Carlos Ruiz Zafón Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Carlos Ruiz Zafón Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. To hiszpański pisarz, autor kultowego cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek, na który składają się cztery tomy „Cień wiatru”, „Gra anioła“, „Więzień nieba” oraz„Labirynt Duchów”. To wyjątkowa seria, której fabuła toczy się w głównej mierze w rodzinnym mieście pisarza – Barcelonie.

Zafón ukończył Colegio de San Ignacio se Sarrià prowadzone przez jezuitów, po czym rozpoczął studia dziennikarskie. Już na pierwszym roku otrzymał propozycję pracy w reklamie. Później został dyrektorem artystycznym barcelońskiego oddziału agencji McCann WorldGroup. W 1992 roku podjął najważniejszą decyzję w swoim życiu – postanowił skończyć z pełnoetatową pracą i zająć się powieściopisarstwem. W 1993 roku przeprowadził się do Los Angeles. Tam pracował przy pisaniu scenariuszy oraz powieści. Był laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. hiszpańskiej The José Manuel Lara Prize for the bestselling book, amerykańskiej Gumshoe Award, brytyjskiej Ottakar's prize czy francuskiej Prix du scribe. Carlos Ruiz Zafón do swoich największych literackich mistrzów zaliczał Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i Charlesa Dickensa. Pisarz zmarł w 2020 roku na raka jelita grubego.

Cmentarz Zapomnianych Książek - najpopularniejszy cykl Carlosa Ruiz Zafóna

Cmentarz Zapomnianych Książek to jeden z najpopularniejszych cykli literackich XXI wieku. Seria składa się z czterech tomów – „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”. Co ciekawe, Zafón nie przedstawia w niej wydarzeń stricte chronologicznie. W każdym tomie wątki niezmiennie się przeplatają. Niektóre sceny są wręcz identyczne, tylko kontekst ich przedstawienia i poziom wiedzy o danych bohaterach pozwala spojrzeć na niektóre kwestie z innej perspektywy. Choć sam autor zapewnia, że tomy można czytać w dowolnej kolejności, to zdecydowanie proponujemy poznawanie Barcelony Zafóna od „Cienia wiatru” – tam bowiem przedstawieni zostali główni bohaterowie serii. Książki Zafóna to połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, romansem, powieścią historyczną a nawet horrorem. Autor prowadzi czytelnika przez labirynt zagadek, zbrodni i tajemnic. Gęsta atmosfera towarzysząca bohaterom nasuwa z kolei skojarzenia z filmami noir.

Pierwszy tom – „Cień wiatru” – ukazał się w 2001 roku i błyskawicznie podbił rynek hiszpańskojęzyczny. Książka ukazała się w przeszło 40 krajach i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Łącznie sprzedała się w liczbie ponad 15 milionów egzemplarzy i figuruje na liście najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Na pierwszych stronach poznajemy Daniela Sempere, młodego chłopaka z Barcelony, syna bibliotekarza. Pewnego dnia, ojciec zabiera syna na tytułowy cmentarz, gdzie ukryto setki książek, albumów i katalogów. Daniel może wybrać tylko jedną pozycję, którą może zabrać ze sobą. Jego wybór pada na „Cień wiatru” autorstwa Juliana Caraxa. Powieść tak bardzo podoba się chłopcu, że postanawia odszukać inne książki Caraxa. Niestety okazuje się, że przed chłopcem karkołomne zadanie, bowiem wszystkie powieści Caraxa zostały spalone, a wokół pisarza krąży wielka tajemnica. Poszukiwania książek przyniosą chłopakowi wiele nieszczęść i niebezpieczeństw, przez co będzie musiał dojrzeć wcześniej niż planował.

Siedem lat później, w 2008 roku, ukazała się kontynuacja „Cienia wiatru” pt. „Gra anioła”. Tym razem fabuła skupia się wokół postaci pisarza, który w mrocznej i niepokojącej Barcelonie lat dwudziestych XX wieku otrzymuje nietypową ofertę od tajemniczego wydawcy. Ma napisać książkę, jakiej jeszcze nie było. W zamian mężczyzna obiecuje mu fortunę. W 2011 roku premierę miał trzeci tom serii pt. „Więzień nieba”. W centrum wydarzeń znajduje się Fermin i jego skomplikowana przeszłość. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.

