Colson Whitehead Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Colson Whitehead Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Colson Whitehead to amerykański pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, a także National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Jest autorem znakomicie przyjętej przez krytykę powieści „Kolej podziemna”. W 2017 roku magazyn „Time” wyróżnił Whiteheada wśród stu najbardziej wpływowych ludzi. Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, gdzie studiował literaturę angielską.

Kolej podziemna

2017 rok w światowej literaturze zdominowany został przez Colsona Whiteheada. Za swoją powieść „Kolej podziemna” otrzymał dwie prestiżowe amerykańskie nagrody literackie – Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka oraz National Book Award. Ponadto został wyróżniony w plebiscycie największego portalu społecznościowego poświęconego literaturze – Goodreads. Na podstawie powieści ma powstać również serial telewizyjny.

Tytułowa kolej podziemna to system kryjówek, kolei, dróg, farm i domów – środków, które miały umożliwić czarnym niewolnikom ucieczkę do Kanady, Meksyku lub stanów, w których zniesione zostało niewolnictwo. W projekt zaangażowanych było wielu białych abolicjonistów, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko opowieść o niewolnictwie, ale też o nadziei i pomocy niesionych niezależnie od panujących warunków.

Miedziaki - druga, najbardziej znana powieść Colsona Whiteheada

Akcja drugiej najbardziej znanej powieści Whiteheda pt. „Miedziaki” rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku. Jej fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopaków skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, jest na dobrej drodze, by dostać się do college’u dla Afroamerykanów. W jego sercu brzmią słowa Martina Luthera Kinga. Niestety jeden błąd diametralnie zmienia jego życie – chłopak trafia do zakładu poprawczego zwanego „Miedziakiem”. Przebywający tam chłopcy poddawani są „fizycznemu, intelektualnemu i moralnemu kształtowaniu”. Na miejscu okazuje się jednak, że kadra bije wychowanków „Miedziaka”, uczniowie są wykorzystywani seksualnie, zmuszani do kradzieży i korupcji. Kto zdecyduje się na opór, przepada bez słuchu. Opisany przez Whiteheada ośrodek istniał naprawdę. Przez ponad 110 lat przeszło przez niego tysiące wychowanków, których panujące w „Miedziaku” potworne warunki złamały i zmieniły na zawsze.

Książki Colsona Whiteheada w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Whiteheada: „Miedziaki” i „Kolej podziemna” – obie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.