Dante Alighieri Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Boska komedia, Ebook | Dante Alighieri

    „Boska komedia” to poemat włoskiego poety Dantego Alighieri. Poemat przedstawia wizję wędrówki poety przez zaświaty – Piekło, Czyściec i Raj.„Boska komedia” jest syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła znaczny wpływ na kulturę europejską.Pomysł wędrówki w zaświaty Dante zaczerpnął od swoich poprzedników. Rozwinął ten motyw w obszerny poemat, czyniąc...

Dante Alighieri Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Dante Alighieri był włoskim poetą, filozofem i politykiem, jednym z najbardziej znanych twórców okresu średniowiecza. Jego najlepiej znanym dziełem pozostaje niezmiennie napisany w całości po włosku poemat “Boska komedia”, który uznawany jest za jedno z arcydzieł literatury światowej.

Dante - poeta

Dante Alighieri urodził się we Florencji w 1265 roku w rodzinie drobnoszlacheckiej. Studiował gramatykę, retorykę, filozofię, literaturę, a także teologię. Był również członkiem ruchu poetyckiego Dolce stil novo. Grupa ta działała na przełomie XIII i XIV wieku we Florencji i tworzyła pisane wytwornym językiem utwory poetyckie opisujące miłość idealną. W wieku mniej więcej lat 20 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati - para doczekała się trójki lub czwórki dzieci. Nim wszedł w związek małżeński, Dante Alighieri doświadczył nieszczęśliwej miłości - zakochał się w Beatrycze Portinari, która zmarła przedwcześnie w 1290 roku. To właśnie ona przeprowadza głównego bohatera “Boskiej komedii” przez Niebo.

Działalność polityczna Dantego

Dante Alighieri był nie tylko poetą, ale także politykiem - w latach 1295-1300 był mocno zaangażowany w tą działalność, co zakończyło się powołaniem go na urząd przeora w roku 1300. Dante wstąpił także co cechu aptekarzy i lekarzy, co było warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Podczas tego okresu Alighieri był między innymi w poselstwie u papieża, który zatrzymał go jako zakładnika. Jako stronnik Białych przetrwał dzięki temu okres zemsty Czarnych, którzy zyskali w tym czasie we Florencji przewagę. Nie uchroniło go to jednak od oskarżenia, a także skazania na grzywnę oraz dwa lata wygnania. Dante nie zapłacił, co wywołało karę dożywotniego wygnania, a jeśli ośmieliłby się powrócić, zostałby spalony na stosie. W związku z tym poeta do końca życia przemieszczał się pomiędzy różnymi dworami Włoch i pisał. Choć oferowano mu amnestię, nigdy już nie powrócił do Florencji. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 roku, niedługo po ukończeniu “Boskiej komedii”.

“Boska komedia”

Poematem przynoszącym Dantemu nieśmiertelną sławę jest “Boska komedia”, utwór napisany w latach 1308-1321, już na wygnaniu. Uznaje się go za syntezę średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej oraz teologicznej. “Boska komedia” pozostaje przede wszystkim arcydziełem literatury włoskiej, a także powszechnie uważana jest za element klasyki światowej, który wywarł ogromny wpływ na kształt późniejszej kultury europejskiej. Po raz pierwszy dzieło Dantego ukazało się drukiem w języku włoskim w 1472 roku. Opowiada ono o wędrówce poety w zaświaty, a motyw ten został zaczerpnięty z wcześniejszych dzieł literackich, w tym z “Eneidy” Wergiliusza. Dante Alighieri rozwinął go w obszerne dzieło, którego sam jest głównym bohaterem. To swoiste alter ego poety wędruje przez trzy dni i trzy noce, począwszy od Wielkiego Piątku do Wielkanocy w roku 1300, przemierzając Piekło, Czyściec i Raj. Do każdej z części zaświatów prowadzi bohatera inna osoba - po Piekle oprowadza go Wergiliusz, po czyśćcu święty Bernard z Clairvaux, a po Niebie ukochana Beatrycze. Dante trafia do tego świata po tym, jak zrozpaczony nie może wyjść z ciemnej puszczy (symbolu pełnej grzechu duszy) - uniemożliwiają mu to trzy bestie-alegorie: lew (pycha), pantera (rozwiązłość) oraz wilczyca (chciwość). Bohaterowi ukazuje się Wergiliusz, który proponuje, że będzie jego przewodnikiem po zaświatach, jako że przejście przez nie jest jedynym sposobem na opuszczenia puszczy. Na Woblink czekają na Was liczne wydania tego arcydzieła literatury światowej, zarówno w formie książek papierowych, ebooków, jak i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.