Dante Alighieri Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dante Alighieri Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Dante Alighieri był włoskim poetą, filozofem i politykiem, jednym z najbardziej znanych twórców okresu średniowiecza. Jego najlepiej znanym dziełem pozostaje niezmiennie napisany w całości po włosku poemat “Boska komedia”, który uznawany jest za jedno z arcydzieł literatury światowej.

Dante - poeta

Dante Alighieri urodził się we Florencji w 1265 roku w rodzinie drobnoszlacheckiej. Studiował gramatykę, retorykę, filozofię, literaturę, a także teologię. Był również członkiem ruchu poetyckiego Dolce stil novo. Grupa ta działała na przełomie XIII i XIV wieku we Florencji i tworzyła pisane wytwornym językiem utwory poetyckie opisujące miłość idealną. W wieku mniej więcej lat 20 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati - para doczekała się trójki lub czwórki dzieci. Nim wszedł w związek małżeński, Dante Alighieri doświadczył nieszczęśliwej miłości - zakochał się w Beatrycze Portinari, która zmarła przedwcześnie w 1290 roku. To właśnie ona przeprowadza głównego bohatera “Boskiej komedii” przez Niebo.

Działalność polityczna Dantego

Dante Alighieri był nie tylko poetą, ale także politykiem - w latach 1295-1300 był mocno zaangażowany w tą działalność, co zakończyło się powołaniem go na urząd przeora w roku 1300. Dante wstąpił także co cechu aptekarzy i lekarzy, co było warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Podczas tego okresu Alighieri był między innymi w poselstwie u papieża, który zatrzymał go jako zakładnika. Jako stronnik Białych przetrwał dzięki temu okres zemsty Czarnych, którzy zyskali w tym czasie we Florencji przewagę. Nie uchroniło go to jednak od oskarżenia, a także skazania na grzywnę oraz dwa lata wygnania. Dante nie zapłacił, co wywołało karę dożywotniego wygnania, a jeśli ośmieliłby się powrócić, zostałby spalony na stosie. W związku z tym poeta do końca życia przemieszczał się pomiędzy różnymi dworami Włoch i pisał. Choć oferowano mu amnestię, nigdy już nie powrócił do Florencji. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 roku, niedługo po ukończeniu “Boskiej komedii”.

“Boska komedia”

Poematem przynoszącym Dantemu nieśmiertelną sławę jest “Boska komedia”, utwór napisany w latach 1308-1321, już na wygnaniu. Uznaje się go za syntezę średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej oraz teologicznej. “Boska komedia” pozostaje przede wszystkim arcydziełem literatury włoskiej, a także powszechnie uważana jest za element klasyki światowej, który wywarł ogromny wpływ na kształt późniejszej kultury europejskiej. Po raz pierwszy dzieło Dantego ukazało się drukiem w języku włoskim w 1472 roku. Opowiada ono o wędrówce poety w zaświaty, a motyw ten został zaczerpnięty z wcześniejszych dzieł literackich, w tym z “Eneidy” Wergiliusza. Dante Alighieri rozwinął go w obszerne dzieło, którego sam jest głównym bohaterem. To swoiste alter ego poety wędruje przez trzy dni i trzy noce, począwszy od Wielkiego Piątku do Wielkanocy w roku 1300, przemierzając Piekło, Czyściec i Raj. Do każdej z części zaświatów prowadzi bohatera inna osoba - po Piekle oprowadza go Wergiliusz, po czyśćcu święty Bernard z Clairvaux, a po Niebie ukochana Beatrycze. Dante trafia do tego świata po tym, jak zrozpaczony nie może wyjść z ciemnej puszczy (symbolu pełnej grzechu duszy) - uniemożliwiają mu to trzy bestie-alegorie: lew (pycha), pantera (rozwiązłość) oraz wilczyca (chciwość). Bohaterowi ukazuje się Wergiliusz, który proponuje, że będzie jego przewodnikiem po zaświatach, jako że przejście przez nie jest jedynym sposobem na opuszczenia puszczy. Na Woblink czekają na Was liczne wydania tego arcydzieła literatury światowej, zarówno w formie książek papierowych, ebooków, jak i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.