Brandon Mull Książki - oprawa dla dzieci

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pozaświatowcy Tom 2 Zarzewie buntu, Książka | Brandon Mull

    Jason Walker musi znaleźć drogę powrotną do Lyrianu. Rachel została tam sama, a Jason zdobył cenną informację, którą musi przekazać porzuconym przyjaciołom z Lyrianu, jeśli mają mieć jakąkolwiek szansę przetrwania i pokonania złego cesarza Maldora. Kiedy wreszcie udaje mu się powrócić do dziwnego i zagrożonego świata, od razu pakuje się w tak poważne kłopoty, jak jeszcze nigdy dotąd, ponieważ jest najbardziej poszukiwanym zbiegiem na kontynencie. W tym czasie Rachel zaczyna o...

Brandon Mull Książki - oprawa dla dzieci

Brandon Mull jest bestsellerowym autorem New York Timesa, któremu międzynarodową sławę przyniosły powieści z gatunku fantasy dla dzieci i młodzieży, seria „Baśniobór”. Mieszka z żoną, piątką potomstwa oraz psem Buffy w malowniczej miejscowości Alpine w amerykańskim stanie Utah.

Uwielbia spotykać się ze swoimi czytelnikami by wysłuchać ich opinii na temat jego książek. Jest entuzjastą skaczących piłeczek, zabawek antystresowych, które można ściskać oraz folii bąbelkowej.

Życiorys i kariera literacka Brandona Mulla

Autor urodził się 8 listopada 1974 roku w stanie Kalifornia. W dzieciństwie jego największym marzeniem było przemierzanie innych światów, szukał zatem ukrytych drzwi do magicznych krain na przykład w starych szafach niczym w „Opowieściach z Narnii” czy króliczych norach jak w „Alicji z Krainy Czarów”. Gdy ich nie znalazł, zaczął tworzyć opowieści w swojej głowie. Jak można się domyślić, największy wpływ na jego twórczość miały prace C.S. Lewisa i J.R.R. Tolkiena. Inspirował się również serią przygód o młodym czarodzieju „Harrym Potterze” J.K.K. Rowling.

Mieszkał i uczył się w miejscowości Clayton – najpierw w Mt. Diablo Elementary School, później Pine Hollow Middle School, a na końcu w Clayton Valley. Studia o specjalności filologia angielska i public relations odbył w Brigham Young University należącym do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Po uzyskaniu dyplomu w 2000 roku wyjechał na dwa lata na misję kościoła do Chile. Nauczył się tam języka hiszpańskiego.

Nim rozpoczął karierę pisarską, imał się wielu zajęć. Zajmował się instalacją patio, był urzędnikiem, copywriterem, archiwistą, komikiem, pracował w sklepie spożywczym. Przez lata marzył o wydaniu książki, jednak utrzymywał to w sekrecie przed rodziną i znajomymi, obawiając się niezrozumienia oraz porażki. Pomysły dojrzewały więc w jego głowie latami, nim zdecydował się przenieść je na papier. Początkowo tworzył krótkie opowiadania, później zaczął pracować nad większymi objętościowo utworami.

Swoją pierwszą powieść usiłował wydać aż cztery lata. Trud opłacił się. Jego debiutancka powieść „Baśniobór” wydana w 2006 roku nakładem oficyny Shadow Mountain Publishing okazała się ogromnym sukcesem.

Seria Baśniobór i Smocza Straż

Pięciotomowy cykl powieści „Baśniobór” wydano w Stanach Zjednoczonych w latach 2006-2010. Pierwszy tom został przetłumaczony na ponad 30 języków i sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W Polsce seria ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. W jej skład wchodzą: „Baśniobór” (2011), „Gwiazda Wieczorna wschodzi” (2011), „Plaga cieni” (2012), „Tajemnice smoczego azylu” (2012) oraz „Klucze do więzienia demonów” (2013).

W serii znajdują się również „Baśniobór. Przewodnik opiekuna” (2016) oraz „Baśniobór. Kraina wyobraźni”.

