Brandon Sanderson Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Brandon Sanderson Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Brandon Sanderson jest amerykańskim pisarzem, twórcą bestsellerowych powieści fantasy i science fiction. Stworzył on uniwersum Cosmere, w którym rozgrywa się akcja większości jest książek, w tym takich serii jak “Z mgły zrodzony” czy “Archiwum burzowego światła”. Twórczość Sandersona skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, jednak znajduje wielu miłośników także wśród dorosłych. Brandon Sanderson jest dwukrotnym laureatem nagrody Hugo - w 2013 roku otrzymał je w kategorii najlepsza nowela za “Nową duszę cesarza” oraz najlepsza praca powiązana (Best Related Work) za podcast “Writing Excuses. Season Seven” (Pisanie Wymówek. Sezon Siódmy), stworzony wraz z Danem Wellsem, Mary Robinette Kowal, Howardem Taylerem i Jordanem Sandersonem. Po śmierci Roberta Jordana, autora cenionego cyklu fantasy “Koło Czasu”, żona zmarłego, Harriet Rigney, wybrała właśnie Brandona Sandersona, by ten dokończył ostatni, 12. tom serii.

Początki twórczości Brandona Sandersona

Urodzony 19 grudnia 1975 roku w Lincoln (stan Nebraska) Brandon Sanderson ukończył studia biochemiczne na Uniwersytecie Brighama Younga w Provo (stan Utah). Jest członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i w latach 1995-1997 z jego ramienia prowadził działalność misyjną w Seulu. Po powrocie z Korei podjął studia na anglistyce i w 2005 uzyskał tytuł magistra z twórczego pisania. Brandon Sanderson tworzył w zasadzie przez cały okres studiów - do 2003 roku napisał dwanaście powieści, żaden wydawca nie podjął się jednak ich publikacji. Literacko Sanderson zadebiutował więc w 2005 roku, kiedy nakładem Tor Books ukazała się jego powieść fantasy “Elantris”. Rok później wydany został pierwszy tom serii fantasy “Z mgły zrodzony”, która przyniosła pisarzowi rozpoznawalność i popularność. W tym samym okresie Sanderson publikował także książki dla młodszych czytelników z serii “Alcatraz kontra Bibliotekarze”, w których tytułowy chłopiec konfrontuje się ze złymi bibliotekarzami próbującymi przejąć władzę nad światem.

Cosmere - świat Sandersona

Brandon Sanderson jest nie tylko autorem poczytnych powieści fantasy i science fiction, ale także twórcą własnego uniwersum, w którym rozgrywa się większość jego powieści. Cosmere jest w swojej strukturze podobne do znanego nam wszechświata z jego galaktykami i układami planet. Znajduje się w niej nieskończona ilość światów, a także Światy-Odłamki (Shardworlds), z których każdy ma własną duszę. Wszystkie rozgrywające się w Cosmere powieści Sandersona łączy mit o stworzeniu oraz jedna kosmologia, która stanowi podstawę dla funkcjonowania magii w tych wszystkich połączonych światach. To właśnie tutaj rozgrywają się wydarzenia z takich cykli jak: “Z mgły zrodzony”, “Elantris”, “Siewca wojny”, “Archiwum Burzowego Światła” czy “Biały piasek”. Ta pierwsza seria składa się z siedmiu tomów wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Mag. Rozpoczyna się ona od historii pewnego złodziejaszka i urodzonego przywódcy, pół-skaa ze złamanym sercem, który na nowo odkrywa dawno zapomnianą nadzieję w świecie rządzonym przez tysiąc lat przez Ostatniego Imperatora, władcę absolutnego, którego głównym narzędziem jest terror. Poznawszy moce Zrodzonego z Mgły, nasz bohater wykorzystuje swoje talenty, by pozbawić Imperatora tronu… Na cykl “Z mgły zrodzony” Brandona Sandersona składają się “Z mgły zrodzony”, “Studnia wstąpienia”, “Bohater wieków”, “Stop prawa”, “Cienie tożsamości”, “Żałobne opaski”, “Zaginiony metal”. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Woblink.

“Alcatraz kontra Bibliotekarze”

Brandon Sanderson jest także twórcą popularnych książek dla dzieci, zwłaszcza tych składających się na serię “Alcatraz kontra Bibliotekarze”. Wydany w Polsce nakładem Wydawnictwa Iuvi cykl opowiada o przygodach chłopca, tytułowego Alcatraza Smedry, który może nie wydawać się idealnym materiałem na bohatera. Jest dość pechowy i niezdarny, z pozoru skazany na wywoływanie katastrof. Wychowany przez rodziców zastępczych na swoje trzynaste urodziny otrzymuje paczkę ze spadkiem po rodzicach, w której znajduje się zwykły woreczek z piaskiem. Ten niepozorny przedmiot natychmiast zostaje skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy, co wywołuje cały ciąg niespodziewanych zdarzeń. W ich efekcie Alcatraz dowiaduje się, że jego rodzina należy do grupy bojowników, którzy od wieków walczą z Bibliotekarzami - tajną i niebezpieczną organizacją, która w niewidoczny sposób rządzi światem. Skradziony chłopcu piasek Raszida ma pozwolić im przejąć całkowitą władzę - Alcatraz musi więc zrobić wszystko, by ich powstrzymać. Tak rozpoczynają się przygody młodego Smedry’ego, które poznajemy w kolejnych tomach. Są to, w kolejności czytania, “Piasek Raszida”, “Kości skryby”, “Rycerze Krystalii”, “Zakon Rozbitej Soczewki” i “Mroczny talent”. Także te dzieła Brandona Sandersona czekają na Was na Woblink.

Twórczość Brandona Sandersona w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was dzieła Brandona Sandersona przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Obok tomów składających się na serie “Z mgły zrodzony” czy “Alcatraz kontra Bibliotekarze” znajdziecie tutaj także takie książki Sandersona jak “Wśród gwiazd”, “Rytm wojny”, “Słowa światłości”, “Cytoniczka”, “Pożar” czy “Rytmatysta”. Na Woblink są one dostępne zarówno jak książki papierowe, jak i ebooki oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.