Bruno Schulz Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sanatorium Pod Klepsydrą, Ebook | Bruno Schulz

    „Sanatorium Pod Klepsydrą” to zbiór opowiadań Brunona Schulza, prozaika, grafika, malarza, rysownika i krytyka literackiego. Głównym bohaterem opowiadań, a jednocześnie narratorem wszystkich opowieści – podobnie jak w „Sklepach cynamonowych” – jest dojrzewający, nastoletni chłopiec o imieniu Józef. W postaci tej widać wyraźne podobieństwo do samego autora. Centrum świata Józefa stanowi małe prowincjonalne miasteczko, w którym można dostrzec współczesny Schulzowi, galicyjski...

    Promocja
    okładka Szkice krytyczne (Dzieła zebrane, t. 7), Ebook | Bruno Schulz

    Bruno Schulz zawsze stał po stronie autorów, nawet gdy sam wcielał się w niewygodną dla siebie rolę krytyka. Nie chciał sobie „arrogować” porównującego i oceniającego spojrzenia znawcy, przedkładając nad nie sąd prywatnego konsumenta i amatora. Być może dlatego tom zawierający wszystkie jego szkice krytyczne liczy zaledwie czterdzieści dwa teksty. I być może dlatego w każdym z tych tekstów Schulz wykracza daleko poza horyzont klasycznych bad...

    Promocja
    okładka Księga listów. Dzieła zebrane. Tom 5, Ebook | Bruno Schulz

    Jest to zaledwie nikły szczątek niezmiernie obfitych zbiorów epistolograficznych, które bezpowrotnie zaginęły, a które Schulz pieczołowicie przez całe lata segregował i gromadził. Zachowana resztka nie daje o tej kolekcji wyobrażenia, ale przez sam fakt przetrwania jest szczególnie cenna jako niemal symboliczny ślad po masowej egzekucji ludzi i pamiątek po nich. Te listy, które udało mi się w ciągu sześćdziesięciu lat odnaleźć, stanowią nie tylko zbiór epistolarn...

    Promocja
    okładka Sklepy cynamonowe, Ebook | Bruno Schulz

    „ Sklepy cynamonowe ” to opowieść o rodzinie kupieckiej z małego miasteczka w Galicji, w którym można dostrzec pewne podobieństwa do Drohobycza, z którego pochodził pisarz. Jedną z najważniejszych postaci w utworze jest Ojciec, głowa rodu, kupiec prowadzący sklep z tekstyliami w rynku. Ojciec jest też szalonym eksperymentatorem, żyjącym na pograniczu życia i śmierci, świata realnego i nierzeczywistego. Bohaterem opowiadań, a zarazem narratorem, jest Józef – młody chłopiec, z...

    Promocja
    okładka Artyści z Drohobycza Lilien i Lachowicz/Warsztaty kultury, Książka | Bruno Schulz

    Gratka, cymes, prawdziwa perełka dla schulzologów i pasjonatów twórczości autora Sklepów cynamonowych. Na książkę składają się przede wszystkim trzy artykuły prasowe Brunona Schulzam wydrukowane w latach 30. XX wieku w przeglądzie Podkarpacia, dwa nie ukazały sie jak dotąd w publikacji książkowej. Teksty są ilustrowane, opatrzone wstępem Grzegorza Józefczuka oraz biogramami artystów, którym Schulz poświęcił uwagę. Książka jest dwujęzyczna - teksty wydrukowano po polsku i w uk...

Bruno Schulz Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Bruno Schulz to wybitny polski grafik, malarz, rysownik, a także prozaik i krytyk literacki żydowskiego pochodzenia. Wśród jego najpopularniejszych dzieł są zwłaszcza takie tytuły jak „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod klepsydrą”.

