Colson Whitehead Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Colson Whitehead Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Colson Whitehead to amerykański pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, a także National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Jest autorem znakomicie przyjętej przez krytykę powieści „Kolej podziemna”. W 2017 roku magazyn „Time” wyróżnił Whiteheada wśród stu najbardziej wpływowych ludzi. Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, gdzie studiował literaturę angielską.

Kolej podziemna

2017 rok w światowej literaturze zdominowany został przez Colsona Whiteheada. Za swoją powieść „Kolej podziemna” otrzymał dwie prestiżowe amerykańskie nagrody literackie – Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka oraz National Book Award. Ponadto został wyróżniony w plebiscycie największego portalu społecznościowego poświęconego literaturze – Goodreads. Na podstawie powieści ma powstać również serial telewizyjny.

Tytułowa kolej podziemna to system kryjówek, kolei, dróg, farm i domów – środków, które miały umożliwić czarnym niewolnikom ucieczkę do Kanady, Meksyku lub stanów, w których zniesione zostało niewolnictwo. W projekt zaangażowanych było wielu białych abolicjonistów, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko opowieść o niewolnictwie, ale też o nadziei i pomocy niesionych niezależnie od panujących warunków.

Miedziaki - druga, najbardziej znana powieść Colsona Whiteheada

Akcja drugiej najbardziej znanej powieści Whiteheda pt. „Miedziaki” rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku. Jej fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopaków skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, jest na dobrej drodze, by dostać się do college’u dla Afroamerykanów. W jego sercu brzmią słowa Martina Luthera Kinga. Niestety jeden błąd diametralnie zmienia jego życie – chłopak trafia do zakładu poprawczego zwanego „Miedziakiem”. Przebywający tam chłopcy poddawani są „fizycznemu, intelektualnemu i moralnemu kształtowaniu”. Na miejscu okazuje się jednak, że kadra bije wychowanków „Miedziaka”, uczniowie są wykorzystywani seksualnie, zmuszani do kradzieży i korupcji. Kto zdecyduje się na opór, przepada bez słuchu. Opisany przez Whiteheada ośrodek istniał naprawdę. Przez ponad 110 lat przeszło przez niego tysiące wychowanków, których panujące w „Miedziaku” potworne warunki złamały i zmieniły na zawsze.

Książki Colsona Whiteheada w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Whiteheada: „Miedziaki” i „Kolej podziemna” – obie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.