Bolesław Leśmian Prawo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bolesław Leśmian Prawo - książki, ebooki i audiobooki

Bolesław Leśmian był polskim poetą, prozaikiem oraz krytykiem literackim żydowskiego pochodzenia, jednym z czołowych przedstawicieli polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. Jest uznawany za jednego z najbardziej nowatorskich, a niekiedy nawet genialnych postaci literackich XX wieku. Leśmian jest twórcą nowego typu ballady, a także autorem specyficznej grupy neologizmów zwanych od jego nazwiska leśmianizmami.

Życiorys Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian (pierwotnie Bolesław Lesman) urodził się 22 stycznia 1877 roku w Warszawie. Data jego urodzin jest jednak niepewna, gdyż inna widnieje na odpisie metryki urodzenia, inna w listach samego Leśmiana, a jeszcze inna na płycie nagrobnej poety. Jego rodzina należała do zasymilowanej inteligencji żydowskiej. Matka Bolesława, Emma (Estera) z domu Sunderland, była córką właściciela fabryki w Iłży. Ojciec, Izaak Lesman, należał do rodziny księgarskiej. Oprócz Bolesława Leśmianowie mieli jeszcze dwójkę dzieci, Kazimierza oraz Aleksandrę. Emma zmarła na gruźlicę 1 sierpnia 1887 roku. Kilka miesięcy wcześniej, 12 stycznia 1887, Izaak przyjął chrzest i zmienił wyznanie na rzymskokatolickie, przyjmując imię Józef.

Młodość Bolesław Leśmian spędził w Kijowie, gdzie pod presją ojca ukończył prawo na Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. W 1901 roku przeniósł się do Warszawy, a potem wyruszył w dalszą podróż do Niemiec oraz Francji. Na początku XX wieku Leśmian znalazł się w kręgach modernistycznych i rozpoczął współpracę z pismem „Chimera”. Współtworzył także Teatr Artystyczny w Warszawie (od 1911 roku). Okres 1912-1914 spędził we Francji, a okres I wojny światowej w Łodzi, gdzie między innymi był kierownikiem literackim Teatru Polskiego (sezon 1916/1917). Jesienią 1918 przeniósł się najpierw do Hrubieszowa (pracował tam jako rejent), a potem do Zamościa (1922), gdzie prowadził własną kancelarię notarialną.

Wraz z żoną i dwoma córkami Bolesław Leśmian przeniósł się w 1935 roku do Warszawy, gdzie zmarł w swoim mieszkaniu przy ul. Marszałkowskiej 17 w dniu 5 listopada 1937 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach w grobie swojej siostry Aleksandry.

Twórczość Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian debiutował jako poeta w 1895 na łamach warszawskiego „Wędrowca”. Później pisał także wiele tekstów z zakresu krytyki literackiej oraz teatralnej. Pierwszy tomik wydał w 1912 roku, a był to tom „Sad rozstajny”. Rok później ukazały się dwa tomy baśni arabskich dla dzieci, „Klechdy sezamowe” oraz „Przygody Sindbada Żeglarza”.

W swoich dziełach Bolesław Leśmian w dużej mierze czerpał z twórczości wcześniejszych epok literackich: baroku, romantyzmu, a nade wszystko Młodej Polski. Mistyczne i paranormalne wątki, charakterystyczne dla romantyzmu, często pojawiały się w jego dziełach. Leśmian chętnie odwoływał się do dramatu romantycznego, a także stosował ironię oraz paradoksy. Jego poezja pełna jest elementów fantastycznych, umożliwiających pewną ucieczkę od rzeczywistości. Często pojawia się w niej wątek snu. Idealnym bohaterem utworów Leśmiana był człowiek wolny i niezależny, odmienny od otaczającego poetę mieszczaństwa, które uznawał za nudne. W jego utworach wiele jest także symbolizmu, który często odnosił się do idei filozoficznych (zwłaszcza Henriego Bergsona). Z tej racji poezję Leśmiana nierzadko określa się jako poezję filozoficzną.

Twórczość Bolesława Leśmiana nie została doceniona za jego życia, co wywoływało u niego sporą frustrację i znalazło swoje odzwierciedlenie także w utworach (np. w serii „Oddaleńcy”). Rozgoryczenie i poczucie wyobcowania jest częstym wątkiem w jego dziełach. Z czasem twórczość Leśmiana zdobyła mu tytuł najwybitniejszego poety swoich czasów oraz jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

Książki Bolesława Leśmiana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele utworów Bolesława Leśmiana, zarówno kolejne tomy wydanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy „Dzieł wszystkich”, jak i takie tytuły jak „Klechdy polskie”, „Klechdy sezamowe”, „Dziejba leśna”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Baśń o rumaku zaklętym” czy „Napój cienisty”. Czekają one na Was we wszystkich formatach, zarówno książek papierowych, jak i audiobooków oraz ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Prawo

Publikacje znajdujące się w kategorii „Prawo” w księgarni internetowej Woblink.com dotyczą przede wszystkim systemu norm prawnych, dyrektyw postępowania, funkcjonowania państwa, działania społeczeństwa, ustaleń organów władzy, odpowiedzialności publicznej oraz działania służb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem państwa. Znajdują się tu również kodeksy prawne, zbiory przepisów czy ustaw, informacje dotyczące spraw kadrowych i prawa pracy, a także wszelkie publikacje opisujące znaczące zmiany zachodzące w prawie. Kategoria „Prawo” zawiera takie pozycje jak „Świadczenia dla pracowników – podatki, ZUS, ewidencja”, „Jakie są konsekwencje wycofania środka trwałego z prowadzonej działalności gospodarczej”, „Jakie są skutki zastosowania nieprawidłowej stawki podatku u sprzedawcy i nabywcy”, „KPA Komentarz – Kodeks Postępowania Administracyjnego”, „RODO w szkole i przedszkolu. Praktyczny przewodnik wdrażania nowych przepisów krok po kroku”, „Jak udzielać urlopu dla poratowania zdrowia od stycznia 2018. Wskazówki, procedury, wzory dokumentów”, „Perspektywa rozwoju podejścia procesowego. Szanse i ograniczenia”, „Prawa człowieka i ich granice”, „Polskie interpretacje ustroju i prawa Trzeciej Rzeszy (1933–1989)”, „Wzorcowy plan kont w kontekście polityki rachunkowości” czy „Nagroda jubileuszowa oraz dodatek za wysługę lat w oświacie. Jak prawidłowo wyliczyć staż pracy”. Znalazły się tu również następujące publikacje: „7 powodów, dla których warto podpisać z pracownikiem umowę o powierzeniu mienia” Piotra Szulczewskiego, „Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe” Sebastiana Kryczki oraz „Zakaz reformationis in peius w ogólnym postępowaniu administracyjnym” Agnieszki Skóry.