Cyprian Kamil Norwid Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Milczenie, Ebook | Cyprian Kamil Norwid

    “Milczenie” to utwór Cypriana Kamila Norwida, polskiego poety, prozaika i dramatopisarza. Często jest on uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.“Milczenie” to rozprawa Cypriana Kamila Norwida o charakterze filozoficznym i literackim, napisana około 1882 roku. Autor ukazuje swoją opinię na temat niechęci ludzi jemu współczesnych wobec zagadnień filozofii. Wierzy, że jest ona w stanie "uczynić człowieka moralnie szczęśliwym"....

    Promocja
    okładka O sztuce, Ebook | Cyprian Kamil Norwid

    “O sztuce” to utwór Cypriana Kamila Norwida, polskiego poety, prozaika i dramatopisarza. Często jest on uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.“Pisać o Sztuce dla narodu, który ani muzeów ani pomników, właściwie mówiąc nie ma; pisać dla publiczności która zaledwo biernie albo wypadkowo obznajmiona jest z tym przedmiotem; jest to nie pisać o Sztuce, ale objawić ją. Niemniej — pisać o sztuce dla Polaków i po polsku w chwili, kiedy bardzo...

Cyprian Kamil Norwid Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Cyprian Kamil Norwid, a właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór, był polskim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem, a także filozofem. Uznawany jest za jednego czterech największych polskich poetów okresu romantyzmu, choć wielu specjalistów zalicza twórczość Norwida raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Większość swojego życia poeta spędził za granicą, żyjąc w biedzie. Jego dzieła, niezrozumiałe dla większości mu współczesnych, zostały ponownie odkryte i upowszechnione w okresie Młodej Polski (głównie dzięki Zenonowi Przesmyckiemu-Miriamowi, a także młodemu Władysławowi Reymontowi).

Cyprian Kamil Norwid - biografia

Cyprian Norwid urodził się 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach, mazowieckiej wsi w majątku matki Ludwiki ze Zdzieborskich, która była trzecią żoną Jana Norwida. Zmarła ona, kiedy Cyprian miał zaledwie cztery lata, a dekadę później osierocił go także ojciec. Cyprian wychowywał się od śmierci matki w 1825 roku u prababki Hilarii z Buynów Sobieskiej. Tak, Norwid był krewnym króla Jana III Sobieskiego. Kiedy w 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe, przyszły poeta uczył się w warszawskim gimnazjum - przerwał jednak naukę i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Po raz pierwszy wkroczył w środowisko literackie dzięki grupie autorów skupionych wokół “Piśmiennictwa krajowego”, czasopisma redagowanego przez Hipolita Skimborowicza. Norwid zadebiutował na jego ramach w 1840 roku wierszem “Mój ostatni sonet”.

Cyprian Kamil Norwid - Emigracja

W 1842 roku Cyprian Kamil Norwid wyruszył w podróż po Europie. Najpierw zatrzymał się w Dreźnie, a następnie znalazł się w Wenecji i Florencji. Gdy w 1844 roku przebywał w Rzymie, narzeczona zerwała z nim zaręczyny. Wtedy Norwid poznał Marię z Nesselrodów Kalergis, która pozostała jego wielką nieszczęśliwą miłością. Był to także okres, kiedy pogorszyło się zdrowie pisarza.

Później Norwid pojawił się w Berlinie, gdzie nawiązał liczne kontakty towarzyskie, artystyczne i polityczne. W 1846 roku został aresztowany i zmuszony do wyjazdu z Prus, udał się więc do Brukseli. Czas Wiosny ludów poeta spędził znów w Rzymie - to tam spotkał między innymi Adama Mickiewicza czy Zygmunta Krasińskiego. Z tym ostatnim bronił zresztą w czasie rewolucji w Wiecznym Mieście zagrożonego papieża Piusa IX. Z kolei w czasie pobytu w Paryżu w latach 1849-1852 Norwid poznał Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, jak również Turgieniewa i Aleksandra Hercena. Sam poeta był wtedy w trudnej sytuacji - zawód miłosny, problemy materialne, nieprzyjazna krytyka i nieporozumienia na tle politycznym sprawiały, że żył w biedzie, a jego zdrowie się pogarszało. W związku z tym postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych - 12 lutego 1853 roku statek “Margaret Evans” dopłynął do Nowego Jorku, gdzie Norwidowi udało się znaleźć pracę w pracowni graficznej. Gdy jednak jesienią dowiedział się o wybuchu wojny krymskiej, zaczął organizować powrót do Europy.

