Bogusław Wołoszański Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bogusław Wołoszański Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Bogusław Wołoszański urodził się w 1950 roku. To polski dziennikarz, pisarz, prawnik i popularyzator historii, autor blisko czterdziestu publikacji książek i zeszytów o tematyce historycznej. Pisał zarówno książki naukowe, popularnonaukowe, jak i powieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Wołoszański był autorem i prowadzącym program „Sensacje XX wieku”. Specjalizuje się w tematyce II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii III Rzeszy. Wołoszański przez wiele lat pracy dziennikarskiej współpracował z Telewizją Polską, Radiem Zet, telewizją Polsat, Polsat Play oraz National Geographic.

Zainteresowanie II wojną światową Wołoszański najprawdopodobniej wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec brał udział w kampanii wrześniowej – służył w 25. Pułku Piechoty jako dowódca plutonu przeciwpancernego. Marian Wołoszański walczył m.in. pod Częstochową. Po rozwiązaniu jego jednostki dołączył do AK, gdzie przyjął pseudonim Orzeł.

Bogusław Wołoszański ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczął również seminarium doktoranckie oraz uczył się w podyplomowym Instytucie Dziennikarstwa na UW. W latach 70. związał się z Telewizją Polską, gdzie prowadził program „Telewizyjny Ekran Młodych”. Przełomowy był dla niego rok 1973 – wówczas Bogusław Wołoszański rozpoczął pracę przy swoim sztandarowym programie – „Sensacje XX wieku”.

Dorobek literacki Bogusława Wołoszańskiego

Na początku lat 90. ukazała się pierwsza publikacja będąca zapisem programów telewizyjnych pt. „Sensacje XX wieku”. Od tamtej pory Wołoszański wydał około czterdziestu książek i zeszytów. W skład zeszytowego cyklu „Sensacje XX wieku” weszło piętnaście pozycji: „Pojedynek na pustyni: Rommel contra Montgomery”, „Piekło i niebo: opowieść o samolotach które pokonały Japonię”, „Skazani: 6 tysięcy żołnierzy wysłanych na śmierć”, „Śmierć marszałka: jak zginął Michaił Tuchaczewski”, „Zemsta OAS: tajna organizacja, która chciała zniszczyć Francję”, „Tajemnica „Overlord””, „Kryptonim: „Cycero”, „Czarna orkiestra”, „Komandosi”, „Sprawa Żukowa”, „Śmiertelny pojedynek Chruszczow – Beria”, „Narodziny siły: tajna historia radzieckiej bomby atomowej”, „Na krawędzi: kryzys kubański 1962”, „Korea w ogniu: miejsce, od którego mógł zapłonąć świat”, „U-2 zaginął: lot samolotu szpiegowskiego, który zmienił politykę mocarstw”.

Drugą książką Wołoszańskiego był „Ten okrutny wiek”, który ukazał się w 1995 roku. To pasjonująca opowieść o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych minionego wieku. Wołoszański opisał w niej okres pomiędzy 1914 a 1990 rokiem. W 1996 roku ukazała się druga część „Tego okrutnego wieku”. Następne dwie książki historyka to „Sensacje XX wieku” – jedna z nich opowiada o II wojnie światowej, a druga o okresie po jej zakończeniu.

W 1997 roku ukazała się obszerna, dwutomowa „Encyklopedia II wojny światowej”. W tym samym czasie swoją premierę miała „Tajna wojna Hitlera”, w której opisał niezwykłe intrygi, spiski, zamachy, które toczyły się nie tylko w tajnych kwaterach Fuhrera, ale również w szpiegowskich melinach. Analogiczną książką do „Tajnej wojny Hitlera” była wydana w 1999 roku „Tajna wojna Stalina”, która podejmuje podobne wątki, tylko napisane z perspektywy gabinetu przywódcy Związku Radzieckiego. W „Drodze do piekła” z 2000 roku Wołoszański opowiada o okrutnej i przebiegłej polityce Stalina, dyktatora, którego rządzę władzy przypłaciło życiem wiele milionów ludzi. Kolejna książka Wołoszańskiego, „Władcy ognia”, jest rozprawą na temat Zimnej Wojny – nuklearnego wyścigu zbrojeń dwóch supermocarstw,: Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, którego stawką było panowanie nad światem. W 2002 roku ukazała się „Tajna wojna Churchilla” – kolejna książka z cyklu poświęconego najważniejszym politykom II wojny światowej.

W 2004 ukazała się jedna z najgłośniejszych powieści Wołoszańskiego – „Twierdza szyfrów”. To powieść sensacyjna osadzona w realiach II wojny światowej. W Zamku Tzschocha znajduje się tajna baza hitlerowców, w której przebywają naukowcy i znajduje się urządzenie o nazwie „Aparat”, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe. Radziecki wywiad podejmuje próbę przejęcia maszyny. Do wyścigu dołącza amerykańsko-polski zespół, który chce wyprzedzić Rosjan. Na jej podstawie powstał trzynastoodcinkowy serial telewizyjny emitowany w TVP1. W produkcji wystąpiła gwiazdorska obsada – Marcin Bosak, Marcin Dorociński, Cezary Żak, Paweł Deląg, Paweł Małaszyński, Piotr Zelt, Jan Frycz, Danuta Stenka, Jan Peszek i wielu innych.

Rok przestrzeni kolejnych czterech lat ukazały się kolejne powieści Wołoszańskiego: „Operacja Talos” (2005), „Sieć – ostatni bastion SS” (2006) i „Testament Odessy” (2008).

W drugiej dekadzie XXI wieku Wołoszański wydał jeszcze „Honor żołnierza 1939” (2010), „Wojna, miłość, zdrada” (2010), „Największy wróg Hitlera” (2012) i „Wiek krwi” (2016).

Książki Bogusława Wołoszańskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Bogusława Wołoszańskiego w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.