Carlos Ruiz Zafón Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Więzień Nieba, Książka | Carlos Ruiz Zafón

    Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odraża...

    Promocja
    okładka Światła września, Książka | Carlos Ruiz Zafón

    Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzone po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się równie...

    Promocja
    okładka Marina, Książka | Carlos Ruiz Zafón

    Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynujaca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankens...

Carlos Ruiz Zafón Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. To hiszpański pisarz, autor kultowego cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek, na który składają się cztery tomy „Cień wiatru”, „Gra anioła“, „Więzień nieba” oraz„Labirynt Duchów”. To wyjątkowa seria, której fabuła toczy się w głównej mierze w rodzinnym mieście pisarza – Barcelonie.

Zafón ukończył Colegio de San Ignacio se Sarrià prowadzone przez jezuitów, po czym rozpoczął studia dziennikarskie. Już na pierwszym roku otrzymał propozycję pracy w reklamie. Później został dyrektorem artystycznym barcelońskiego oddziału agencji McCann WorldGroup. W 1992 roku podjął najważniejszą decyzję w swoim życiu – postanowił skończyć z pełnoetatową pracą i zająć się powieściopisarstwem. W 1993 roku przeprowadził się do Los Angeles. Tam pracował przy pisaniu scenariuszy oraz powieści. Był laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. hiszpańskiej The José Manuel Lara Prize for the bestselling book, amerykańskiej Gumshoe Award, brytyjskiej Ottakar's prize czy francuskiej Prix du scribe. Carlos Ruiz Zafón do swoich największych literackich mistrzów zaliczał Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i Charlesa Dickensa. Pisarz zmarł w 2020 roku na raka jelita grubego.

Cmentarz Zapomnianych Książek - najpopularniejszy cykl Carlosa Ruiz Zafóna

Cmentarz Zapomnianych Książek to jeden z najpopularniejszych cykli literackich XXI wieku. Seria składa się z czterech tomów – „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”. Co ciekawe, Zafón nie przedstawia w niej wydarzeń stricte chronologicznie. W każdym tomie wątki niezmiennie się przeplatają. Niektóre sceny są wręcz identyczne, tylko kontekst ich przedstawienia i poziom wiedzy o danych bohaterach pozwala spojrzeć na niektóre kwestie z innej perspektywy. Choć sam autor zapewnia, że tomy można czytać w dowolnej kolejności, to zdecydowanie proponujemy poznawanie Barcelony Zafóna od „Cienia wiatru” – tam bowiem przedstawieni zostali główni bohaterowie serii. Książki Zafóna to połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, romansem, powieścią historyczną a nawet horrorem. Autor prowadzi czytelnika przez labirynt zagadek, zbrodni i tajemnic. Gęsta atmosfera towarzysząca bohaterom nasuwa z kolei skojarzenia z filmami noir.

Pierwszy tom – „Cień wiatru” – ukazał się w 2001 roku i błyskawicznie podbił rynek hiszpańskojęzyczny. Książka ukazała się w przeszło 40 krajach i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Łącznie sprzedała się w liczbie ponad 15 milionów egzemplarzy i figuruje na liście najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Na pierwszych stronach poznajemy Daniela Sempere, młodego chłopaka z Barcelony, syna bibliotekarza. Pewnego dnia, ojciec zabiera syna na tytułowy cmentarz, gdzie ukryto setki książek, albumów i katalogów. Daniel może wybrać tylko jedną pozycję, którą może zabrać ze sobą. Jego wybór pada na „Cień wiatru” autorstwa Juliana Caraxa. Powieść tak bardzo podoba się chłopcu, że postanawia odszukać inne książki Caraxa. Niestety okazuje się, że przed chłopcem karkołomne zadanie, bowiem wszystkie powieści Caraxa zostały spalone, a wokół pisarza krąży wielka tajemnica. Poszukiwania książek przyniosą chłopakowi wiele nieszczęść i niebezpieczeństw, przez co będzie musiał dojrzeć wcześniej niż planował.

