Colson Whitehead Książki - oprawa pocket

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Colson Whitehead Książki - oprawa pocket

Colson Whitehead to amerykański pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, a także National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Jest autorem znakomicie przyjętej przez krytykę powieści „Kolej podziemna”. W 2017 roku magazyn „Time” wyróżnił Whiteheada wśród stu najbardziej wpływowych ludzi. Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, gdzie studiował literaturę angielską.

Kolej podziemna

2017 rok w światowej literaturze zdominowany został przez Colsona Whiteheada. Za swoją powieść „Kolej podziemna” otrzymał dwie prestiżowe amerykańskie nagrody literackie – Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka oraz National Book Award. Ponadto został wyróżniony w plebiscycie największego portalu społecznościowego poświęconego literaturze – Goodreads. Na podstawie powieści ma powstać również serial telewizyjny.

Tytułowa kolej podziemna to system kryjówek, kolei, dróg, farm i domów – środków, które miały umożliwić czarnym niewolnikom ucieczkę do Kanady, Meksyku lub stanów, w których zniesione zostało niewolnictwo. W projekt zaangażowanych było wielu białych abolicjonistów, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko opowieść o niewolnictwie, ale też o nadziei i pomocy niesionych niezależnie od panujących warunków.

Miedziaki - druga, najbardziej znana powieść Colsona Whiteheada

Akcja drugiej najbardziej znanej powieści Whiteheda pt. „Miedziaki” rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku. Jej fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopaków skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, jest na dobrej drodze, by dostać się do college’u dla Afroamerykanów. W jego sercu brzmią słowa Martina Luthera Kinga. Niestety jeden błąd diametralnie zmienia jego życie – chłopak trafia do zakładu poprawczego zwanego „Miedziakiem”. Przebywający tam chłopcy poddawani są „fizycznemu, intelektualnemu i moralnemu kształtowaniu”. Na miejscu okazuje się jednak, że kadra bije wychowanków „Miedziaka”, uczniowie są wykorzystywani seksualnie, zmuszani do kradzieży i korupcji. Kto zdecyduje się na opór, przepada bez słuchu. Opisany przez Whiteheada ośrodek istniał naprawdę. Przez ponad 110 lat przeszło przez niego tysiące wychowanków, których panujące w „Miedziaku” potworne warunki złamały i zmieniły na zawsze.

Książki Colsona Whiteheada w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Whiteheada: „Miedziaki” i „Kolej podziemna” – obie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.