C. S. Lewis Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Smutek, Książka | C. S. Lewis

    Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacja z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku pr...

    Promocja
    okładka Listy starego diabła do młodego, Książka | C. S. Lewis

    Na kartkach tej błyskotliwej, przewrotnej książki poznajemy zagrożenia, na jakie może być narażony człowiek, który chce żyć dobrze i sprawiedliwie. Mimo, że mija właśnie siedemdziesiąt lat od pierwszego angielskiego wydania Listów starego diabła do młodego, książka nie zestarzała się ani trochę. Temat niestety jest ciągle aktualny… Oddajemy do rąk Czytelnika wydanie bogato ilustrowane – jedna z ilustracji we wnętrzu została wykonana przez samego C.S. Lewisa....

C. S. Lewis Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Clive Staples Lewis, pseudonim Jack, urodził się w 1898 roku w Belfaście. To brytyjski uczony, filolog, filozof, znawca i miłośnik średniowiecza, wykładowca akademicki, krytyk literacki, autor wielu książek o tematyce duchowej i twórca bestsellerowego cyklu „Opowieści z Narni” („Lew, czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż „Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja” oraz „Ostatnia bitwa”).

Książki autorstwa C.S. Lewis

Książki jego autorstwa zostały przetłumaczone na przeszło czterdzieści języków. Sam cykl „Opowieści z Narni” sprzedał się w liczbie przeszło 130 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Clive Staples Lewis pochodził z bogatej protestanckiej rodziny. Był synem prawnika i córki anglikańskiego pastora. Zarówno ojciec, jak i matka interesowali się literaturą i próbowali swoich sił w pisaniu, niestety bez sukcesów. W 1905 roku rodzina przeniosła się do dużego domu zwanego Little Lea, w którym znajdowała się bogato zdobiona dębowa szafa, w której mały Clive Staples przesiadywał wraz ze swoim bratem. Wspomnienia z dzieciństwa były bezpośrednią inspiracją do powstania pierwszego tomu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, Czarownica i stara szafa”. Młody Lewis uwielbiał spędzać czas w bibliotece rodziców – najchętniej czytywał Edith Nesbit i Beatrix Potter. W 1908 roku Lewis stracił matkę, która umarła na raka. Jej śmierć podwójnie odbiła się na chłopcu i jego bracie, bowiem pod wpływem straty żony ich ojciec całkowicie się zmienił – stał się wybuchowy i zaczął traktować synów z ogromnym dystansem.

Później chłopcy rozpoczęli naukę w szkole z internatem w Watford. Clive Staples bardzo źle wspominał tamte czasy – budynek, w którym się uczyli był bardzo surowy, na dodatek w środku nie było ani boiska, ani biblioteki. Nauka była bardzo trudna, a nauczyciele, z dyrektorem na czele lubili się znęcać nad uczniami – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

W 1917 roku Lewis rozpoczął naukę w kolegium University College w Oksfordzie, ale studiowanie brutalnie przerwało mu powołanie do wojska. Mężczyzna służył w lekkim pułku piechoty – walczył m.in. we Francji. 15 kwietnia 1918 roku został raniony trzema odłamkami. W wyniku odniesionych ran musiał zostać przewieziony do Anglii. Po wojnie Lewis wznowił studia na Oksfordzie, gdzie uczęszczał na zajęcia z filologii klasycznej, filozofii i literatury angielskiej.

W trakcie studiów C.S. Lewis poznał J.R.R. Tolkiena, z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Obaj wykładali literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim. Byli też członkami literackiej grupy Inklingów. Pisarze wymieniali ze sobą mnóstwo listów, które zachowały się do dziś. W korespondencji wysyłali sobie fragmenty swoich tekstów. Przerzucali się wzajemnie opiniami o elementach fabuły i postaciach swoich najważniejszych dzieł – „Władcy Pierścieni” i „Opowieści z Narni”. Tolkien miał diametralny wpływ na powrót Lewisa do chrześcijaństwa. W późniejszych latach autor stał się jednym z najważniejszych świeckich podejmujących tematykę etyki chrześcijańskiej. Więcej o relacji dwóch wybitnych pisarzy można przeczytać w książce „Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” autorstwa Colina Durieza oraz zbiorach korespondencji t.j. „Listach” Tolkiena.

Prozatorsko C.S. Lewis zadebiutował w 1928 roku. W Latach 1938-1945 napisał swoją „Trylogię kosmiczną”. To cykl z pogranicza fantasy i science-fiction, w którym roi się od nawiązań do Biblii, mitów i baśni. We wszystkich częściach pojawia się dr Elwin Ransom, angielski lingwista. W pierwszym tomie pt. „Z milczącej planety” Elwin zostaje porwany na pokładzie promu kosmicznego na Malakandrę (Marsa). Na miejscu uczestniczy w potyczce jego mieszkańców z Ziemianami, którzy przybyli by eksploatować planetę z jej naturalnych zasobów. W drugiej części pt. „Perelandia”, doktor podróżuje na Wenus, gdzie jest świadkiem kuszenia pierwszej pary jej myślących mieszkańców. Trzecia część – „Ta straszna siła” – to opowieść o decydującym starciu między siłami dobra i zła na Ziemi, której grozi inwazja opętanych przez Szatana naukowców chcących wprowadzić na planecie brutalny totalitaryzm. Przewodnikami Ransoma stają się duchy z obcych planet i druid Merlin, który przebudził się po stuleciach.

