Bolesław Leśmian Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lecz nie było już świata… Miłość i śmierć. Wiersze wyd. 2, Książka | Bolesław Leśmian

     Z upływem lat poezja Leśmiana staje się coraz większą filozoficzną łamigłówką w poetyckim stanie skupienia. Ale przede wszystkim – budzi w nas ciągle, może nawet coraz intensywniej, egzystencjalny niepokój, rodzaj tęsknoty za światem ciszy i niebytu, których natury nie jesteśmy w stanie rozpoznać, chociaż wiemy, że istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Poeta zbliża się w swojej twórczości do tej tajemnicy i to w stopniu, jaki był udziałem niewielu polskich pisarzy. Czyni to w ...

    Promocja
    okładka Klechdy sezamowe Lektura z opracowaniem, Książka | Bolesław Leśmian

    Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogr...

Bolesław Leśmian Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Bolesław Leśmian był polskim poetą, prozaikiem oraz krytykiem literackim żydowskiego pochodzenia, jednym z czołowych przedstawicieli polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. Jest uznawany za jednego z najbardziej nowatorskich, a niekiedy nawet genialnych postaci literackich XX wieku. Leśmian jest twórcą nowego typu ballady, a także autorem specyficznej grupy neologizmów zwanych od jego nazwiska leśmianizmami.

Życiorys Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian (pierwotnie Bolesław Lesman) urodził się 22 stycznia 1877 roku w Warszawie. Data jego urodzin jest jednak niepewna, gdyż inna widnieje na odpisie metryki urodzenia, inna w listach samego Leśmiana, a jeszcze inna na płycie nagrobnej poety. Jego rodzina należała do zasymilowanej inteligencji żydowskiej. Matka Bolesława, Emma (Estera) z domu Sunderland, była córką właściciela fabryki w Iłży. Ojciec, Izaak Lesman, należał do rodziny księgarskiej. Oprócz Bolesława Leśmianowie mieli jeszcze dwójkę dzieci, Kazimierza oraz Aleksandrę. Emma zmarła na gruźlicę 1 sierpnia 1887 roku. Kilka miesięcy wcześniej, 12 stycznia 1887, Izaak przyjął chrzest i zmienił wyznanie na rzymskokatolickie, przyjmując imię Józef.

Młodość Bolesław Leśmian spędził w Kijowie, gdzie pod presją ojca ukończył prawo na Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. W 1901 roku przeniósł się do Warszawy, a potem wyruszył w dalszą podróż do Niemiec oraz Francji. Na początku XX wieku Leśmian znalazł się w kręgach modernistycznych i rozpoczął współpracę z pismem „Chimera”. Współtworzył także Teatr Artystyczny w Warszawie (od 1911 roku). Okres 1912-1914 spędził we Francji, a okres I wojny światowej w Łodzi, gdzie między innymi był kierownikiem literackim Teatru Polskiego (sezon 1916/1917). Jesienią 1918 przeniósł się najpierw do Hrubieszowa (pracował tam jako rejent), a potem do Zamościa (1922), gdzie prowadził własną kancelarię notarialną.

Wraz z żoną i dwoma córkami Bolesław Leśmian przeniósł się w 1935 roku do Warszawy, gdzie zmarł w swoim mieszkaniu przy ul. Marszałkowskiej 17 w dniu 5 listopada 1937 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach w grobie swojej siostry Aleksandry.

Twórczość Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian debiutował jako poeta w 1895 na łamach warszawskiego „Wędrowca”. Później pisał także wiele tekstów z zakresu krytyki literackiej oraz teatralnej. Pierwszy tomik wydał w 1912 roku, a był to tom „Sad rozstajny”. Rok później ukazały się dwa tomy baśni arabskich dla dzieci, „Klechdy sezamowe” oraz „Przygody Sindbada Żeglarza”.

W swoich dziełach Bolesław Leśmian w dużej mierze czerpał z twórczości wcześniejszych epok literackich: baroku, romantyzmu, a nade wszystko Młodej Polski. Mistyczne i paranormalne wątki, charakterystyczne dla romantyzmu, często pojawiały się w jego dziełach. Leśmian chętnie odwoływał się do dramatu romantycznego, a także stosował ironię oraz paradoksy. Jego poezja pełna jest elementów fantastycznych, umożliwiających pewną ucieczkę od rzeczywistości. Często pojawia się w niej wątek snu. Idealnym bohaterem utworów Leśmiana był człowiek wolny i niezależny, odmienny od otaczającego poetę mieszczaństwa, które uznawał za nudne. W jego utworach wiele jest także symbolizmu, który często odnosił się do idei filozoficznych (zwłaszcza Henriego Bergsona). Z tej racji poezję Leśmiana nierzadko określa się jako poezję filozoficzną.

Twórczość Bolesława Leśmiana nie została doceniona za jego życia, co wywoływało u niego sporą frustrację i znalazło swoje odzwierciedlenie także w utworach (np. w serii „Oddaleńcy”). Rozgoryczenie i poczucie wyobcowania jest częstym wątkiem w jego dziełach. Z czasem twórczość Leśmiana zdobyła mu tytuł najwybitniejszego poety swoich czasów oraz jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

Książki Bolesława Leśmiana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele utworów Bolesława Leśmiana, zarówno kolejne tomy wydanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy „Dzieł wszystkich”, jak i takie tytuły jak „Klechdy polskie”, „Klechdy sezamowe”, „Dziejba leśna”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Baśń o rumaku zaklętym” czy „Napój cienisty”. Czekają one na Was we wszystkich formatach, zarówno książek papierowych, jak i audiobooków oraz ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).