Bram Stoker Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bram Stoker Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Bram Stoker (właśc. Abraham Stoker) to irlandzki pisarz, krytyk teatralny, dziennikarz. Za życia znany przede wszystkim jako asystent aktora, odtwórcy ról szekspirowskich, Sir Henry’ego Irvinga oraz administrator jego teatru “Lyceum Theatre”. Po śmierci w 1912 roku jego największe dzieło, gotycki horror “Dracula”, uczyniło go jednym z najważniejszych angielskich twórców światowej literatury grozy.

Bram Stoker - życiorys

Bram Stoker przyszedł na świat w dzielnicy Clontarf, na przedmieściach Dublina, 8 listopada 1847 roku w wielodzietnej rodzinie baptystów. Do siódmego roku życia do łóżka przykuwała go nieznana ówczesnej medycynie choroba, przez którą nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Na krótko jednak przed wstąpieniem do prywatnej szkoły wielebnego Williama Woodsa, objawy samoistnie ustąpiły. Choroba szczęśliwie nie poczyniła spustoszeń w ciele chłopca, co więcej, jako młodzieniec stał się jednym z najlepszych sportowców uniwersyteckich osiągając sukcesy w biegach, podnoszeniu ciężarów, rugby i pływaniu. W 1882 roku The Royal Humane Society przyznała mu brązowy medal za, niestety nieudaną, próbę ratunku człowieka tonącego w Tamizie.

W 1864 roku Bram Stoker dostał się do Trinity College w Dublinie, prestiżowej uczelni, którą ukończyli także Jonathan Swift, Oscar Wilde czy Samuel Beckett. Studiował tam matematykę, godząc swoje studenckie obowiązki z funkcją audytora Towarzystwa Historycznego oraz prezydenta Towarzystwa Filozoficznego. Był pierwszą i jedyną osobą piastującą oba te stanowiska jednocześnie. Tytuł licencjata otrzymał w 1870 roku, magistra 5 lat później. Będąc jeszcze na studiach, za sprawą przyjaciela, doktora Maunsella, młody Bram zainteresował się teatrem. Dzięki swojej pozycji w wyżej wspomnianym Towarzystwie Historycznym nawiązał kontakty, które pozwoliły mu bywać wśród elit intelektualnych Dublina, m.in. w kręgu przyjaciół Lady Wilde (matki Oscara Wilde’a). W tym okresie zaczął pisać pierwsze utwory, a także recenzje sztuk teatralnych dla Dublin Evening Mail. Ich wysoki poziom nie pozwolił mu pozostać niezauważonym. Napisana przez niego niezwykle przychylna recenzja “Hamleta”, granego przez Henry’ego Irvinga (1876), zagwarantowała mu nie tylko pracę, ale i długoletnią przyjaźń ze znanym aktorem. Dwa lata później Stoker poślubił Florence Balcombe, aktorkę, córkę brytyjskiego colonela, o której względy rywalizował z samym Wildem. Zamieszkali w Londynie, gdzie autor został administratorem Lyceum Theatre oraz asystentem Irvinga na następne 27 lat. Te stanowiska przyniosły mu powszechne poważanie i znajomość z Sir Arthurem Conanem Doylem, Jamesem Abbottem McNeillem Whistlerem oraz Hallem Cainem, który stał się jednym z jego najbliższych przyjaciół i któremu zadedykował “Draculę”. 31 grudnia 1879 roku przyszło na świat jego jedyne dziecko, Irving Noel Thornley Stoker. Stoker lubił podróżować i skrzętnie korzystał z możliwości, jakie dawała mu przyjaźń z Henrym Irvingiem. Towarzysząc mu w tournée, odwiedził Biały Dom, gdzie poznał zarówno prezydentów Williama McKinleya i Theodore’a Roosevelta, jak swojego idola Walta Whitmana. Pod koniec swojej ziemskiej wędrówki Stoker zmagał się z wieloma chorobami. Po śmierci swojego patrona dostał pierwszego wylewu, co znacznie ograniczyło jego możliwości pisarskie. Po drugim wylewie w 1910 roku nie mógł już pracować. Zmarł na Placu św. Grzegorza w Londynie 20 kwietnia 1912 roku po przejściu kilku zawałów. Oficjalnie podaną przyczyną była ataksja lokomotoryczna, jednak w kuluarach mówiło się o przepracowaniu lub o kile. Stoker został skremowany, a jego prochy umieszczono w urnie wystawowej w Golders Green Crematorium w Londynie.