Siedem lat później, w 2008 roku, ukazała się kontynuacja „Cienia wiatru” pt. „Gra anioła”. Tym razem fabuła skupia się wokół postaci pisarza, który w mrocznej i niepokojącej Barcelonie lat dwudziestych XX wieku otrzymuje nietypową ofertę od tajemniczego wydawcy. Ma napisać książkę, jakiej jeszcze nie było. W zamian mężczyzna obiecuje mu fortunę. W 2011 roku premierę miał trzeci tom serii pt. „Więzień nieba”. W centrum wydarzeń znajduje się Fermin i jego skomplikowana przeszłość. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.

Ostatnim, a zarazem największym objętościowo tomem Cmentarza Zapomnianych Książek jest „Labirynt Duchów” – powieść, na którą czytelnicy musieli czekać blisko dziesięć lat. Jedno jest pewne – było warto! W „Labiryncie duchów” Zafón kontynuuje eksplorowanie mrocznych zakątków Barcelony. Przywołuje miejskie legendy, zagląda do lokalnych sklepików, szkicuje portrety ważnych Katalończyków i przede wszystkim, pisze o małych księgarniach. W odróżnieniu od poprzednich części, sporo wątków przenosi się do stolicy Hiszpanii – Madrytu. Wszystko wiąże się z poruszanymi w książce wątkami historycznymi – losy bohaterów znanych z poprzednich części zostają naznaczone wpływem dyktatury generała Franco. W „Labiryncie duchów” Zafón wyjaśnia wiele wątków rozpoczętych w poprzednich częściach, przez co nie polecamy czytania tej powieści w pierwszej kolejności.

Trylogia Mgły

Przed napisaniem „Cmentarza Zapomnianych Książek“ Zafón tworzył książki dedykowane głównie starszej młodzieży. „Trylogia Mgły” składa się z trzech osobnych historii, które łączy kilka wspólnych cech – charakteryzują się gęstą atmosferą oraz elementami nadprzyrodzonymi. Świat we wszystkich trzech powieściach zasnuty jest mgłą, a granica między snem a jawą bezustannie się zaciera. W 1993 roku ukazała się pierwsza część pt. „Książę Mgły”. To opowieść o rodzinie Carverów, a konkretnie trójce dzieci, które wraz z rodzicami wprowadzają się do niewielkiego miasteczka rybackiego. Ich nowym domem staje się posiadłość rodziny, w której jedno z dzieci utonęło w morzu. Od momentu przeprowadzki, w domu i w jego pobliżu zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Posągi wydają się bardziej tajemnicze niż zawsze, ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a na młodych Carverów czekają historie o Księciu Mgły.

W „Pałacu Północy” Zafón przenosi czytelników do Indii, konkretnie do Kalkuty. Głównym bohaterem jest nastoletni Ben, który po wyjściu z sierocińca mierzy się z nowym życiem. W ostatni dzień pobytu w domu dziecka zaprasza swoją koleżankę Sheere na zebranie tajnego stowarzyszenia, którego jest członkiem i jednym z założycieli. Podczas meetingu dziewczyna dzieli się z uczestnikami opowieścią o swojej rodzinie. Nowo poznani znajomi postanawiają pomóc rozwikłać jej zagadkową historię. To punkt wyjścia do fascynującej, pędzącej niczym pociąg widmo opowieści o sekretach Kalkuty.

„Światła września” to ostatnia część Trylogii mgły, horror, w którym roi się od przerażających mechanicznych zabawek. Do posiadłości Lazarusa Janna, posiadacza fabryki zabawek, wprowadza się wdowa z dwójką dzieci. Niestety po śmierci męża brakuje jej pieniędzy na utrzymanie dojrzewających dzieci. W trakcie pierwszych dni pobytu w Sauvelle w Normandii młodzi ludzie poznają całą załogę, która pracuje przy produkcji zabawek u Lazarusa. Po pewnym czasie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a pracująca w rezydencji kucharka zostaje znaleziona martwa. Nastolatkowie będą starać się rozwikłać zagadkę jej śmierci.

