Bram Stoker Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bram Stoker Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Bram Stoker (właśc. Abraham Stoker) to irlandzki pisarz, krytyk teatralny, dziennikarz. Za życia znany przede wszystkim jako asystent aktora, odtwórcy ról szekspirowskich, Sir Henry’ego Irvinga oraz administrator jego teatru “Lyceum Theatre”. Po śmierci w 1912 roku jego największe dzieło, gotycki horror “Dracula”, uczyniło go jednym z najważniejszych angielskich twórców światowej literatury grozy.

Bram Stoker - życiorys

Bram Stoker przyszedł na świat w dzielnicy Clontarf, na przedmieściach Dublina, 8 listopada 1847 roku w wielodzietnej rodzinie baptystów. Do siódmego roku życia do łóżka przykuwała go nieznana ówczesnej medycynie choroba, przez którą nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Na krótko jednak przed wstąpieniem do prywatnej szkoły wielebnego Williama Woodsa, objawy samoistnie ustąpiły. Choroba szczęśliwie nie poczyniła spustoszeń w ciele chłopca, co więcej, jako młodzieniec stał się jednym z najlepszych sportowców uniwersyteckich osiągając sukcesy w biegach, podnoszeniu ciężarów, rugby i pływaniu. W 1882 roku The Royal Humane Society przyznała mu brązowy medal za, niestety nieudaną, próbę ratunku człowieka tonącego w Tamizie.

W 1864 roku Bram Stoker dostał się do Trinity College w Dublinie, prestiżowej uczelni, którą ukończyli także Jonathan Swift, Oscar Wilde czy Samuel Beckett. Studiował tam matematykę, godząc swoje studenckie obowiązki z funkcją audytora Towarzystwa Historycznego oraz prezydenta Towarzystwa Filozoficznego. Był pierwszą i jedyną osobą piastującą oba te stanowiska jednocześnie. Tytuł licencjata otrzymał w 1870 roku, magistra 5 lat później. Będąc jeszcze na studiach, za sprawą przyjaciela, doktora Maunsella, młody Bram zainteresował się teatrem. Dzięki swojej pozycji w wyżej wspomnianym Towarzystwie Historycznym nawiązał kontakty, które pozwoliły mu bywać wśród elit intelektualnych Dublina, m.in. w kręgu przyjaciół Lady Wilde (matki Oscara Wilde’a). W tym okresie zaczął pisać pierwsze utwory, a także recenzje sztuk teatralnych dla Dublin Evening Mail. Ich wysoki poziom nie pozwolił mu pozostać niezauważonym. Napisana przez niego niezwykle przychylna recenzja “Hamleta”, granego przez Henry’ego Irvinga (1876), zagwarantowała mu nie tylko pracę, ale i długoletnią przyjaźń ze znanym aktorem. Dwa lata później Stoker poślubił Florence Balcombe, aktorkę, córkę brytyjskiego colonela, o której względy rywalizował z samym Wildem. Zamieszkali w Londynie, gdzie autor został administratorem Lyceum Theatre oraz asystentem Irvinga na następne 27 lat. Te stanowiska przyniosły mu powszechne poważanie i znajomość z Sir Arthurem Conanem Doylem, Jamesem Abbottem McNeillem Whistlerem oraz Hallem Cainem, który stał się jednym z jego najbliższych przyjaciół i któremu zadedykował “Draculę”. 31 grudnia 1879 roku przyszło na świat jego jedyne dziecko, Irving Noel Thornley Stoker. Stoker lubił podróżować i skrzętnie korzystał z możliwości, jakie dawała mu przyjaźń z Henrym Irvingiem. Towarzysząc mu w tournée, odwiedził Biały Dom, gdzie poznał zarówno prezydentów Williama McKinleya i Theodore’a Roosevelta, jak swojego idola Walta Whitmana. Pod koniec swojej ziemskiej wędrówki Stoker zmagał się z wieloma chorobami. Po śmierci swojego patrona dostał pierwszego wylewu, co znacznie ograniczyło jego możliwości pisarskie. Po drugim wylewie w 1910 roku nie mógł już pracować. Zmarł na Placu św. Grzegorza w Londynie 20 kwietnia 1912 roku po przejściu kilku zawałów. Oficjalnie podaną przyczyną była ataksja lokomotoryczna, jednak w kuluarach mówiło się o przepracowaniu lub o kile. Stoker został skremowany, a jego prochy umieszczono w urnie wystawowej w Golders Green Crematorium w Londynie.