Bruno Schulz – pierwsze lata życia

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu koło Lwowa. Jego rodzina była zasymilowanymi Żydami, a sam Bruno był trzecim, najmłodszym, a równocześnie nieślubnym dzieckiem Jakuba Schulza, kupca bławatnego, oraz Henrietty ​​Kuhmärker, córki bogatego handlarza drewnem. Rodzice Bruna wzięli ślub po narodzinach trzeciego dziecka. Choć w jego rodzinie nie zachowywano żydowskich tradycji i mówiono tylko w języku polskim, Bruno został rytualnie obrzezany i pozostawał wraz z bliskimi w żydowskiej gminie wyznaniowej.

Po ukończeniu szkoły w Drohobyczu Bruno Schulz podjął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej w roku 1910. Rok później jednak musiał z nich zrezygnować po tym, jak ciężko zachorował na serce oraz płuca. W jego rodzinnym mieście doszło w 1911 do tzw. „krwawych wyborów”, gdzie wojsko otwarło ogień do protestujących przeciwko sfałszowanym wyborom. Wydarzenia te miały miejsce w pobliżu domu rodzinnego Bruno Schulza i odcisnęły na nim mocne piętno. Twórca powrócił na studia po rekonwalescencji na rok akademicki 1913/1914, niedługo jednak znów musiał je przerwać z powodu wybuchu I wojny światowej. Wraz z rodzicami wyjechał do Wiednia, gdzie zetknął się z atmosferą jednego z największych centrów kultury w ówczesnej Europie, co miało na niego ogromny wpływ. Przez jakiś czas Bruno uczęszczał na zajęcia na Politechnice Wiedeńskiej, a także w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, żadnych jednak nie udało mu się skończyć. Rodzina Schulzów powróciła do Drohobycza w 1915 roku, jednak już w czerwcu tego roku zmarł po ciężkiej chorobie Jakub Schulz.

Twórczość Bruno Schulza

Od roku 1918 Bruno Schulz należał do drohobyckiej grupy „Kalleia”, która skupiała żydowską inteligencję interesującą się zagadnieniami artystycznymi. Sam Bruno sporo czytał, nie tylko literaturę piękną, ale także pozycje z fizyki czy matematyki. Aby wspomóc rodzinny budżet, oferował malowanie portretów na zamówienie, jednak bez większego sukcesu. Jego prace znalazły się w tym czasie na kliku wystawach zbiorowych: w „Zachęcie” w Warszawie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, a także „Wystawie prac żydowskich artystów” w Wilnie. Bruno Schulz zawdzięcza swoją popularność w pewnym stopniu swoim przyjaciołom i znajomym, w tym Witkacemu czy Zofii Nałkowskiej. Spotkanie z tą ostatnią w 1933 roku było momentem przełomowym dla jego kariery literackiej. Nałkowska pomogła bowiem Schulzowi wydać opowiadania składające się na „Sklepy cynamonowe”. Dzięki ich pojawieniu się na rynku wydawniczym Schulz nagle z nieznanemu nikomu pisarza stał się postacią rozpoznawalną.

W efekcie swoich późniejszych wyjazdów do Lwowa, Warszawy czy Zakopanego Bruno Schulz nawiązał kontaktu z wieloma artystami, pisarzami czy krytykami, w tym Witoldem Gombrowiczem, Arturem Sandauerem, Antonim Słomińskim, Julianem Tuwimem czy Leopoldem Staffem. W 1937 roku ukazało się „Sanatorium pod klepsydrą”, które utwierdziło pozycję Schulza w świecie ówczesnej polskiej literatury. Artysta został za nie nagrodzony między innymi Złotym Wawrzynem Akademickim na wniosek Polskiej Akademii Literatury.

Bruno Schulz został zastrzelony 19 listopada 1942 roku w Drohobyczu, gdzie natrafił na tzw. „dziką akcję” gestapowców, którzy mordowali Żydów w odwecie za postrzelenie jednego z Niemców. Jego ciało najprawdopodobniej zostało złożone w zbiorowej mogile, do dziś jednak nie ma pewności, gdzie miałaby się ona znajdować.

Książki Bruno Schulza w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele dzieł autorstwa Bruno Schulza, w tym „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod klepsydrą” czekające w różnych wydaniach, w formie zarówno książek papierowych, jak i ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.