Marina

Wydana w 1999 roku „Marina” to jedyna pozycja autorstwa Zafóna nie związana z żadnym cyklem. Można powiedzieć, że to wypadkowa wrażeń, jakie czytelnik może wyciągnąć z „Cmentarza Zapomnianych Książek” i „Trylogii Mgły”. Powieść z pogranicza literatury dla młodzieży i dorosłych. Nie trudno się domyślić, że jej akcja rozgrywa się w Barcelonie – po raz kolejny jest to mroczny, pełen tajemnic, obraz ukochanego miasta Zafóna. To opowieść o piętnastoletnim Oscarze, który na tydzień znika z internatu, w którym mieszka. Na dworcu kolejowym odnajduje go policja. Od tej pory rozpoczyna się opowieść chłopca o tym, co działo się przez poprzednie siedem dni.

Książki autorstwa Carlosa Ruiz Zafóna w formie elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Kryminał i Sensacja

Czym są książki sensacyjne? 

Książki sensacyjne są z nami nie od dziś - już w średniowieczu, kiedy królowały romanse rycerskie, wciągające, pełne intryg fabuły były niezwykle popularne. Obecnie ebooki należące do tego gatunku są niezmiennie jednymi z najchętniej czytanych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Książki sensacyjne pełne są wartkiej, pełnej zwrotów akcji fabuły oraz częstych wątków kryminalnych. Dodatkowo napisane są przystępnym, często lekkim językiem, który sprawia, że jesteśmy w stanie spędzić długie godziny, podążając za kolejnymi odkryciami i niespodziewanymi wydarzeniami w życiu bohaterów. Choć niektórzy uważają książki sensacyjne za mało ambitną literaturę, której celem jest przede wszystkim dostarczenie emocji i silnych wrażeń, trudno się z tą opinią w pełni zgodzić. Często sięgają one także po political fiction, tworząc nieistniejące w realnym życiu scenariusze oparte na napięciach i rozgrywkach politycznych. 

Najlepsze ebooki sensacyjne

Powieści sensacyjne z najwyższej półki potrafią zaskoczyć czytelnika na każdym kroku, wciągają w tajemnicę oraz wielowątkowe fabuły osadzone w realistycznym świecie pozbawionym wątków fantastycznych. Do takich historii należy chociażby seria powieści autorstwa Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa, która składa się z tomów “Mentalista” oraz “Kult”. W pierwszej części policja zostaje wezwana do mocno nietypowego znaleziska - skrzyni ze zwłokami młodej kobiety, która przebita jest mieczami. Brutalne morderstwo czy nieudana magiczna sztuczka? Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę, który jest ekspertem od mowy ciała oraz świata iluzji. Wspólnie szybko udaje im się odnaleźć wcześniejszą, bardzo podobną sprawę, co prowadzi do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Tym bardziej więc muszą się spieszyć, by powstrzymać go, nim pojawią się kolejne ofiary… 

Innym przykładem wciągającej serii powieści sensacyjnych jest kultowy już cykl “ Jack Reacher Lee Childa - ponad dwadzieścia tomów historii związanych z życiem emerytowanego majora żandarmerii wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, który wychowywał się i uczył całe życie w bazach wojskowych. Służył w 110. Specjalnej Jednostce Dochodzeniowej, gdzie zajmował się szczególnie wymagającymi sprawami żołnierzy Armii Amerykańskiej. Kiedy odszedł z wojska, Reacher rozpoczął życie jako włóczęga, a przez wrodzoną ciekawość często pakował się w różne intrygi, pościgi oraz tajemnice. Jack Reacher mierzy się z kolejnymi wyzwaniami i zagadkami, a także niejednym fałszywym oskarżeniem. Na serię składają się tytuły: "Poziom śmierci", "Umrzeć próbując" (także znane jako "Uprowadzony"), "Wróg bez twarzy", "Podejrzany", "Echo w płomieniach", "Bez pudła", "Siła perswazji", "Nieprzyjaciel", “Jednym strzałem”, "Bez litości", "Elita zabójców", "Nic do stracenia", "Jutro możesz zniknąć", "61 godzin", "Czasami warto umrzeć", "Ostatnia sprawa", "Poszukiwany", “Nigdy nie wracaj”, "Sprawa osobista", "Zmuś mnie", "Sto milionów dolarów", "Adres nieznany" oraz "Nocna runda". Znajdziecie je wszystkie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Jak odróżnić kryminał od sensacji? 