Bram Stoker - książki i inne formy literackie.

W dorobku literackim Brama Stokera znajduje się 12 powieści oraz dziesiątki drobniejszych formą utworów. Są to na przykład opowiadania (“Crystal Cup”, “The Chain of Destiny”), które opublikował w 1872 roku. Stoker jest także autorem biografii Henry’ego Irvinga pt. “Personal Reminiscences of Henry Irving” (1906). Ponadto w jego dorobku literackim znajdziemy powieści fantastyczne - “Klejnot siedmiu gwiazd” (1903) czy “Lair of the White Worm” (1911), opowiadania erotyczne, a nawet bajki dla dzieci. Nie można nie wspomnieć, że Stoker był fanem postępu i żywo interesował się nauką oraz medycyną. Widać to na przykład w “The Lady of the Shroud” (1909) będącą wczesnym przykładem powieści science fiction.

Bram Stoker - twórca legendy “Draculi”

Mimo że Bram Stoker był dość płodnym twórcą, dziś pamięta się go zasadniczo jedynie dzięki “Draculi”, gotyckiej powieści napisanej w 1897 roku. To właśnie w niej powstała legenda hrabiego-wampira oraz Nosferatu o imieniu Dracula. “Dracula” jest powieścią epistolarną będącą zbiorem fikcyjnych wpisów do dziennika, wycinków z gazet, listów, telegramów, dzienników okrętowych, które nadają jej realistycznego wydźwięku. Według miejskiej legendy powstała ona z powodu… zbyt obfitej kolacji, jaką Stoker zjadł 7 marca 1890 roku w londyńskiej restauracji Beefsteak Room. Autor przejadł się owocami morza i sporo wypił, co zaskutkowało koszmarem sennym, w którym zaatakowały go zjedzone wcześniej skorupiaki. Pojawił się też diaboliczny stary hrabia chcący wyssać krew z szyi pewnego młodzieńca. Od tego momentu Stoker, nie mówiąc nic nikomu, zaczął zbierać materiały do powieści o tytule roboczym “Hrabia Wampir”. Spotkał się m.in. z orientalistą Arminiusem Vambérym, przestudiował historię Wołoszczyzny oraz pewnego księcia o nazwisku Dracula (niektórzy przypisują tu inspirację Vladem III Draculą). Zapoznał się też dokładnie z wschodnio-europejskim, szczególnie rumuńskim, folklorem i opowieściami o wampirach. Następnie dołożył do tego dużą porcję fikcji, m.in. czyniąc z Draculi potomka Atylli, którego ród zajmował się alchemią. Jego notatki dotyczące powieści znajdują się obecnie w Muzeum i Bibliotece Rosenbacha w Filadelfii. Oryginalny 541-stronicowy maszynopis z kolei został odnaleziony w stodole w północno-zachodniej Pensylwanii. Zakupił go Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu. “Dracula” stał się niezwykle popularnym motywem literackim i filmowym. Wykorzystywano i dalej wykorzystuje się go w licznych adaptacjach książkowych, kinowych czy teatralnych. Powieść została zekranizowana do tej pory aż 13 razy, a najbardziej znaną z wersji jest ta Francisa Forda Coppoli z 1992 roku z udziałem takich nazwisk jak Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves czy Anthony Hopkins. Powieść spowodowała taki wzrost zainteresowania literaturą grozy, że postanowiono utworzyć nagrodę imienia Brama Stokera, która przyznawana jest przez Horror Writers Association od 1987 roku w 11 kategoriach (m.in. powieść, powieść dla młodzieży, powieść graficzna, opowiadanie, scenariusz, poezja).

Kontynuacja “Draculi” Brama Stokera

Dacre Stoker, wnuk Brama Stokera, postanowił napisać kontynuację dzieła dziadka, by “przywrócić twórczą kontrolę nad oryginalną powieścią”. “Dracula The Un-Dead” oparta na oryginalnych notatkach autora napisana przez Dacre Stokera oraz Iana Holta ukazała się w 2009 roku.

Książki Brama Stokera w księgarni internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie m.in. różne wydania powieści “Dracula” Brama Stokera w każdym z trzech formatów, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!