Cyprian Kamil Norwid - Powrót do Europy

Cyprian Kamil Norwid powrócił na Stary Kontynent w czerwcu 1854 roku. Zamieszkał w Londynie, gdzie utrzymywał się z różnych prac artystyczno-rzemieślniczych, a później wyjechał do Paryża. Wtedy udało mu się opublikować kilka utworów, które spotkały się z bardziej przychylnym odbiorem. Wybuch powstania styczniowego w 1863 roku całkowicie pochłonął Norwida. Ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć w nim udziału, starał się jednak zrobić wszystko, by wesprzeć powstańców.

Późniejsze lata życia nie były dla poety łaskawe. Tom “Vade-mecum” ukończył w 1866 roku, jednak pomimo protekcji i starań nie udało mu się go opublikować. Bieda i gruźlica utrudniały mu funkcjonowanie. Dodatkowym ciosem był nieudany wyjazd do Florencji w 1877 roku. Norwid miał nadzieję, że dzięki pobytowi we Włoszech jego zdrowie się poprawi - wysłał już tam swój dobytek, jednak sam nie mógł wyjechać, bowiem książę Władysław Czartoryski ostatecznie nie udzielił mu obiecanej wcześniej pożyczki. Michał Kleczkowski, kuzyn Norwida, umieścił go w znajdującym się na przedmieściach Paryża Domu św. Kazimierza, gdzie schorowany i pogrążony w rozpaczy poeta zmarł 23 maja 1883 roku. Pochowany został na cmentarzu w Ivry - pięć lat później jego szczątki przeniesiono do polskiego grobu zbiorowego na cmentarzu Montmorency, zwanego panteonem polskiej emigracji. Dopiero w 2001 roku Norwid doczekał się godnej ceremonii - ziemia z jego grobu została przewieziona do Polski i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

Działalność literacka Norwida

W dziełach Cypriana Kamila Norwida odnaleźć można elementy związane z różnymi nurtami literackimi - romantyzmem, klasycyzmem czy parnasizmem. Nie tylko tworzył własne utwory, ale także tłumaczył fragmenty Byrona, Szekspira, Horacego czy Homera. Zaledwie ułamek twórczości Norwida ukazał się za jego życia. Pod koniec XIX wieku odkrył ją i zaczął publikować Zenon Przesmycki - poeta zdobył więc popularność w okresie Młodej Polski.

Choć Cyprian Kamil Norwid doceniał literaturę romantyczną, krytykował obecny w niej mesjanizm, między innymi za gloryfikację cierpienia oraz nadmierny jego zdaniem patos wyjątkowych bohaterów i herosów. Skupiał się w swoich dziełach na indywidualnym, zwykłym człowieku, jego codzienności okraszonej rzeczywistością sakralną. Norwid jest uznawany za poetę wybitnego, choć jego dzieła pozostają niełatwe - intelektualne, aforystyczne, pozbawione typowej dla poezji tego okresu opisowości. Wiele w jego dziełach skrótów czy metafor. Do najważniejszych poematów Norwida zaliczyć należy “Promethidion”, “Rzecz o wolności słowa” oraz “Quidam”. Cyprian Kamil Norwid był także nowelistą i dramaturgiem. Za arcydzieło prozy poetyckiej uznawane są jego “Czarne kwiaty” (w których obecne są relacje ze spotkań z Mickiewiczem, Chopinem czy Paulem Delarochem), a także “Białe kwiaty”.

Twórczość Cypriana Kamila Norwida w księgarni internetowej Woblink

Dużą część wybitnej twórczości tego polskiego poety, nowelisty i dramaturga znajdziecie na Woblink. Czekają tu na Was takie dzieła Cypriana Kamila Norwida jak “Promethidion”, “Assunta”, “Rzecz o wolności słowa”, “Wędrowny sztukmistrz”, “Klucze do echa” czy “Za kulisami”. Jest tu także wiele zbiorów dzieł Norwida - liczne “Wiersze zebrane” czy “Pisma wybrane”. Na Woblink twórczość Norwida dostępna jest w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!