Bram Stoker - książki i inne formy literackie.

W dorobku literackim Brama Stokera znajduje się 12 powieści oraz dziesiątki drobniejszych formą utworów. Są to na przykład opowiadania (“Crystal Cup”, “The Chain of Destiny”), które opublikował w 1872 roku. Stoker jest także autorem biografii Henry’ego Irvinga pt. “Personal Reminiscences of Henry Irving” (1906). Ponadto w jego dorobku literackim znajdziemy powieści fantastyczne - “Klejnot siedmiu gwiazd” (1903) czy “Lair of the White Worm” (1911), opowiadania erotyczne, a nawet bajki dla dzieci. Nie można nie wspomnieć, że Stoker był fanem postępu i żywo interesował się nauką oraz medycyną. Widać to na przykład w “The Lady of the Shroud” (1909) będącą wczesnym przykładem powieści science fiction.

Bram Stoker - twórca legendy “Draculi”

Mimo że Bram Stoker był dość płodnym twórcą, dziś pamięta się go zasadniczo jedynie dzięki “Draculi”, gotyckiej powieści napisanej w 1897 roku. To właśnie w niej powstała legenda hrabiego-wampira oraz Nosferatu o imieniu Dracula. “Dracula” jest powieścią epistolarną będącą zbiorem fikcyjnych wpisów do dziennika, wycinków z gazet, listów, telegramów, dzienników okrętowych, które nadają jej realistycznego wydźwięku. Według miejskiej legendy powstała ona z powodu… zbyt obfitej kolacji, jaką Stoker zjadł 7 marca 1890 roku w londyńskiej restauracji Beefsteak Room. Autor przejadł się owocami morza i sporo wypił, co zaskutkowało koszmarem sennym, w którym zaatakowały go zjedzone wcześniej skorupiaki. Pojawił się też diaboliczny stary hrabia chcący wyssać krew z szyi pewnego młodzieńca. Od tego momentu Stoker, nie mówiąc nic nikomu, zaczął zbierać materiały do powieści o tytule roboczym “Hrabia Wampir”. Spotkał się m.in. z orientalistą Arminiusem Vambérym, przestudiował historię Wołoszczyzny oraz pewnego księcia o nazwisku Dracula (niektórzy przypisują tu inspirację Vladem III Draculą). Zapoznał się też dokładnie z wschodnio-europejskim, szczególnie rumuńskim, folklorem i opowieściami o wampirach. Następnie dołożył do tego dużą porcję fikcji, m.in. czyniąc z Draculi potomka Atylli, którego ród zajmował się alchemią. Jego notatki dotyczące powieści znajdują się obecnie w Muzeum i Bibliotece Rosenbacha w Filadelfii. Oryginalny 541-stronicowy maszynopis z kolei został odnaleziony w stodole w północno-zachodniej Pensylwanii. Zakupił go Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. “Dracula” stał się niezwykle popularnym motywem literackim i filmowym. Wykorzystywano i dalej wykorzystuje się go w licznych adaptacjach książkowych, kinowych czy teatralnych. Powieść została zekranizowana do tej pory aż 13 razy, a najbardziej znaną z wersji jest ta Francisa Forda Coppoli z 1992 roku z udziałem takich nazwisk jak Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves czy Anthony Hopkins. Powieść spowodowała taki wzrost zainteresowania literaturą grozy, że postanowiono utworzyć nagrodę imienia Brama Stokera, która przyznawana jest przez Horror Writers Association od 1987 roku w 11 kategoriach (m.in. powieść, powieść dla młodzieży, powieść graficzna, opowiadanie, scenariusz, poezja).

Kontynuacja “Draculi” Brama Stokera

Dacre Stoker, wnuk Brama Stokera, postanowił napisać kontynuację dzieła dziadka, by “przywrócić twórczą kontrolę nad oryginalną powieścią”. “Dracula The Un-Dead” oparta na oryginalnych notatkach autora napisana przez Dacre Stokera oraz Iana Holta ukazała się w 2009 roku.

Książki Brama Stokera w księgarni internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie m.in. różne wydania powieści “Dracula” Brama Stokera w każdym z trzech formatów, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!