W 1942 roku ukazała się niezwykle interesująca książka z gatunku fikcji chrześcijańskiej autorstwa C.S. Lewisa - „Listy starego diabła do młodego”. Treść powieści stanowią listy starego diabła do siostrzeńca. Diabeł podpowiada mu, jak człowiek może dostąpić potępienia.

Kultowy cykl książek C.S Lewisa - Opowieści z Narni

W 1950 roku na rynku książki pojawił się pierwszy tom kultowego cyklu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. „Opowieści z Narni” to seria powieści fantasy, na którą składa się siedem książek. Dzieło uważane jest za klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do dziś cykl rozszedł się w nakładzie blisko 130 milionów egzemplarzy i wielokrotnie był adaptowany na potrzeby kina, teatru, telewizji i radia. Pisząc „Opowieści z Narni” C.S. Lewis inspirował się mitami greckimi i rzymskimi, tradycyjnymi baśniami brytyjskimi, irlandzkimi i nordyckimi. W jego książkach można znaleźć także mnóstwo motywów chrześcijańskich. Narnia to świat, w którym dobro ściera się ze złem, mieszkają w nim zwierzęta posługujące się mową, istnieją królestwa, a wszędzie panuje magia. Niemal w każdym z siedmiu tomów (poza „Koniem i jego chłopcem”) do magicznego świata przenoszą się postaci z realnego świata, by pomóc Lwu Aslanowi w uporaniu się z kryzysem i panującym złem.

W pierwszej części cyklu czwórka rodzeństwa Pevensie – Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, odkrywają w domu profesora Kirke’a magiczną szafę, która pozwala im przenieść się do niezwykłego świata Narnii. Rodzeństwo pomaga Lwu Aslanowi odbić Edmunda z rąk Białej Czarownicy, która sprowadziła na Ker-Paravel i Samotne Wyspy wieczną zimę.

Druga część cyklu – „Książę Kaspian” – ukazała się w 1951 roku. To opowieść o drugiej wyprawie rodzeństwa Pevensie do Narnii, gdzie za pomocą magicznego rogu Zuzanny przywołał ich tytułowy Kaspian. Młody książę ucieka przed swoim despotycznym wujem Mirazem, który przywłaszczył sobie tron.

Trzecia część „Opowieści z Narnii” miała swoją premierę w 1952 roku. W „Podróży Wędrowca do Świtu” Łucja i Edmund Pevensie, wraz ze swoim kuzynem Eustachym Scrubbem, zostają wciągnięci do Narnii. Tam dołączają do wyprawy księcia Kaspiana, której celem jest znalezienie siedmiu lordów wygnanych z królestwa po tym, gdy władzę objął Miraz.

Czwarty tom serii pt. „Srebrne Krzesło” ukazał się w 1953 roku. To pierwsza powieść cyklu, w której nie pojawia się rodzeństwo Pevensie. Tym razem Aslan przywołuje do Narnii Eustachego i jego koleżankę Julię Pole. W Narnii otrzymują cztery znaki, mające pomóc im odnaleźć syna Kaspiana – księcia Riliana.

Piąta część – „Koń i jego chłopiec” ukazała się w 1954 roku. Lewis ponownie osadził akcję powieści w czasach rządów rodzeństwa Pevensie opisanych w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Bohaterem książki jest mówiący koń Bree i młody chłopiec Szasta, którzy są niewolnikami w Kalormenie. Wspólnie planują odzyskać wolność i chcą uciec z Narnii.

Premiera przedostatniego tomu cyklu odbyła się w 1955 roku. „Siostrzeniec czarodzieja” to opowieść o początkach Narnii, o tym jak Aslan tworzył magiczną krainę i jak wtargnęło do niej zło. Ostatnia powieść Lewisa o Narnii – „Ostatnia bitwa” ukazała się rok później. Julia i Eustachy wracają do Narnii by uratować magiczną krainę i wziąć udział w ostatecznej rozgrywce między Kalormenami i królem Tirianem.

Cykl „Opowieści z Narni” można czytać nie tylko według daty wydania, ale również według drugiego klucza – chronologii wydarzeń przedstawionych w poszczególnych częściach. Wybierając ten trop, należy serię Lewisa czytać w następującej kolejności: „Siostrzeniec czarodzieja”, „Lew czarownica i stara szafa”, „Koń i jego chłopiec”, „Książę Kaspian”, „Podróż 'Wędrowca do Świtu'”, „Srebrne krzesło” i „Ostatnia bitwa”.

C. S. Lewis jest również autorem książek niebeletrystycznych, takich jak „Alegoria miłości”, „Podział ostateczny”, „Ostatnia noc świata”, „Cztery miłości”, „Chrześcijaństwo po prostu”, „Przebudzony umysł”, „Mroczna wieża”, „Koniec człowieczeństwa”, „Brzemię chwały”, „Błądzenie pielgrzyma”, „Rozważania o psalmach”, „Problem cierpienia”, „Cuda”, „Dopóki mamy twarze”, „Zaskoczony radością”.

C.S. Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku w wyniku ataku serca.

Książki C.S. Lewisa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki C.S. Lewisa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.