Charlotte Bronte Nauka języków obcych - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziwne losy Jane Eyre, Ebook | Charlotte Bronte

    Ekskluzywna edycja oprawiona w delikatną gładką tkaninę o właściwościach jedwabiu. Dziwne losy Jane Eyre ukazały się po raz pierwszy w październiku 1847 roku i stały się wielkim sukcesem wydawniczym. Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacją psychologiczną oraz nastrojem tajemnicy i grozy. Osierocona dziewczyna podejmuje pracę nauczycielki w posiadłości Edwarda Fairfaxa ...

    Promocja
    okładka Jane Eyre, Audiobook | Charlotte Bronte

    Angielski dla początkujących Macmillan Readers: beginner level A classic love story which was first published in 1847. Numerous plays, films and television adaptations have been made of this great novel. Jane works as a governess in the house of the mysterious Mr Rochester. Despite some misgivings, they fall in love. But Mr Rochester has a terrible secret from his past. Klasyczna powieść love story, która po raz pierwszy ukazała się w 1847 roku. Jane Eyre jest sierotą, wyc...

Charlotte Bronte Nauka języków obcych - książki, ebooki i audiobooki

Charlotte Brontë urodziła się w 1816 roku. To brytyjska poetka i pisarka, najstarsza z piszących powieści sióstr Brontë (obok Emily i Anne). Jest autorką powieści „Shirley”, „Dziwne losy Jane Eyre” i „Villette”, zaliczanych do największych klasyków literatury brytyjskiej.

Życiorys Charlotte Brontë

Charlotte pochodziła z wielodzietnej rodziny pastora, który prowadził probostwo w Haworth. Charlotte miała cztery siostry i jednego brata. Dzieci straciły matkę w bardzo młodym wieku, kobieta bowiem zmarła na nowotwór w 1821 roku. W sierpniu 1824 roku Charlotte wraz z trzema swoimi siostrami – Emily, Marią oraz Elizabeth – zostały wysłane do specjalnej szkoły dla córek pastorów. Fatalne warunki panujące w placówce miały katastrofalny wpływ na zdrowie i rozwój fizyczny dziewczynek. Krótko po tym, jak ojciec zabrał dzieci ze szkoły, dwie z sióstr zmarły na gruźlicę.

Charlotte już od wczesnych lat dzieciństw pisała ze swoim bratem Branwellem krótkie opowieści, których fabuła rozgrywała się w mitycznej krainie Angriii. W 1842 roku Charlotte i jej siostra Emily wyjechały do Brukseli. Na miejscu uczęszczały do szkoły z internatem prowadzonej przez małżeństwo Constantina i Claire Hegerów. W zamian za wyżywienie i naukę Charlotte udzielała lekcji języka angielskiego, a Emily uczyła muzyki. Pobyt w szkole Hegera przerwała śmierć ich ciotki Elizabeth Branwell, która sprawowała opiekę nad rodzeństwem Brontë. Charlotte przebywała w Belgii, z krótką przerwą, do 1845 roku. Doświadczenia z mieszkania w Brukseli wykorzystała w dwóch swoich powieściach – „Profesor” i „Villette”.

Po kilku latach spędzonych w Belgii, Brontë wróciła do Anglii. W czerwcu 1854 roku Charlotte wzięła ślub z Arthurem Bell Nichollsem, który pełnił funkcję wikariusza parafii jej taty. Niedługo po ślubie pisarka zaszła w ciążę. Charlotte Brontë zmarła 31 marca 1855 roku. Według oficjalnych danych bezpośrednią przyczyną śmierci była gruźlica. Wielu biografów twierdzi jednak, że zgon nastąpił w wyniku odwodnienia organizmu spowodowanego nadmiernymi wymiotami.

Jane Eyre

Pierwsza powieść Charlotte Bronte ukazała się w 1847 roku. „Dziwne losy Jane Eyre” to ponadczasowa opowieść o sierocie wychowywanej przez żonę jej wuja. Jane Eyre bardzo źle się żyje w zastępczej rodzinie, która jej nienawidzi. Tytułowa bohaterka jest również narratorką powieści. Jane w wieku lat 10 trafia do Zakładu Lowood, gdzie spędza kolejne osiem lat. Ostatnie dwa lata pełni funkcję nauczycielki. Następnie kobieta podejmuje decyzje o zmianie zawodu – w gazecie zamieszcza ogłoszenie, że szuka pracy jako guwernantka. Jane dostaje pracę w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera i zostaje nauczycielką Adèle, córki dawnej kochanki właściciela domu. Gdy Jane Eyre ma wyjść za pana Rochestera, okazuje się, że jego żona nadal żyje, na dodatek jest obłąkana. Jane Eyre po raz kolejny postanawia zacząć swoje życie na nowo – kobieta opuszcza posiadłość Rochestera i wyrusza przed siebie.

