bogusława Wołoszańskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Bogusława Wołoszańskiego w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.