Charlotte Bronte Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziwne losy Jane Eyre, Ebook | Charlotte Bronte

    Ekskluzywna edycja oprawiona w delikatną gładką tkaninę o właściwościach jedwabiu. Dziwne losy Jane Eyre ukazały się po raz pierwszy w październiku 1847 roku i stały się wielkim sukcesem wydawniczym. Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacją psychologiczną oraz nastrojem tajemnicy i grozy. Osierocona dziewczyna podejmuje pracę nauczycielki w posiadłości Edwarda Fairfaxa ...

Charlotte Bronte Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Charlotte Brontë urodziła się w 1816 roku. To brytyjska poetka i pisarka, najstarsza z piszących powieści sióstr Brontë (obok Emily i Anne). Jest autorką powieści „Shirley”, „Dziwne losy Jane Eyre” i „Villette”, zaliczanych do największych klasyków literatury brytyjskiej.

Życiorys Charlotte Brontë

Charlotte pochodziła z wielodzietnej rodziny pastora, który prowadził probostwo w Haworth. Charlotte miała cztery siostry i jednego brata. Dzieci straciły matkę w bardzo młodym wieku, kobieta bowiem zmarła na nowotwór w 1821 roku. W sierpniu 1824 roku Charlotte wraz z trzema swoimi siostrami – Emily, Marią oraz Elizabeth – zostały wysłane do specjalnej szkoły dla córek pastorów. Fatalne warunki panujące w placówce miały katastrofalny wpływ na zdrowie i rozwój fizyczny dziewczynek. Krótko po tym, jak ojciec zabrał dzieci ze szkoły, dwie z sióstr zmarły na gruźlicę.

Charlotte już od wczesnych lat dzieciństw pisała ze swoim bratem Branwellem krótkie opowieści, których fabuła rozgrywała się w mitycznej krainie Angriii. W 1842 roku Charlotte i jej siostra Emily wyjechały do Brukseli. Na miejscu uczęszczały do szkoły z internatem prowadzonej przez małżeństwo Constantina i Claire Hegerów. W zamian za wyżywienie i naukę Charlotte udzielała lekcji języka angielskiego, a Emily uczyła muzyki. Pobyt w szkole Hegera przerwała śmierć ich ciotki Elizabeth Branwell, która sprawowała opiekę nad rodzeństwem Brontë. Charlotte przebywała w Belgii, z krótką przerwą, do 1845 roku. Doświadczenia z mieszkania w Brukseli wykorzystała w dwóch swoich powieściach – „Profesor” i „Villette”.

Po kilku latach spędzonych w Belgii, Brontë wróciła do Anglii. W czerwcu 1854 roku Charlotte wzięła ślub z Arthurem Bell Nichollsem, który pełnił funkcję wikariusza parafii jej taty. Niedługo po ślubie pisarka zaszła w ciążę. Charlotte Brontë zmarła 31 marca 1855 roku. Według oficjalnych danych bezpośrednią przyczyną śmierci była gruźlica. Wielu biografów twierdzi jednak, że zgon nastąpił w wyniku odwodnienia organizmu spowodowanego nadmiernymi wymiotami.

Jane Eyre

Pierwsza powieść Charlotte Bronte ukazała się w 1847 roku. „Dziwne losy Jane Eyre” to ponadczasowa opowieść o sierocie wychowywanej przez żonę jej wuja. Jane Eyre bardzo źle się żyje w zastępczej rodzinie, która jej nienawidzi. Tytułowa bohaterka jest również narratorką powieści. Jane w wieku lat 10 trafia do Zakładu Lowood, gdzie spędza kolejne osiem lat. Ostatnie dwa lata pełni funkcję nauczycielki. Następnie kobieta podejmuje decyzje o zmianie zawodu – w gazecie zamieszcza ogłoszenie, że szuka pracy jako guwernantka. Jane dostaje pracę w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera i zostaje nauczycielką Adèle, córki dawnej kochanki właściciela domu. Gdy Jane Eyre ma wyjść za pana Rochestera, okazuje się, że jego żona nadal żyje, na dodatek jest obłąkana. Jane Eyre po raz kolejny postanawia zacząć swoje życie na nowo – kobieta opuszcza posiadłość Rochestera i wyrusza przed siebie.

W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Charlotte Brontë pozmieniała nazwy miejsc i szkół, do których uczęszczała i które odwiedzała główna bohaterka. Biografowie bez problemu jednak rozszyfrowali wiele ukrytych w powieści wątków, które autorka bezpośrednio zaczerpnęła ze swojego życia. Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” była ogromnym sukcesem komercyjnym. Po latach książka doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Shirley

W 1849 roku ukazała się kolejna powieść Brontë pt. „Shirley”. Tym razem brytyjska pisarka opisała historię Roberta Moore’a, młodego przedsiębiorcy, który ściąga do swojej fabryki nowoczesne maszyny. Nie podoba się to lokalnej społeczności – mężczyzna liczy się z tym, że mieszkańcy okolicy mogą przeprowadzić zamach na jego życie. Jedynym ratunkiem przed upadkiem może okazać się dla niego poślubienie bogatej Shirley Keeldar. Oboje żywią jednak uczucia do innych. Moore kocha się w nieśmiałej i zależnej od rodziny Caroline, a Shirley najchętniej spotykałaby się z Louisem. Ten jest jednak od niej znacznie biedniejszy. „Shirley” to opowieść o konfliktach klas, płci i pokoleń, które przeżerają społeczeństwo północnej Anglii.

Villette

Za życia pisarki ukazała się jeszcze jedna powieść, „Villette”, która miała swoją premierę w 1853 roku. To kolejna książka, w której bardzo silnie wybrzmiewają wątki autobiograficzne. Pod nazwą Villette kryje się bowiem Bruksela, gdzie w latach 40. XIX wieku Bronte przeżywała zabronioną miłość do żonatego Constantina Hégera.

Bohaterka powieści – Lucy Snowe – nie ma w Anglii żadnych szans na godną przyszłość. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy we własne ręce. W tym celu wyrusza do Europy. Tam trafia na pensję dla dziewcząt, zlokalizowaną w budynku dawnego klasztoru. Początkowo wiedzie spokojne życie jako nauczycielka języka angielskiego. W końcu jednak dostrzega, że jest ciągle obserwowana. To odkrycie doprowadzi ją do przeżyć z pogranicza świata rzeczywistego i duchowego.

Pozostałe książki

Charlotte Brontë przed swoją przedwczesną śmiercią nie zdążyła wydać powieści „Profesor”. Co ciekawe, dzieło było niemal ukończone jeszcze przed wydaniem „Dziwnych losów Jane Eyre”. W bibliografii autorki można wyróżnić jeszcze „Niedokończone opowieści” – zbiór czterech utworów, których autorka nie zdążyła ukończyć.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również książki poświęcone Charlotte Bronte, jej twórczości oraz jej siostrom. Pierwszą z nich jest książka Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pt. „Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte”. Kolejną jest biografia pisarki – „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elizabeth Gaskell. W trzeciej z nich, najbardziej kontrowersyjnej, Eryk Ostrowski wysuwa tezę, że autorką wszystkich dzieł sióstr Brontë była Charlotte. Autor książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” sugeruje, że Charlotte przypisała autorstwo kilku powieści młodszym siostrom, aby zapewnić im godną egzystencję na wypadek śmierci ojca. Ostrowski bazuje przede wszystkim na analizie i budowie tekstów utworów Charlotte i tych napisanych rzekomo przez Anne i Emily.

Książki Charlotte Brontë w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlotte Brontë we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.