Ostatnim, a zarazem największym objętościowo tomem Cmentarza Zapomnianych Książek jest „Labirynt Duchów” – powieść, na którą czytelnicy musieli czekać blisko dziesięć lat. Jedno jest pewne – było warto! W „Labiryncie duchów” Zafón kontynuuje eksplorowanie mrocznych zakątków Barcelony. Przywołuje miejskie legendy, zagląda do lokalnych sklepików, szkicuje portrety ważnych Katalończyków i przede wszystkim, pisze o małych księgarniach. W odróżnieniu od poprzednich części, sporo wątków przenosi się do stolicy Hiszpanii – Madrytu. Wszystko wiąże się z poruszanymi w książce wątkami historycznymi – losy bohaterów znanych z poprzednich części zostają naznaczone wpływem dyktatury generała Franco. W „Labiryncie duchów” Zafón wyjaśnia wiele wątków rozpoczętych w poprzednich częściach, przez co nie polecamy czytania tej powieści w pierwszej kolejności.

Trylogia Mgły

Przed napisaniem „Cmentarza Zapomnianych Książek“ Zafón tworzył książki dedykowane głównie starszej młodzieży. „Trylogia Mgły” składa się z trzech osobnych historii, które łączy kilka wspólnych cech – charakteryzują się gęstą atmosferą oraz elementami nadprzyrodzonymi. Świat we wszystkich trzech powieściach zasnuty jest mgłą, a granica między snem a jawą bezustannie się zaciera. W 1993 roku ukazała się pierwsza część pt. „Książę Mgły”. To opowieść o rodzinie Carverów, a konkretnie trójce dzieci, które wraz z rodzicami wprowadzają się do niewielkiego miasteczka rybackiego. Ich nowym domem staje się posiadłość rodziny, w której jedno z dzieci utonęło w morzu. Od momentu przeprowadzki, w domu i w jego pobliżu zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Posągi wydają się bardziej tajemnicze niż zawsze, ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a na młodych Carverów czekają historie o Księciu Mgły.

W „Pałacu Północy” Zafón przenosi czytelników do Indii, konkretnie do Kalkuty. Głównym bohaterem jest nastoletni Ben, który po wyjściu z sierocińca mierzy się z nowym życiem. W ostatni dzień pobytu w domu dziecka zaprasza swoją koleżankę Sheere na zebranie tajnego stowarzyszenia, którego jest członkiem i jednym z założycieli. Podczas meetingu dziewczyna dzieli się z uczestnikami opowieścią o swojej rodzinie. Nowo poznani znajomi postanawiają pomóc rozwikłać jej zagadkową historię. To punkt wyjścia do fascynującej, pędzącej niczym pociąg widmo opowieści o sekretach Kalkuty.

„Światła września” to ostatnia część Trylogii mgły, horror, w którym roi się od przerażających mechanicznych zabawek. Do posiadłości Lazarusa Janna, posiadacza fabryki zabawek, wprowadza się wdowa z dwójką dzieci. Niestety po śmierci męża brakuje jej pieniędzy na utrzymanie dojrzewających dzieci. W trakcie pierwszych dni pobytu w Sauvelle w Normandii młodzi ludzie poznają całą załogę, która pracuje przy produkcji zabawek u Lazarusa. Po pewnym czasie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a pracująca w rezydencji kucharka zostaje znaleziona martwa. Nastolatkowie będą starać się rozwikłać zagadkę jej śmierci.

Marina

Wydana w 1999 roku „Marina” to jedyna pozycja autorstwa Zafóna nie związana z żadnym cyklem. Można powiedzieć, że to wypadkowa wrażeń, jakie czytelnik może wyciągnąć z „Cmentarza Zapomnianych Książek” i „Trylogii Mgły”. Powieść z pogranicza literatury dla młodzieży i dorosłych. Nie trudno się domyślić, że jej akcja rozgrywa się w Barcelonie – po raz kolejny jest to mroczny, pełen tajemnic, obraz ukochanego miasta Zafóna. To opowieść o piętnastoletnim Oscarze, który na tydzień znika z internatu, w którym mieszka. Na dworcu kolejowym odnajduje go policja. Od tej pory rozpoczyna się opowieść chłopca o tym, co działo się przez poprzednie siedem dni.

Książki autorstwa Carlosa Ruiz Zafóna w formie elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!