Dante Alighieri Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dante Alighieri Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Dante Alighieri był włoskim poetą, filozofem i politykiem, jednym z najbardziej znanych twórców okresu średniowiecza. Jego najlepiej znanym dziełem pozostaje niezmiennie napisany w całości po włosku poemat “Boska komedia”, który uznawany jest za jedno z arcydzieł literatury światowej.

Dante - poeta

Dante Alighieri urodził się we Florencji w 1265 roku w rodzinie drobnoszlacheckiej. Studiował gramatykę, retorykę, filozofię, literaturę, a także teologię. Był również członkiem ruchu poetyckiego Dolce stil novo. Grupa ta działała na przełomie XIII i XIV wieku we Florencji i tworzyła pisane wytwornym językiem utwory poetyckie opisujące miłość idealną. W wieku mniej więcej lat 20 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati - para doczekała się trójki lub czwórki dzieci. Nim wszedł w związek małżeński, Dante Alighieri doświadczył nieszczęśliwej miłości - zakochał się w Beatrycze Portinari, która zmarła przedwcześnie w 1290 roku. To właśnie ona przeprowadza głównego bohatera “Boskiej komedii” przez Niebo.

Działalność polityczna Dantego

Dante Alighieri był nie tylko poetą, ale także politykiem - w latach 1295-1300 był mocno zaangażowany w tą działalność, co zakończyło się powołaniem go na urząd przeora w roku 1300. Dante wstąpił także co cechu aptekarzy i lekarzy, co było warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Podczas tego okresu Alighieri był między innymi w poselstwie u papieża, który zatrzymał go jako zakładnika. Jako stronnik Białych przetrwał dzięki temu okres zemsty Czarnych, którzy zyskali w tym czasie we Florencji przewagę. Nie uchroniło go to jednak od oskarżenia, a także skazania na grzywnę oraz dwa lata wygnania. Dante nie zapłacił, co wywołało karę dożywotniego wygnania, a jeśli ośmieliłby się powrócić, zostałby spalony na stosie. W związku z tym poeta do końca życia przemieszczał się pomiędzy różnymi dworami Włoch i pisał. Choć oferowano mu amnestię, nigdy już nie powrócił do Florencji. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 roku, niedługo po ukończeniu “Boskiej komedii”.

“Boska komedia”

Poematem przynoszącym Dantemu nieśmiertelną sławę jest “Boska komedia”, utwór napisany w latach 1308-1321, już na wygnaniu. Uznaje się go za syntezę średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej oraz teologicznej. “Boska komedia” pozostaje przede wszystkim arcydziełem literatury włoskiej, a także powszechnie uważana jest za element klasyki światowej, który wywarł ogromny wpływ na kształt późniejszej kultury europejskiej. Po raz pierwszy dzieło Dantego ukazało się drukiem w języku włoskim w 1472 roku. Opowiada ono o wędrówce poety w zaświaty, a motyw ten został zaczerpnięty z wcześniejszych dzieł literackich, w tym z “Eneidy” Wergiliusza. Dante Alighieri rozwinął go w obszerne dzieło, którego sam jest głównym bohaterem. To swoiste alter ego poety wędruje przez trzy dni i trzy noce, począwszy od Wielkiego Piątku do Wielkanocy w roku 1300, przemierzając Piekło, Czyściec i Raj. Do każdej z części zaświatów prowadzi bohatera inna osoba - po Piekle oprowadza go Wergiliusz, po czyśćcu święty Bernard z Clairvaux, a po Niebie ukochana Beatrycze. Dante trafia do tego świata po tym, jak zrozpaczony nie może wyjść z ciemnej puszczy (symbolu pełnej grzechu duszy) - uniemożliwiają mu to trzy bestie-alegorie: lew (pycha), pantera (rozwiązłość) oraz wilczyca (chciwość). Bohaterowi ukazuje się Wergiliusz, który proponuje, że będzie jego przewodnikiem po zaświatach, jako że przejście przez nie jest jedynym sposobem na opuszczenia puszczy. Na Woblink czekają na Was liczne wydania tego arcydzieła literatury światowej, zarówno w formie książek papierowych, ebooków, jak i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!