W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Charlotte Brontë pozmieniała nazwy miejsc i szkół, do których uczęszczała i które odwiedzała główna bohaterka. Biografowie bez problemu jednak rozszyfrowali wiele ukrytych w powieści wątków, które autorka bezpośrednio zaczerpnęła ze swojego życia. Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” była ogromnym sukcesem komercyjnym. Po latach książka doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Shirley

W 1849 roku ukazała się kolejna powieść Brontë pt. „Shirley”. Tym razem brytyjska pisarka opisała historię Roberta Moore’a, młodego przedsiębiorcy, który ściąga do swojej fabryki nowoczesne maszyny. Nie podoba się to lokalnej społeczności – mężczyzna liczy się z tym, że mieszkańcy okolicy mogą przeprowadzić zamach na jego życie. Jedynym ratunkiem przed upadkiem może okazać się dla niego poślubienie bogatej Shirley Keeldar. Oboje żywią jednak uczucia do innych. Moore kocha się w nieśmiałej i zależnej od rodziny Caroline, a Shirley najchętniej spotykałaby się z Louisem. Ten jest jednak od niej znacznie biedniejszy. „Shirley” to opowieść o konfliktach klas, płci i pokoleń, które przeżerają społeczeństwo północnej Anglii.

Villette

Za życia pisarki ukazała się jeszcze jedna powieść, „Villette”, która miała swoją premierę w 1853 roku. To kolejna książka, w której bardzo silnie wybrzmiewają wątki autobiograficzne. Pod nazwą Villette kryje się bowiem Bruksela, gdzie w latach 40. XIX wieku Bronte przeżywała zabronioną miłość do żonatego Constantina Hégera.

Bohaterka powieści – Lucy Snowe – nie ma w Anglii żadnych szans na godną przyszłość. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy we własne ręce. W tym celu wyrusza do Europy. Tam trafia na pensję dla dziewcząt, zlokalizowaną w budynku dawnego klasztoru. Początkowo wiedzie spokojne życie jako nauczycielka języka angielskiego. W końcu jednak dostrzega, że jest ciągle obserwowana. To odkrycie doprowadzi ją do przeżyć z pogranicza świata rzeczywistego i duchowego.

Pozostałe książki

Charlotte Brontë przed swoją przedwczesną śmiercią nie zdążyła wydać powieści „Profesor”. Co ciekawe, dzieło było niemal ukończone jeszcze przed wydaniem „Dziwnych losów Jane Eyre”. W bibliografii autorki można wyróżnić jeszcze „Niedokończone opowieści” – zbiór czterech utworów, których autorka nie zdążyła ukończyć.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również książki poświęcone Charlotte Bronte, jej twórczości oraz jej siostrom. Pierwszą z nich jest książka Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pt. „Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte”. Kolejną jest biografia pisarki – „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elizabeth Gaskell. W trzeciej z nich, najbardziej kontrowersyjnej, Eryk Ostrowski wysuwa tezę, że autorką wszystkich dzieł sióstr Brontë była Charlotte. Autor książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” sugeruje, że Charlotte przypisała autorstwo kilku powieści młodszym siostrom, aby zapewnić im godną egzystencję na wypadek śmierci ojca. Ostrowski bazuje przede wszystkim na analizie i budowie tekstów utworów Charlotte i tych napisanych rzekomo przez Anne i Emily.

Książki Charlotte Brontë w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlotte Brontë we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Nauka języków obcych

W kategorii tej zawarte są podręczniki, słowniki, rozmówki, pomoce naukowe, a także repetytoria służące do nauki języków obcych. Znajdziemy tutaj publikacje wydawnictw specjalizujących się w tworzeniu kursów do nauki języków obcych – jak wydawnictwo Lingo, którego oferta powstaje w oparciu o międzynarodowe standardy i klasyfikacje. Najwięcej książek poświęconych jest nauce języka angielskiego, ale znaleźć tu możemy również pomoce do nauki języków niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, japońskiego czy łaciny. W kategorii „Nauka języków” znajdują się nie tylko tradycyjne podręczniki, ale także kursy specjalnie przygotowane dla seniorów czy dzieci, a także kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Możemy tu również odnaleźć rozmówki i słowniki specjalne, np. „Angielski w pracy i biznesie”, „Słownik synonimów języka niemieckiego”, „Idiomy języka angielskiego”, „Biblia polsko-angielska”, „Angielski u lekarza” czy „Słownik dla pielęgniarek i personelu medycznego polsko-angielski, angielsko-polski”. Ciekawą alternatywę dla nauki języka angielskiego proponuje wydawnictwo Poltex. Oferują oni teksty klasyki literatury światowej przygotowane w taki sposób, by pomóc w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnemu słuchaniu tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. W ich ofercie znajdują się takie kanoniczne utwory jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a.