Czesław Centkiewicz Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Czesław Centkiewicz Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Czesław Centkiewicz był polskim pisarzem, reportażystą, podróżnikiem i inżynierem elektrykiem, urodzonym 18 października 1904 roku w Warszawie. Zmarł 10 lipca 1996 roku, ale przez ponad dziewięćdziesiąt lat swojego życia stworzył imponujący dorobek literacki oparty na jego doświadczeniach życiowych – w tym podróżniczych.

Czesław Centkiewicz – książki inspirowane podróżami

Centkiewicz, wraz ze swoją żoną, Aliną, podejmował wyprawy polarne od drugiej połowy lat 40. To właśnie te podróże stały się inspiracją do napisania serii opowieści dla dzieci i młodzieży. Czesław Centkiewicz był także aktywnym członkiem Związku Literatów Polskich, pełniąc przez pewien czas m.in. funkcję wiceprezesa. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1955), nagrodę marynistyczną im. Zaruskiego (1963) oraz nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1969). W 1963 roku, wraz ze swoją żoną, został laureatem Nagrody „Problemów".

Poznaj dorobek Czesława Centkiewicza

Jego dorobek literacki obejmuje wiele książek, z których niektóre są uznawane za najważniejsze w polskiej literaturze podróżniczej i przygodowej. Oto kilka z nich:

  • Czeluskin (1934)
  • Wyspa mgieł i wichrów (1934)
  • W krainie zorzy polarnej (1936)
  • Znowu na północy (1936)
  • Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1937)
  • Biała foka (1938)
  • Loty nad śniegami” (1938)
  • W lodach północy (1948)
  • Zaczarowana zagroda (1963)

Warto dodać, że współautorką części wymienionego wyżej dorobku jest Alina Centkiewicz, żona pisarza, również pisarka i podróżniczka. To właśnie jej zawdzięczamy Zaczarowaną zagrodę czy Anaruka, chłopca z Grenlandii.

Te książki to nie tylko opisy przygód i ekscytujących podróży, ale także (a może przede wszystkim – mimo z pozoru lekkiej formy) głębokie studia nad życiem na biegunach i w ekstremalnych warunkach przyrody. Nie bez powodu Czesław Centkiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy podróżniczych – jego prace są nadal czytane i doceniane przez czytelników zainteresowanych przygodą i odkrywaniem nieznanego. Znajdują się też w kanonie lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.