„Baśniobór” opowiada historię Kendry i Setha, rodzeństwa które zostaje wysłane na wakacje do dziadka. Mężczyzna okazuje się strażnikiem magicznej krainy, Baśnioboru, zamieszkanej przez niezwykłe istoty – czarownice, wróżki, trolle, chochliki. Niegasnąca dziecięca ciekawość popycha je do złamania zakazu zbliżania się do lasu, przez co uwalniają czyhające na okazję złe moce. Tylko od rodzeństwa zależeć będzie przyszłość obu światów. Będą musieli pokonać Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej, uwolnić się od klątwy i uratować swoją rodzinę.

Wszystkie części cyklu znalazły się na liście bestsellerów New York Timesa, ale to za drugi tom „Gwiazda Wieczorna wschodzi” autor otrzymał prestiżową Whitney Award w kategorii Best Youth Fiction (2007). Mull otrzymał również za „Baśniobór” Young Readers Choice Awards, co osobiście uważa za najwyższe wyróżnienie.

Brandon Mull zdecydował się zabrać swoich czytelników w kolejną podróż przez świat Baśnioboru i w 2017 roku opublikował pierwszą z pięciu części sequelu „Smocza Straż”. W Polsce powieści „Smocza straż”(2017), „Gniew Króla Smoków” (2019), „Pan Widmowej Wyspy” (2020), „Mistrz Igrzysk Tytanów” (2021) nakładem Wydawnictwa Wilga.

Tym razem Seth i Kendra będą musieli zmierzyć się z buntem smoków oraz ich królem, który za wszelką cenę stara się opuścić swoje więzienie, by siać ferment na świecie.

Pozaświatowcy

Seria „Pozaświatowcy”, jak zaznacza na swojej stronie autorskiej Brandon Mull, jest tą, dla której został pisarzem. Pomysł na nią kiełkował w jego głowie ponad 10 lat. W końcu w 2011 roku autor wydał pierwszy tom „Pozaświatowcy: Świat bez bohaterów” i niemal od razu trafił od na listę bestsellerów „New York Timesa”.

W Polsce do tej pory ukazały się „Świat bez bohaterów” (2013), „Zarzewie buntu” (2013) oraz „W pogoni za proroctwem” (2013).

Mull wykreował w „Pozaświatowcach” fantastyczny świat Lyrian z całkowicie nowymi, stworzonymi od podstaw rasami, jak na przykład Amar Kabal, która u podstawy czaszki ma nasiona, dzięki którym po śmierci może odrodzić się z zachowaną pamięcią.

Pozaświatowcy to historia o bohaterach walczących z cesarzem Maldorem. O chłopcu i dziewczynie z naszego świata, którzy uczą się nimi być, a także o starych bohaterach Lyrian, którzy muszą pokonać swoje lęki, by ponownie nimi się stać.

Pozostałe książki Brandona Mulla

Oprócz „Baśnioboru”, „Smoczej straży” oraz „Pozaświatowców” ma na swoich koncie dwie powieści z cyklu „Wojna cukierkowa” („Wojna cukierkowa” (2013) oraz „Wojna cukierkowa: Awantura w salonie gier” (2014)), pięć tomów należących do serii „Pięć Królestw” („Łupieżcy Niebios” (2014), „Błędny rycerz” (2015), „Strażnicy Kryształów” (2016), „Tkacze śmierci” (2017), „Skoczkowie w czasie” (2018)) oraz dwie książki z cyklu „Pingo” (niepublikowane w Polsce).

W 2014 roku książką „Zwierzoduchy” zapoczątkował cykl powieści fantasy, do którego kolejne tytuły dopisują inni autorzy, tacy jak Shannon Hale, Marie Lu, Garth Nix, Eliot Schrefer, Maggie Stiefvater, Tui T. Sutherland czy Sean Williams. W 2020 roku w Polsce premierę miała również napisana przez Mulla specjalna część „Opowieści Zwierzoduchów”.

Powieści Brandona Mulla na Woblinku

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie wybrane książki Brandona Mulla w formacie ebooków (epub, mobi), audiobooków oraz książek papierowych.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.