Charles Perrault Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Perrault Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Charles Perrault urodził się w 1628 roku. To francuski pisarz, urzędnik, autor baśni. Był jednym z uczestników konfliktu starożytników z nowożytnikami. Współcześnie znany jest z napisania „Bajek Babci Gąski”. To zbiór bajek i baśni, w którym znajdują się takie dzieła jak „Kot w butach”, „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Wróżki” czy „Paluszek”. Perrault zajmował się również pisaniem krytyki literackiej, rozpraw na temat religii oraz twórczości burleskowej.

Charles Perrault pochodził z wielodzietnej rodziny członka paryskiego parlamentu. Od najmłodszych lat uczył się w dobrych szkołach, a w wyniku sporu z nauczycielem filozofii otrzymał nauczanie indywidualne. W wieku dwudziestu trzech lat Perrault zaliczył egzamin z prawa cywilnego i rzymskiego. Wówczas otrzymał licencję adwokacką. Niestety Perrault krótko pracował w zawodzie. Poprowadził zaledwie kilka spraw, a następne dziesięć lat poświęcił na pomoc bratu Pierre’owi, który piastował funkcję głównego poborcy podatków w stolicy Francji.

Dorobek literacki Charlesa Perrault

Perrault bardzo wcześnie zaczął swoje próby literackie. W czasie, gdy uczył się indywidualnie, pisał z braćmi utwory burleskowe. Wśród nich była wariacja na temat „Eneidy” Wergiliusza. W 1653 roku ukazał się burleskowy poemat, który tym razem był oparty na „Metamorfozach” Owidiusza. Dzięki temu, że Charles służył wysoko postawionemu bratu, mógł obracać się w najwyższych sferach paryskich. Pojawiając się na salonach, Charles miał okazję poznać wielu wybitnych artystów epoki.

W tamtym czasie Perrault zaczął pisać teksty pochwalne wobec władzy. Twórczość pisarza skupiła na nim uwagę kardynała Mazariniego, pierwszego ministra Francji. Po śmierci kapłana twórczość Charlesa docenił również nowy minister finansów Jean Baptiste Colbert.

Dzięki znajomościom w środowisku władzy Perrault otrzymał wiele ważnych funkcji, które pozwoliły mu żyć na wysokim poziomie. Pracował m.in. przy budowie Wersalu oraz powstawaniu Luwru. Przez wiele lat Perrault pisał polemiki, teksty okolicznościowe oraz krytyczno literackie. Dzięki wstawiennictwu Colberta Perrault został członkiem Akademii Francuskiej. Wówczas zaangażował się w spór akademicki, którego tematem było odrzucenie prymatu kultury antycznej w literaturze współczesnej, głównie francuskiej. Pisarz twierdził, że literatura powinna czerpać ze współczesności i rodzimej tradycji. Dzięki temu będzie w stanie odpowiadać współczesnym problemom. Perrault był przeciwnikiem ciągłego naśladownictwa antyku. Spór doprowadził do wielu rozłamów w środowisku francuskich literaturoznawców. W tym czasie Perrault wydawał nie tylko opasłe tomy tekstów chwalących władzę i podejmujących jego postulaty związane z literaturą. W 1686 roku swoją premierę miał jego epos chrześcijański pt. „Saint Paulin, Eveque de Nole“. Niestety próby czasu nie przetrwały jego teksty sławiące króla, ministrów i wielką Francję.

W 1697 roku ukazało się dziś najbardziej znane dzieło Perraulta, czyli zbiór „Bajek Babci Gąski”. Do dziś kontrowersje wzbudza kwestia autorstwa baśni, o których mówi się „baśnie Perraulta”. Autor przyznał się do napisania jedynie wierszowanej baśni pt. „Ośla Skórka”. Według niektórych źródeł autorem kilku bajek może być syn Charlesa – Pierre Perrault Darmancour.

Niezależnie od kontrowersji, współcześnie Charlesa Perraulta uznaje się za pisarza, który napisał, bądź na podstawie krążących legend i bajek opracował takie baśnie jak „Kot w butach”, „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna”, „Wróżki” czy „Paluszek”. To uniwersalne opowieści znane i czytane dzieciom na całym świecie. To opowieści, które inspirują od setek lat. Na ich podstawie powstała trudna do policzenia ilość adaptacji – sztuk teatralnych, filmów, bajek animowanych, gier.

Jednym z najlepszych przykładów współczesnego inspirowania się bajkami Perraulta jest film „Shrek” produkcji DreamWorks. Tytułowy bohater spotyka na swojej drodze postaci znane z wielu bajek francuskiego pisarza jak Kot w butach, Śpiąca Królewna czy Wróżki. Po bajki Perraulta bardzo chętnie sięgało też studio Disneya, które stworzyło wiele adaptacji jego dzieł z „Kopciuszkiem” i „Piękną i Bestią” na czele.

Charles Perrault zmarł 16 maja 1703 r. w Paryżu.

Książki Charlesa Perraulta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele dzieł Charlesa Perraulta we wszystkich formatach (papierowa, ebook, audiobook). Dostępne są zarówno pojedyncze bajki i baśni („Kopciuszek”, „Tomcio Paluszek”, „Śpiąca Królewna”, „Piękna i Bestia”), jak i zbiory – „Bajki”, „Złota księga bajek” czy „Baśnie dla dzieci”.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.