David Quammen Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

David Quammen Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

David Quammen to amerykański pisarz, tworzący książki naukowe, przyrodnicze oraz podróżnicze. Jego artykuły ukazywały się w takich czasopismach jak „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Harper’s”, „Rolling Stone”, „The New York Times Book Review” czy „The New Yorker”. W Polsce ukazały się jak dotychczas trzy jego książki, w tym „Ebola. Tropem zabójczego wirusa. Czy jesteśmy bezpieczni?”, „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów” oraz „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji”.

Kariera Davida Quammena

David Quammen urodził się 24 lutego 1948 roku, wychowywał się w Cincinnati w stanie Ohio. Później studiował na Oksfordzie literaturę. Kiedy ukończył uniwersytet, wraz z żoną Betsy Gaines Quammen przeniósł się do Bozeman w stanie Montana, gdzie mieszkają do dziś. Pierwsze kroki literackie David Quammen stawiał w świecie powieści szpiegowskiej, jednak niepowodzenia w tym zakresie sprawiły, że przeniósł się w stronę literatury faktu. Pisarze przez piętnaście lat pisał także felietony dla „Outside Magazine” (od 1981 roku), a niektóre spośród podjętych tam rozważań stały się podstawami dla jego kolejnych książek. Quammen współpracował później także z Nationale Geographic oraz wykładał na Uniwersytecie Stanowym w Montanie.

„Splątane drzewo życia”

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się na polskim rynku książka Davida Quammena zatytułowana „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji”. Jest to analiza dziejów życia na Ziemi w świetle najnowszych odkryć naukowych. Jak to się stało, że cztery miliardy lat temu na naszej planecie powstało życie? Jakie wydarzenia, często przypadkowe, sprawiły, że powstał na niej człowiek, płetwal błękitny i sekwoja? Quammen bierze na warsztat osiągnięcia w zakresie filogenetyki molekularnej, która odczytuje historię życia z różnic w cząsteczkach istniejących dzisiaj żywych organizmów. To dzięki tej nauce dowiedzieliśmy się na przykład, że około 8% ludzkiego genomu jest efektem infekcji wirusowej, a nie bezpośredniego dziedziczenia. Ciągłe badania nad ewolucją pokazują, jak skomplikowany jest to proces. David Quammen stara się go przybliżyć i wyjaśnić, jak biologia molekularna może zmienić nasze życie. „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji” znajdziecie na Woblink jako ebooka oraz książkę papierową.

Książki Davida Quammena w księgarni internetowej Woblink

Oprócz dzieła „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji” na Woblink znajdziecie także pozostałe wydane w języku polskim książki autorstwa Davida Quammena, a więc takie tytuły jak „Ebola. Tropem zabójczego wirusa. Czy jesteśmy bezpieczni?” oraz „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów”. Wraz z innymi książkami popularnonaukowymi czekają na Was jako ebooki, książki papierowe lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).