Czasami pojawia się poważny dylemat - czy mamy do czynienia z sensacją, czy z kryminałem? Granice pomiędzy tymi dwoma gatunkami bywają bardzo nieostre, postaramy się jednak pomóc. Obydwa opierają się na niespodziewanych rozwiązaniach fabularnych, jednak kryminał odróżnia od sensacji przede wszystkim fakt, że jego głównym wątkiem niezmiennie pozostaje zbrodnia, której zagadkę próbują z reguły rozwiązać bohaterowie powieści. Kryminały są zatem bardziej oparte na rozważaniach dotyczących sensu życia, wartości czy ludzkich działań niż doświadczeń zmysłowych, które z kolei są głównym elementem wyróżniającym literaturę sensacyjną. Tutaj czytelnik aktywnie zaangażowany jest przede wszystkim w odczuwanie fizycznych doświadczeń, jakich doświadczają zaprezentowani w książce ludzie. Wszystko dzieje się tam dynamicznie, znacznie mniej niż w kryminale jest tu także skupienia na wyglądzie bohaterów czy opisach miejsc, a racjonalnie zbudowana zagadka rozwiązuje się wraz z końcem historii. To oczywiście dzieje się także w kryminałach, tu jednak dość często zakończenie ma gorzki smak - choć zabójca zostaje odnaleziony, nie przynosi to upragnionej satysfakcji i zadośćuczynienia. Tak dzieje się chociażby w klasycznych już kryminałach noir autorstwa Raymonda Chandlera, takich jak “Wysokie okno”, “Głęboki sen” czy “Żegnaj laleczko”, które znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do jednych z najbardziej uznanych autorów polskich kryminałów należą z pewnością Katarzyna Bonda (“Urodzony morderca”, “Do cna”, seria “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”) oraz Remigiusz Mróz ( seria z Joanną Chyłką, "Widmo Brockenu ", "Langer"), którzy od wielu lat zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerowych powieści. Z kolei kryminały retro, osadzone w przeszłości, tworzy w Polsce chociażby Marek Krajewski - do nich należy jego seria powieści Eberhardzie Mocku, na którą składają się między innymi “Śmierć w Breslau”, “Mock. Golem” czy “Błaganie o śmierć”. 

Jakie są typy kryminałów?

Szukacie czegoś z dreszczykiem, a przy tym dużą dawką humoru? Komedie kryminalne to coś dla Was! Sięgnijcie po książki autorstwa Maryli Szymiczkowej - pod tym pseudonimem kryją się pisarze Jacek Denhel oraz Piotr Tarczyński. Stworzone przez nich powieści to także kryminały retro, które opowiadają o licznych zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje fikcyjna krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska. Wśród dzieł Marii Szymiczkowej znajdują się takie tytuły jak: “Seans w domu egipskim”, “Złoty róg” czy “Rozdarta zasłona” pełne nie tylko tajemnic i intryg, ale także charakterystycznego poczucia humoru i lekkości. 

Niewątpliwie ważnymi pozycjami wśród ebooków kryminalnych są te zaliczane do kryminału skandynawskiego. Pełne elementów charakterystycznych dla powieści noir, trudnych tematów oraz nierzadko atmosfery ciężkiej od wzajemnych podejrzeń, niepewności i wrogości kryminały skandynawskie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Wśród nich warto wskazać na Jo Nesbø i jego seria z Harrym Holem, niepokornym i nieuznającym kompromisów policjantem stosującym niekonwencjonalne metody, dzięki którym ma tyle samo przyjaciół, co wrogów. Jego zmagania znajdziecie w tomach “Człowiek-nietoperz", "Karaluchy", "Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg", "Pancerne serce", "Upiory", "Policja", "Pragnienie" czy "Nóż". Szukajcie ich wszystkich na Woblink!

Czy thrillery to też kryminały?

