Dan Brown Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dan Brown Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Dan Brown należy do najpopularniejszych współczesnych autorów. Jego książki sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Tylko „Kod Leonarda da Vinci” – najbardziej znana powieść Browna – to ponad 80 milionów sprzedanych kopii! Dan Brown, zanim zajął się pisaniem, próbował swoich sił w muzyce oraz uczył języka angielskiego w Philips Exeter Academy, szkole, której jest absolwentem.

Robert Langdon

Głównym bohaterem pięciu powieści Dana Browna – „Anioły i demony” (2000), „Kod Leonarda Da Vinci” (2003), „Zaginiony symbol” (2009) „Inferno” (2013) i „Początek” (2017) – jest Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, który specjalizuje się w ikonografii. Jest znawcą sztuki, symboli i historii. Dana Browna i Langdona łączy wiele cech, przez co czytelnicy i krytycy doszukują się w bohaterze alter ego pisarza. Obaj urodzili się 22 czerwca w Exeter w stanie New Hampshire, uczęszczali do tej samej szkoły i przejawiają podobne zainteresowania.

W powieściach z Robertem Langdonem w roli głównej dominują wątki religijne, tajemnice, teorie spiskowe i elementy historii sztuki. Fabuła książek Dana Browna zazwyczaj koncentruje się wokół zbrodni, którą rozwiązać może jedynie Langdon, bowiem tylko jego wiedza i zdolność kojarzenia faktów pozwala na rozwikłanie zagadki.

W „Kodzie Leonarda Da Vinci” mamy do czynienia z morderstwem popełnionym w paryskim Luwrze, największym na świecie muzeum sztuki. Zwłoki kustosza muzeum zostają znalezione w pozycji, która przypomina słynny rysunek Leonarda da Vinci – „Człowieka witruwiańskiego”. Dzięki wskazówkom pozostawionym przed śmiercią przez kustosza Robert Langdon odkrywa kulisy zbrodni.

Ekranizacje książek Dana Browna

W 2006 roku na fali popularności książki powstała ekranizacja „Kodu Leonarda da Vinci” w reżyserii Rona Howarda, dwukrotnego laureata Oscara za film „Piękny umysł”. W rolę główną wcielił się Tom Hanks. Robert Langdon wracał na srebrny ekran w kolejnych częściach – w 2009 roku do kin trafił film „Anioły i demony”, a siedem lat później „Inferno”. Mimo że filmy nie cieszą się dobrymi ocenami krytyków, to osiągnęły sukces komercyjny. Przy budżecie 125 milionów dolarów „Kod da Vinci” zarobił przeszło 750 milionów dolarów.

Pozostałe powieści Browna

Oprócz serii z Robertem Langdonem Dan Brown ma w swoim dorobku dwie powieści. W 1998 roku ukazała się „Cyfrowa twierdza”. W powieści superkomputer należący do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA trafia na szyfr, którego nie może złamać. Jeden z dyrektorów agencji zwraca się o pomoc do szefowej Wydziału Kryptologii, matematyczki Susan Fletcher. Kilka godzin poszukiwań pozwala kobiecie trafić na trop czegoś, co wywoła burzę na szczytach władzy. Agencja staje więc przed dramatycznym wyborem - albo będzie musiała ujawnić swój największy sekret, albo jej działania zostaną całkowicie sparaliżowane przez algorytm szyfrujący napisany tak świetnie, że nie da się go złamać. Susan niespodziewanie dla siebie znajduje się w samym centrum wiru kłamstw i tajemnic, gdzie z całych sił walczy, by ocalić Agencję, w której misję wciąż wierzy. Zdradzają ją ci, którym ufała najbardziej, a kobieta musi mierzyć się nie tylko z atakami na swoją ojczyznę, ale także walczyć o życie swoje i mężczyzny, którego pokochała. Od pilnie strzeżonych podziemi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA przez szczyty tokijskich drapaczy chmur po wnętrza średniowiecznej hiszpańskiej katedry toczą się zmagania na śmierć i życie, a stawką jest bezpieczeństwo całego świata…

Trzy lata później, w 2001 roku, ukazała się powieść „Zwodniczy punkt”. Tym razem Dan Brown przedstawia historię niezwykłego obiektu, który zostaje znaleziony w lodowcach Arktyki. Podobno znajdują się na nim ślady życia pozaziemskiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych przygotowuje przemowę, chce podzielić się ze światem informacją o niesamowitym odkryciu, które byłoby sensacją na miarę lądowania człowieka na Księżycu, a obecnie sprawującemu urząd prezydenta mężczyźnie zapewniło reelekcję. By zbadać meteoryt i potwierdzić jego autentyczność, na Antarktydę udaje się grupa naukowców, do której na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityczka wywiadu. Ma ona przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Wraz z nią podróżuje Michael Tolland, oceanograf światowej klasy. Kiedy grupa dociera na miejsce, okazuje się, że odkrycie to sprytnie zaplanowana mistyfikacja, a stojący za nią człowiek zrobi wszystko, by nikt się o niej nie dowiedział. Rachel i Michael muszą walczyć o życie, ukrywając się przed bezlitosnymi komandosami. Zrobią wszystko, by dotrzeć do prezydenta i ustalić tożsamość intryganta oraz ujawnić cały jego spisek…

Książki Dana Browna w księgarni internetowej Woblink

Jeśli fascynują Was intrygi, polityczne knowania, sensacyjne zwroty akcji i tajemnice, z pewnością wciągną Was powieści autorstwa Dana Browna. Wiele z nich znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki. Czekają tu na Was zarówno „Kod Leonarda da Vinci”, „Inferno” czy „Zwodniczy punkt”, jak i „Zaginiony symbol”, „Anioły i demony” lub „Początek”.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!