Czesław Centkiewicz Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Czesław Centkiewicz Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Czesław Centkiewicz był polskim pisarzem, reportażystą, podróżnikiem i inżynierem elektrykiem, urodzonym 18 października 1904 roku w Warszawie. Zmarł 10 lipca 1996 roku, ale przez ponad dziewięćdziesiąt lat swojego życia stworzył imponujący dorobek literacki oparty na jego doświadczeniach życiowych – w tym podróżniczych.

Czesław Centkiewicz – książki inspirowane podróżami

Centkiewicz, wraz ze swoją żoną, Aliną, podejmował wyprawy polarne od drugiej połowy lat 40. To właśnie te podróże stały się inspiracją do napisania serii opowieści dla dzieci i młodzieży. Czesław Centkiewicz był także aktywnym członkiem Związku Literatów Polskich, pełniąc przez pewien czas m.in. funkcję wiceprezesa. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1955), nagrodę marynistyczną im. Zaruskiego (1963) oraz nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1969). W 1963 roku, wraz ze swoją żoną, został laureatem Nagrody „Problemów".

Poznaj dorobek Czesława Centkiewicza

Jego dorobek literacki obejmuje wiele książek, z których niektóre są uznawane za najważniejsze w polskiej literaturze podróżniczej i przygodowej. Oto kilka z nich:

  • Czeluskin (1934)
  • Wyspa mgieł i wichrów (1934)
  • W krainie zorzy polarnej (1936)
  • Znowu na północy (1936)
  • Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1937)
  • Biała foka (1938)
  • Loty nad śniegami” (1938)
  • W lodach północy (1948)
  • Zaczarowana zagroda (1963)

Warto dodać, że współautorką części wymienionego wyżej dorobku jest Alina Centkiewicz, żona pisarza, również pisarka i podróżniczka. To właśnie jej zawdzięczamy Zaczarowaną zagrodę czy Anaruka, chłopca z Grenlandii.

Te książki to nie tylko opisy przygód i ekscytujących podróży, ale także (a może przede wszystkim – mimo z pozoru lekkiej formy) głębokie studia nad życiem na biegunach i w ekstremalnych warunkach przyrody. Nie bez powodu Czesław Centkiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy podróżniczych – jego prace są nadal czytane i doceniane przez czytelników zainteresowanych przygodą i odkrywaniem nieznanego. Znajdują się też w kanonie lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.