Zarówno w thrillerach, jak i kryminałach mamy do czynienia z jakąś zagadką i tajemnicą, napięciem, a także silnymi emocjami. Czym zatem różnią się od siebie te dwa gatunki literackie? W niektórych wypadkach trudno jednoznacznie przyporządkować powieść do któregoś z nich. W kryminale mamy do czynienia ze śledztwem i łamigłówką kryminalną, którą próbuje rozwikłać detektyw lub policjant. W thrillerze także spotkamy się z różnego typu tajemnicami, jednak nad ich rozwiązaniem pracują nie tylko ci funkcjonariusze - tak dzieje się na przykład w thrillerze prawniczym, gdzie głównymi bohaterami są osoby związane ze środowiskiem prawniczym takie jak sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy. Należy do nich na przykład bardzo popularny cykl powieści autorstwa Remigiusza Mroza oparty na postaci Joanny Chyłki. Bezwzględna i bezkompromisowa prawniczka staje w szranki z niesprawiedliwością nie tylko na salach sądowych, ale także na miejscach zbrodni. Jej historia zawarta jest w powieściach: “Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens¨, „Afekt”, „Egzekucja” czy „Skazanie”, wszystkich dostępnych na Woblink. Innym znanym komisarzem, który jest głównym bohaterem powieści Mroza, jest Wiktor Forst, który mierzy się z licznymi zbrodniami przede wszystkim w okolicach Tatr. Znajdziecie je w tomach: „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”, „Zerwa”, „Halny” bądź „Przepaść”.

Thrillery medyczne

Obok thrillerów psychologicznych innym chętnie czytanym podtypem tego gatunku jest thriller medyczny. Ich akcja rozgrywa się w środowisku medycznym i często dotyczy zaskakujących zbrodni popełnianych właśnie wśród jego przedstawicieli. Akcja obejmuje często zagrożenia z zakresu biologii medycznej, inżynierii genetycznej lub biotechnologii. Jedną z czołowych przedstawicielek tego nurtu jest Tess Gerritsen. Jej cykl książek o detektyw Jane Rizzoli i doktor Laurze Isles, na podstawie którego powstał serial “Partnerki”, rozpoczyna powieść “Chirurg”. Jej akcja rozgrywa się w Bostonie, po którym grasuje nieznany morderca polujący na samotne młode kobiety, nazywany przez prasę Chirurgiem z racji swoich okrutnych metod. Policja odnajduje trop - podobne zbrodnie miały miejsce dwa lata wcześniej, tyle że sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, jedyną ofiarę, której udało się przeżyć. Teraz znów czuje się jak w potrzasku - jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się być Thomas Moore, który wraz z Jane Rizzoli prowadzi to śledztwo. Czy jednak uda mu się ocalić Cordell przed genialnym skalpelem mordercy? Dowiedzcie się, sięgając po “Chirurga”, którego znajdziecie na Woblink jako ebook w formacie epub, mobi lub pdf. Innym niezwykle popularnym twórcą thrillerów medycznych jest Robin Cook, uważany za mistrza tego gatunku. Głównymi bohaterami jego bestsellerowego cyklu powieści są patolog Jack Stapleton i jego współpracowniczka Laurie Montgomery. Spotkacie ich w takich tomach jak: “Interwencja”, “Marker”, “Ciało obce” czy “Niebezpieczna gra”. 

Thrillery psychologiczne

Amy Engel, B. A. Paris, Fiona Barton, Jenny Blackhurst czy Sharon Bolton - to tylko kilka nazwisk spośród wielu autorów i autorek, którzy tworzą thrillery psychologiczne. Skupiają się one przede wszystkim na motywacjach i przeżyciach bohaterów. Często za punkt wyjścia obierają zwyczajnego, niczym nie wyróżniającego się człowieka, który niespodziewanie zostaje wrzucony w wir zagadkowych, zaskakujących, często mocno niepokojących wydarzeń. F abuły thrillerów psychologicznych do końca trzymają nas w ogromnym napięciu i niepewności. Zaliczyć można do nich “Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza kojarzonego bardziej z kryminałami, sięgającego jednak również do bogactwa nurtu thrillerów psychologicznych. Także “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn, “Jedno po drugim” Ruth Ware, “Złota klatka” Camilli Läckberg czy “Nieznajomy” Harlana Cobena należą do tego podgatunku. Te i wiele innych kryminałów, sensacji oraz thrillerów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf) - dajcie się porwać pełnym napięcia i emocji historiom!